Výsledok vyhľadávania obrázkov
Reklama zadarmo, zvýšenie návštěvnosti

KLIK podpor mňa klikni


banner-120x600.jpg
120-x-240-svetly-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Rolclub Money Making Forum
120-x-90-tmavy-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
160x600-nocnikosilky9-1429533436.jpg
160x600-4-1474093619.jpg
160x600-5-1474365393.jpg
Luxusní vibrátory Růžový slon
160x600-1-1474365393.jpg
Krasa.cz
Buďte neodolatelná! Nejširší sortiment výrobků pro vaši krásu.
www.krasa.cz
Hodinky.cz
Vybírejte z několika tisíců modelů značkových hodinek se slevou 40 – 60%!
www.hodinky.cz
Parfemy.cz
Největší parfumerie s nabídkou značkových parfémů za bezkonkurenční ceny.
www.parfemy.cz
Prozdravi.cz
Chraňte své zdraví! Široký sortiment přírodních produktů ihned k dodání.
www.prozdravi.cz
Sperky.cz
Vybírejte z tisíců originálních šperků od světoznámých značek!
www.sperky.cz
Modnidoplnky.cz
Kabelky, šály, rukavice, kravaty a další modní doplňky za skvělé ceny. Na detailech záleží!
www.modnidoplnky.cz

primulus-banner-a3-160x600px.jpg


Army shop
hodinky.cz
pr-i-uslus-enstvi-u-pro-apple-200x600px-.gif
Save on your hotel - www.hotelscombined.com


maly-rebel125x125.gif
160x600.gif
megaprsia-120x600jpg-1455710032.jpg

erexan-120x600-1455710153.jpg


120x600.jpg
120x600-1483366391.jpg
120x600-1432132208.gif

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Nádherné kvety - ruže - tulipán - orchidea

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif welkome
Súvisiaci obrázok
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif pozdrav welcome
Súvisiaci obrázok
Nádherné ruže.
Ruže rastú na Zemi už viac ako 15 miliónov rokov. Samozrejme, že druhy ruží rastúce v tom období sú už dávno vymreté. Zo súčasne rastúcich druhov je za najstaršiu považovaná ruža mnohokvetá (Rosa multiflora). Skameneliny tejto ruže sa našli v Japonsku a ich vek sa odhaduje na 500 000 až 700 000 rokov. Prirodzene, že tak starý rastlinný rod sa za také dlhé obdobie vyvinul na mnoho druhov.
Druhy ruží a ich rozdelenie

Rod Ruža (Rosa) zahŕňa viac než 130 divožijúcich druhov, veľké množstvo divožijúcich krížencov, variet a foriem spolu s tisickami sort kultúrnych šľachtených záhradných ruží. Tak veľkú skupinu kultúrnych ruží môžeme deliť na mnoho skupín podľa rôznych kritérií. V minulosti sa používalo delenie ruží do skupín podľa pôvodu. Toto delenie bolo veľmi zložité a často spôsobovalo problémy so zaradením krížencov. Preto sa od tohto delenia upustilo.
Najjednoduchšie je rozdelenie do troch skupín:
 
Ruža šípková /Rosa canina/
Plané nešľachené ruže. Vyznačujú sa mohutnejším vzrastom kríku, jednoduchým kvetom ružovej, zriedkavejšie bielej farby. Tieto ruže tvorili základ na daľšie šľachtenie. Patrí sem napr. všeobecne známa a u nás hojne rozšírená ruža šípková (Rosa canina), daľšie u nás prirodzene rastúce: ruža ovisnutá (Rosa pendulina), ruža májová (Rosa majalis), ruža hrdzavá (Rosa rubiginosa) a ruža sivá (Rosa glauca). Patrí sem aj ruža jabĺčková (Rosa pomifera), z ktorej bola na Slovensku vyšľachtená plodová ruža Karpatia. Z inrodukovaných druhov sem patri ruža vráskavá (Rosa rugosa), ruža vždyzelená (Rosa sempervirens), ruža stolistá (Rosa centifolia).
Staré (historické) ruže
.
Mrs. John Laing.
Sú to ruže vzniknuté pred rokom 1867. Tieto ruže sa v sučasnosti pestujú menej a spravidla ich nájdeme len v aborétach a zbierkach znalcov a šlachtiteľov. Výnimkou je ruža damašková (Rosa x damascena) pestovaná na produkciu ružového oleja.
KLIK to sa velmi oplatí
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif ruže Súvisiaci obrázok
Moderné ruže

V minulosti boli dve hlavné geografické oblasti šlachtenia ruží : Európa a Čína. Od konca 18. storočia sa do Európy začínaju vo väčšom merítku dovážat ruže z Číny. Toto znamenalo nové možnosti v šľachtení ruží a dalo základ pre vznik nových sort. V roku 1867 francúzsky šľachtiteľ Jean – Baptiste André Guillot predstavil prvý čajohybrid „LA FRANCE“.
Moderné ruže sa delia podľa základných vlastností, ako je vzrast a habitus kríku a tvar veľkost a usporiadanie kvetov. Podľa týchto vlastností delime ruže do nasledovných skupín:
Veľkokveté ruže

Sem patria čajohybridy a gradiflory. Sú to typické ruže na rez. Čajohybridy dorastaju do výšky 50 – 120 cm, majú dlhé pevné stonky. Kvety sú veľké v priemere 9 cm a viac. V závislosti od sorty sa na stonke nachádza od 1 do 5 kvetov. Medzi čajohybridy partia napr. LIDKA, HELENKA, GLORIA DEI.
Grandiflory

Nostalgie
Nostalgie
Vznikli krížením čajohybridov a floribund. Rovnako ako čajohybridy, aj ony majú dllhé a pevné stonky a veľké kvety. Počet kvetov na jednej stonke je však väčší ako pri čajohybridoch. Najznámejšie gradiflory sú napr. QEEN ELIZABETH, NOSTALGIE.
Mnohokveté ruže

Táto skupina ruží zahŕňa polyantky a floribundy. Polyantky vznikli z krížením botanických ruží. Kríky sú vysoké 50 – 100 cm. Vyznačujú sa vačšim počtom menších kvetov na kratších stonkách. Kvety sú malé – v priemere 2 až 5 cm a ich počet v kvetenstve môže byť až niekoľko desiatok. S prvou polyantkou prišlo v roku 1872 Rozarium Guillot. Bola to bielokvitnúca „ LA PÂRQUERETTE“. Medzi polyantky sa zaradujú sorty ako napr. „THE FAIRY“ alebo „SWANY“
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif rose
Floribundy

Vznikli krížením polyantiek a čajohybridov. V porovnaní s polyantkami majú hrubšie a dlhšie stonky, vačšie kvety (6 – 9 cm) aj ich počet v kvetenstve je menší. Typickými floribundami sú napr. „PUSSTA“ , „TEQILA“, „ROSALI“
Falstaff, anglická ruža
Tvoria kompaktné kríky 1,5 – 2 m vysoké. K sadovkám patia napr. „WESTERLAND“, „GRAHAM THOMAS“ „JOZEF KLIMEŠ“
Samostatné podskupiny sadových ruží tvoria ruže stolisté – stolístky a ruže anglické. Pôvodná ruža stolistá (Rosa centifolia) sa dá vystopovat do 18 storočia. Jedná sa o križenec ruže damaškovej (Rosa x damascena) a iných druhov. Zatiaľ sa nepodarilo vyskúmať, ktoré presne to boli. Z tohto pôvodného hybridu bolo neskôr vyšľachtených viac kultivarov napr. „SPONG“ , „BULLATA“, „MUSCOSA“. Stolístky majú voňavé, plné kvety, ružovej farby (Sorta “VARIEGATA“ má kvety biele).
Anglické ruže sú skupinou novovyšľachtených ruží. Prvé ruže tejto skupiny boli vyšľachtil po roku 1970 David Austin z Wolverhamptonu. V súčasnosti ich šľachtia aj iní pestovatelia ruží vo viacerých štátoch. Označenie Anglické ruže však ostalo zachované. Typickým znakom týchto ruží je plný kvet so zvláštnym „štvorcovým“ usporiadaním lupeňov. Kvety v sebe spájajú voňu historických ruží a farebnosť a dlhú dobu kvitnutia moderných ruží. Anglické ruže sú napr.: „FALSTAFF“ , „A SHROPSHIRE LAD“
Popínavé ruže

Popínavá ruža Sympathia
Ruže nemajú žiadne úpony, preto ich treba priväzovať ku konštrukcii, alebo podpere. Táto skupina sa niekedy v západnej Európe delí na dve podskupiny. Prvá poskupina popínavých ruží sa vyznačuje tenšími stonkami. Kvety sa tvoria na krátkych bočných stonkách. Tieto sorty kvitnu spravidla len raz za sezónu. “Ťahajú“ sa oveľa viac ako popínavé ruže druhej podskupiny, takže nemajú problém pokrýť stenu, alebo sa „vyšplhať“ až vysoko na strechu záhradného altánku.
Súvisiaci obrázok
V anglicky hovoriacich krajinách sa tieto ruže nazývajú „ramblers“, dánski pestovatelia ruží ich nazývaju „slyngroser“. U nás nie sú tieto sorty veľmi rozšírené, čo je možno dôvodom, že sa toto rozdelenie popínavých ruži nevžilo.
Druhá podskupina ruží má silnejšie, hrubšie stonky než predchádzjúca podskupina a ani sa „nevyšplhá“ tak vysoko. Označujú sa ako „climbers“. Tieto ruže ma rozdiel od predchádzjúcej skupiny často kvitnú opakovane počas sezóny. Takmer všetky na Slovensku bežne pestované popínavé ruže sú z tejto podskupiny. Najznámejšou je červená „SYMPATHIE“
Pôdopokryvné ruže

Sú vyšľachtné tak, aby vytvárali väčšie množstvo bočnerastúcich výhonkou. Požiadavkou je, aby dobre pokrývali pôdu a nerástli príliš do výšky (max. 70 cm). Tieto ruže sa stávajú na Slovensku populárne. Tvoria väčšie množstvo jednoduchých, alebo zložených kvetov a spravidla kvitnú opakovane.

Miniatúrne ruže

Dorastajú do výšky len asi 30cm. Ich menšiemu vzrastu zodpovedá aj veľkosť kvetov 2 – 4 cm v priemere.

Požiadavky ruží

Ruže nevyhovuje trvalý tieň. Na takom stanovišti žiadna ruža rásť nebude. Čím vačšie zatienenie, tým menej ruže kvitnú a tým viac trpia chorobami. Nevyhovuje im však ani miesto, kde by sa v horúcich letných dňoch prehrievali od rozpálených múrov alebo južných stien. Najlepšie sa im darí v hlbokých humóznych, hlinito – piesočnatých pôdach, neutrálnej alebo slabo zásaditej reakcie. Ruže sú náročné na živiny a za starostlivé hnojenie sa odmenia bohatým nasadením kvetov.
KLIK len nad +18
sexshop Růžový slon
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif rosse
História kvetov - Ruža
“Ruža, hoci by sa inak volala, voňala by stále rovnako”, napísal kedysi dávno Wiliam Shakespeare.

Ruže neočarili iba známeho spisovateľa. Za symbol krásy ich považovali už naši predkovia spred 25-tich miliónov rokov. Z tých čias totiž pochádzajú ich skameneliny, ktoré sa našli v Japonsku, v Európe i v Severnej Amerike. Ba ich vôňa a krása očarila aj antických umelcov. Veď najstaršie obrazy ruží, pribilžne z roku 1600 pred naším letopočtom, sa našli na Kréte.
V časoch Rímske ríše boli lupene ruží považované za platidlo. Platili nimi dámy z vyššej spoločnosti. A v starom Egypte vraj Kleopatra rozhadzovala ružové lupienky po svojich komnatách, aby tak pripomínali Marcovi Antóniovi jej prítomnosť.

No s ružami sa spájajú dokonca aj vojnové konflikty. Najznámejšia je vojna dvoch ruží, boj Stuartovcov a Windosdorovcov o anglický trón. Napokon sa ale všetko urovnalo, a my sa tešíme z ruží, ako zo symbolu lásky a mieru dodnes.
Doteraz sme hovorili o tzv. historických ružiach. Polovicu devätnásteho storočia považujú pestovatelia za prevrat nie iba v pestovaní, ale i v úmyselnom krížení rozličných odrôd, importovaných najmä z východu. Vtedy začali vznikať prvé čajohybridy.
 K prvým, najznámejším, patrí odroda La France, ktorú vypestovali vo Francúzsku, na trh sa dostala  v roku 1847 a začala písať históriu moderných ruží. No zahanbiť sa nedali ani anglickí šľachtitelia, menovite David Austin. Skombinoval všetky najlepšie vlastnosti historických a moderných ruží, takže vznikol rad tzv. anglických ruží. Medzi zákazníkmi sú veľmi obľúbené, pretože kvitnú opakovane a sú odolné voči všetkým nepriaznivým vplyvom.
 
Súvisiaci obrázok


Až doposiaľ bolo za na najväčšieho pestovateľa ruží považované Bulharsko. Mohli sme ich vidieť na niekoľko hektárových lánoch a z ich lupeňov vyrábali známy ružový olej. A prestavte si, že na výrobu jedného kilogramu oleja sú potrebné až tri až štyri tony lupeňov, čo je až milión ruží. Preto je olej taký drahý a dostal aj názov “Bulharské zlato”.

No zdá sa, že vojna ruží pokračuje aj v našom storočí. Tentoraz vedú medzi sebou boj o prvenstvo africké štáty, Etiópia a Keňa, no najkvalitnejšie a najžiadanejšie sú z Kolumbie a Ekvádoru. A kvôli čomu? V týchto krajinách majú najlepšie podmienky na pestovanie. Konštantnú teplotu, a hlavne, svetlo až 12 hodín denne, po celý rok. Či už ide o klímu, množstvo vlahy alebo vhodnú pôdu pre ruže. Preto ich ruže majú atraktívne veľké kvety a u spotrebiteľov sú veľmi obľúbené aj kvôli ich dlhej životnosti.
V starej gréckej povesti sa hovori, že červená ruža vznikla vďaka Afroditinej netrpezlivosti. Utekal za svojím milým Adonisom, pichla sa do prsta a kvapka jej krvi sfarbila biele lupene kvetov na červené. A tak vznikol symbol lásky.

Biele ruže, rovnako ako biela farba, sú odjakživa symbolom zmierenia a mieru. O žltých sa vraví, že ich dávajú hlavne žiarlivci. Kto vie, koľko je na tom pravdy. Jedno je ale isté, kytica ruží, nech je akejkoľvek farby, určite napraví všetky sváry a hlavne, poteší.
Ruža ako symbol
Už  v staroveku bola ruža obľúbeným kvetom a na hlavách  starých Rimanov a Grékov sa často objavovali vence uvité z ruží. Stále je medzi kvetmi stredobodom záujmu a právom jej patrí prívlastok – kráľovná kvetín.
Pre ázijské národy je hlavným predstaviteľom flóry a zástupcom kvetov  - Lotos (Nelumbo). Lotos je vo východnej kultúre uznávaný ako symbol stelesnenia čistoty a krásy.
Súvisiaci obrázok Súvisiaci obrázok
V niektorých náboženstvách, najmä v budhizme, sa jeho prostredníctvom  zobrazuje kultúra ľudského ducha. Hoci lotos vyrastá z bahna, jeho kvet sa na vodnej hladine rozvinie do krásy a je úplne čistý. Medzi historickými pamiatkami často nachádzame veľa podôb Budhu a lotosový kvet. 
Zlta
V kresťanskom svete sa protiváhou lotosu stala ruža.
Má  dlhú a pestrú históriu. Pramatkou ruží, ako ich poznáme dnes, bola Ruža šípková (Rosa canina), z nej sa v priebehu storočí vyšľachtila viac ako stovka rôznych zaujímavých odrôd. 

Kresťania najskôr ružu chápali ako pohanský symbol, až neskôr sa z nej stal symbol čistoty a cudnosti. Dodnes poznáme v kresťanstve modlenie - ruženec, ktoré  pripomína zvláštne postavenie kvetu ruže v kresťanskej viere.
Symbol kvetu ruže používali v minulosti významné rodiny a panovnícke rody, ktoré si ho dávali do svojho erbu. 

Známa je „vojna ruží“ z 15. storočia, v ktorej v Anglicku proti sebe bojovali dve mocné panstvá (York a Lancaster), jedni mali vo svojom erbe bielu ružu, druhí červenú. Zmierenie obidvoch rodov vytvorilo „tudorovskú ružu“ – kyticu z bielych a červených kvetov, ktorá znamenala porozumenie a zjednotenie. 
Erby.

Na Slovensku nájdeme veľa obcí, ktoré majú ružu vo svojom znaku. Trojružu majú vo svojom erbe, napríklad, Bánovce nad Bebravou, Košice – Krásna, Prešov, ale aj Ivanovce v okrese Trenčín, Klokočov na Kysuciach, obec Žabokreky v okrese Martin. Mesto Ružomberok má ružu, prestrelenú šípom, nielen vo svojom renesančnom erbe, ale aj priamo v názve mesta. Veľa ďalších miest a obcí používa ružu vo svojich symboloch. 


Súvisiaci obrázok


Ak sme v úvode spomínali Áziu, treba pripomenúť, že za miesto pôvodu a zrodu ruže sa považuje stredná Ázia, odkiaľ sa rozšírila do Európy a Ameriky, do Číny a Indie a cez Stredomorie do severnej Afriky. Ešte aj dnes sa v týchto oblastiach stretneme so známymi druhmi divých ruží. 
Koncom 19. storočia sa zvýšil záujem pestovateľov o ruže a hľadali sa spôsoby šľachtenia nových, dlho kvitnúcich, odolných odrôd. Vyšľachtilo sa množstvo nových farieb, ich odtieňov a kombinácií.
Z farieb prevláda ruža červená, ktorá je predovšetkým symbolom lásky. Staroveké mýty hovoria, že najskôr existovala  biela ruža, ktorá bola zasvätená bohyni lásky Afrodite. Keď Afrodita bežala za svojim umierajúcim milencom Adonisom, pichla sa o tŕň ruže a tá sa jej krvou sfarbila na červeno. Odvtedy sa stala červená ruža symbolom vášnivej lásky, ktorá prekoná aj smrť.
Avšak červená ruža má aj inú symboliku. V kresťanstve sa považuje červená farba ruží za znak Kristovho utrpenia a jeho bolestnej smrti na kríži. 

Biela.  Biela ruža je znamením čistoty, úcty a pokory. 
   V niektorých častiach sveta a kultúrach sa biele ruže kladú na hroby zosnulým deťom a mladým ľuďom, čím sa vyjadruje ich nevinnosť.
Ruzova.

Ružová ruža symbolizuje šťastie a radosť. Táto farba ruží sa pomerne často používa pri tvorbe kytíc pre nevesty. 
Žltá farba ruže vyjadruje dva úplne odlišné pocity. 
Pre európske národy je farbou slobody  a spokojnosti, ale u moslimského ľudu je znakom žiarlivosti, zrady a cudzoložstva. Kruh.

Symbolika ruže pozostáva z jej piatich lupeňov rozložených do kruhu, čo symbolizuje večnosť, slnko, dokonalosť. 

Nech už má ruža akúkoľvek farbu, ak je darovaná z lásky, vždy človeka poteší a urobí mu radosť.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif nádherné ruže  Súvisiaci obrázok
Ruža šípová
Rosa zahrňuje približne 100 až niekoľko 1000 pôvodných druhov, ktoré rastú na severnej pologuli, a viac než 12000 záhradných odrôd.
Je to až 10 m dlhá liana alebo až 3 m vysoký ker. Vetvy prevažne tŕnité, tŕne obvykle hákovite zahnuté, silné, s kvapkovite zbiehavou bázou. Listy striedavé, stopkaté, nepárne sperené, 5 až 7 početné, lístky eliptické až vajcovité, pílovité, zašpicatené, nežľaznaté. Kvety stopkaté, ružové, vzácne biele, vyrastajú po 1 až 3, 5 až 6 cm priemerne. Čnelky sú riedko chlpaté až lysé. Tri vonkajšie kališné lístky sú sperené, všetky žľaznaté, po odkvitnutí dozadu zahnuté a pred dozretím šípok opadávajú. 
Šípky rôznych tvarov, obvykle 2 až 3 cm dlhé, sprvu oranžové, neskôr červené a mäkké. Šípka je v skutočnosti súplodie nažiek v dužinatom obale. Kvitne v V. až VII. Rastie v lesoch a na ich okrajoch, húštinách, medziach, pozdĺž ciest, na sklách, pastvinách, brehoch, na pôdach suchých až vyprahlých. Rastie všeobecne od nížin po nižšie horské polohy (max. asi 1000 m. n. m.). Celkove rastie v takmer celej Európe, na severe približne po 60° severnej šírky, na juhu po severozápad Afriky, na východe po strednú Áziu, Kaukaz, Irak a Irán, druhotne rastie i v Severnej Amerike.
Ruža stolistá (Rosa centifolia L. / Ružovité)
Ker s hnedými konármi a husto nasadený­mi ostňami. Listy sú nepárno perovito zložené a tmavozelené, perovité lístky sú zúbkaté. Kvety sú červené, ružové, žlté a biele, koruna je hustá, plná a príjemne vonia. Tento druh bol pôvodne udomác­nený v Iráne a na Kaukaze a odtiaľ sa dostal do európskych záhrad a parkov. Existuje asi 10 000 kultivarov ruže.
 Nie ktoré z nich, predovšetkým s červenými alebo ružovo zafarbenými kvetmi sa pes­tujú na plantážach ako liečivé rastliny. Zbierajú sa kvetné lupienky (Flos rosae pallidae) za suchého a teplého počasia na začiatku kvitnutia. Materiál sa rýchlo suší pri teplotách do 35 °C. Droga vonia medovo a musí sa uschovávať v dobre uzatvo­rených nádobách a v suchu. Obsahuje silicu, ružový olej polotuhej konzistencie, ďalej triesloviny, glykozidické látky a far­bivá.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif rosse
KLIK len nad +18


Hlavným producentom ružovej sili­ce je Bulharsko. Zo silice sa vyrába ružová voda (Aqua rosae) a celý rad voňavých látok a parfémov. V lekárňach sa ružová silica používa na zlepšenie chuti a vône mastí, kožných vôd a krémov. Droga pôsobí sťahujúco a protizápalovo. V lie­čebnej praxi sa používa ako čaj proti hnačkám (najmä u detí) a proti črevným parazitom. Zvonka sa používa na vymýva­nie rán, ako prísada do kúpeľa a v kozme­tike.
Ľudové názvy: šípová ruža, divý šíp, šíp
Opis
Ker Z čeľade ružovitých (Rosaceae) dosahujúci výšku až 3 m, s hojnými, každoročne vyrastajúcimi prútnatými konármi, na ktorých sú ostré, nadol zahnuté tŕne, vajcovité, ostro pílovité listy a bledoružové, niekedy aj biele kvety. Plody (plodstvá) sú vajcovité, spočiatku oranžovožlté, v čase zrelosti leskločervené šípky s tvrdými nažkami. Kvitne od júna do júla. Veľmi premenlivýdruh. Medonosná.
výskyt
Rastie hojne v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch.
Zber
Zbierame zrelé tvrdé šípky a to celé, očistené od kvetných zvyškov, alebo bez semien (nažiek) tak, že šípky napoly rozrežeme a semená z nich vyberieme. Zbierame i semená, z ktorých zmývaním odstránime nepríjemne páliace chĺpky. Mäkké, zvráskavené, alebo čierno škvrnité šípky zo zberu odstránime. Sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestosti pri teplote do 35 °C.
Uschovávame dobre uzavreté (najlepšie v obaloch, umiestených v plechovkách) na suchom, chladnom a vzdušnom mieste. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako jeden rok (ubúda vitamínu C).
Droga
Fructus cynosbati (syn. Cynarrhodum Rosae caninae, Apocarpium cynosbati) cum semine (celá šípka), sine semine (šípka bez semena). Semen cynosbati (semeno šípky). Slabo voňavé šipky sú sladkej chuti
Súvisiaci obrázok
Obsahové látky
Obsahuje vitaminy (najviac vitamínu C a to v dužinatej časti), farbivá (karotenoidy), cukry, triesloviny, organické kyseliny, pektíny, éterický olej a iné látky.
Vlastnosti
Vitaminiferum, diuretikum, mierne adstringens.
Úžitôk
Liečivá i potravinová droga nazývaná pomaranč severu. Zdroj rôznych vitamínov, najmä C. Šípkový čaj osoží pri chorobách močových orgánov, pri poruchách funkcie kapilár (krvných vlásočníc), t. j. pri náchylnosti na krvácanie a všade tam, kde je predpísaný zvýšený prívod vitamínu C.
Poznámka
V chlpatých nádoroch na konároch ruže šípovej (tzv. ružové huby alebo bedeguary) žijú larvy hrčiarky ružovej. Odporúča sa sušiť šípky (celé plody alebo len dužiny) najprv asi 10 minút pri teplote 100-110 °C, potom pri 60-70 °C dosušiť. Z príbuzných druhov je zbieranou drogou kvet ruže stolistej (Rosa centifolia L., č. ruže stolistá) a to osobine červený (Flos rosae ruber) a rôznofarbný (Flos rosae diversus).
Ruža šípová (Rosa canina L. / Ružovité)
Ker s previsnutými, ostnatými konármi, na ktorých rastú striedavé, nepárno perovito zložené listy. Kvety sú veľké a ružovobiele. Plody sú nažky uzavreté v dužina­tom červenom súplodí, ktoré sa nazýva šípky. Ruža šípová je udomácnená v Eu­rópe a rastie na suchých svahoch a na okrajoch lesov a hájov.
 Šípky sa zbierali už v prehistorickom období, ich zvyšky sa našli v blízkosti kolových stavieb. Zbiera­jú sa ešte aj dnes a sušia sa v tenkých vrstvách pri teplotách do 35 °C. Usušené šípky (Fructus cynosbati) sa uskladňujú v suchu, nie však dlhšie ako jeden rok. Obsahujú 1 % vitamínu C, karotíny, komplex vitamínov B, vitamín P, cukor, flavonoidy, pektíny, triesloviny, kyselinu jablčnú a citrónovú.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif rosse
 V nažkách sa nachá­dza aj olej. Najznámejším a najpoužíva­nejším liečivým prostriedkom je šípkový čaj. Mal by sa piť už preventívne, pretože zvyšuje odolnosť proti chorobám a epidé­miám, posilňuje enzymatické procesy v tele, podporuje tvorbu krvi a má slabý močopudný a prenáňavý účinok.
 Šípkový čaj má vynikajúce účinky v čase rekonva­lescencie a pri chorobách z nachladnutia. Najlepšie sa pripravuje vylúhovaním roz- tlčených šípok za studena a krátkym povarením. Odvar sa používa proti krvá­caniu, napr. z ďasien a pomáha aj pri bolestiach zubov. Z čerstvých šípok sa robia lekvár, marmeláda a zdravotné vína.
Ruža - príznaky a liečba (choroba)
- 4 čerstvé deväťsilové listy sparené - ako obklady na postihnuté miesta.

- prikladať čerstvé listy púpavy lekárskej.

- prikladať čerstvé. trochu pomliaždené listy podbeľa.

- obklad zo zelenej kôry bazy čiernej a bravčovej masti. Po uschnutí opakovať. Zelená kôra je pod hnedou na kmeni (prevzaté).
- namočiť preložené červené plátno do vody a medzi to nasypať sódu bikarbónu. Obklad (prevzaté).

- šťava z 2 citrónov + 8 lyžičiek brandy (koňak), obklad viackrát denne. Citrón predtým namočiť do vody z pútnického miesta. Eliminuje škodlivinu.

- obklad z uvarenej fazule, za tepla.

- pri opuchu - upraženú múku zmiešať a nadrobno rozomletými otrubami z pšenice a kvetmi bazy a rumančeka v pomere 1:1. Prikladať vo vrecku do prehriatia, potom vymeniť a použité presušiť.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif gyonyoru rozsak festett festmények
Rosa canina (Rosaceae)

šípky (usušené zrelé plody ruže šípovej) – Cynosbati fructus 

Výskyt

- Ruža šípová je známa tak dlho ako samotné ľudstvo. Jej existencia siaha do starších dôb treťohorných, čoho dôkazom sú skamenené pozostatky, nájdené pri vykopávkach. Ruža šípová rastie skoro všade: na suchých svahoch a stráňach, pri krajoch lesov, pri plotoch a popri cestách,... Kvitne v máji až júni.
Zber a sušenie

Šípky zberáme niekoľko dní pred ich plnou zrelosťou, keď sa sfarbia do svetločervena a sú ešte tvrdé. Obyčajne je to v septembri alebo októbri. Najvýhodnejšie je sušiť ich v sušiarni pri teplote do 10 °C. Tak zachováme v šípkach najvyšší obsah vitamínu C
 Droga je kyslotrpká, nevonia a nezapácha, čaj zo šípok má však príjemnú vôňu a chuť. Možno ich sušiť celé alebo ešte lepšie, keď ich rozrežeme na polovičky. Zo zrelých šípok odstránime stopky a kalich. Potom ich rozkrojíme a zrnká vyškriabeme. Plody sa sušia najprv voľne v prievane v jednej vrstve. Dosušujú sa umelým teplom (na plechu v rúre) do teploty najviac 35°C. Nesmú zhnednúť a spáliť sa.
Popis

Ruža šípová (Rosa canina) je ker s množstvom jemných, bledých, jednoduchých kvetov na dlhých konároch, niekedy dosahuje až štyri metre. Najčastejšie rastie divo. Nepárno perovitozložené listy, jednotlivé lístky sú vajcovité, na okraji pílkovité, býva ich päť až sedem, na rube na strednej žile sú chlpaté. Prílistky má zrastené so stopkou. 
Kvety sú najčastejšie jednotlivé, niekedy sú zoskupené na vrchole stoniek v riedkych vidliciach. Sú bledoružové. Naspodku majú blanovitú čiašku, ktorá nesie päť kališných lístkov a päť korunných lupienkov. 
    Súvisiaci obrázok
Kalich je neopadavý, tyčiniek a piestikov má veľa. Po opelení dozrievajú semenníky na tvrdé, chlpaté nažky, ktoré ako drobné kôstočky vyplnia dutinu čiašky. Sú pravým plodom ruže. Čiaška zdužinatie, sčervenie, vznikne známa šípka. Šípka je nepravým plodom ruže. 
Obsahové látky

Šípky obsahujú 30% cukrov, kyselinu askorbovú = vitamín C (1%), karotenoidy a flavonoidy, obsahujú triesloviny, invertný cukor, sacharózu, pektín, kyselinu citrónovú a jablčnú, éterický olej a kyselinu nikotínovú. Okrem vitamínu C obsahujú najmä vitamíny B1, B2, K a PP a mnoho mikroelementov, napríklad fosfor, vápnik, draslík a horčík.
Účinky

Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky. Majú napríklad močopudný a sťahujúci účinok a zastavujú krvácanie. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi. Drogu môžeme používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii.
 Pomáha pri blokovaní kvapalín v organizme, pri piesku a kameňoch v močovom mechúre a žlčníkových kameňoch. Zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ju pri zle sa hojacich ranách a pri zníženej exkrécii žalúdka, napomáha normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.
Požitie

Šípky môžeme využiť pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach. V ľudovom liečiteľstve ich používajú pri cukrovke, ťažkostiach pri močení, únave, dyzentérii, zlatej žile a napríklad aj pri slzení očí. Sťahujúci účinok dosiahneme, keď na odvar použijeme celé plody aj so semenami. Šípkový čaj môžeme užívať v priebehu dvoch – troch mesiacov niekoľkokrát v roku. Aby sme predišli rozpadávaniu vitamínu C, treba vypiť čaj hneď po jeho príprave.
Súvisiaci obrázok
Ruža - Kráľovná kvetov Krásna a liečivá
Krásu a príjemnú vôňu ruže ocení každá romantická duša. Ruže nás sprevádzajú od antických čias až dodnes, a to nielen pre svoju krásu, ale aj vďaka svojim liečivým účinkom. Prečítajte si o liečivých účinkoch ruže, rastlinke zasvätenej bohyni lásky a krásy Afrodite.
Jej krásu stvárňovali a ospevovali umelci všetkých dôb a platí to aj v súčasnosti

Ruže nájdeme rásť v celej Európe a to hlavne pri cestách, skalnatých stranách, slnečných miestach, okrajoch lesov a polí od nížin až do podhorských oblastí. Všetky druhy ruží sú jedlé, ak neboli postrekované pesticídmi a inými chemickými látkami.
Šípky (plody ruže šípovej) sú najlepším zdrojom vitamínu C. Pre zaujímavosť, 100 g týchto plodov obsahuje až 3000 mg vitamínu C. Na porovnanie plody kiwi obsahujú 1000 mg, jahody 100 mg, citrusové plody 60 mg a jablká 20 mg
Okrem vitamínu C obsahujú šipky aj rôzne minerálne látky, vitamíny B1, B2, E, K, P, kys. nikotínovú, pektíny, triesloviny, flavonodiy, silicu a značné množstvo červeného a žltého farbiva – karotenoidov (ß-karotén, rubixantín)

Liečebné uplatnenie šípok je hlavne pri chrípke, prechladnutí, pri chorobách ciev, paradentóze, bolestí hlavy, zápalov v tele, anémie a na celkové posilnenie organizmu.
Ruža šípová taktiež zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, napomáha úspešnému zrastaniu kostí pri zlomeninách, zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme. Odporúča sa aj pri depresii a blahodárne pôsobí na nervovú sústavu.

Liečivé účinky ruží poznali a vyzdvihovali antickí lekári Dioscorides a Galenos, odporúčala ich aj známa abatiša Hildegarda z Bingenu. V arabskej medicíne sa ruže používali hlavne ako povzdbudzujúci prostriedok pre telo a ducha.
 
Súvisiaci obrázok
Ako a kde sa ruže využívajú

Krehké listy a šípky sú výborné surové ako pochúťka. Šípky sa často sušia a pripravuje sa z nich čaj, džem, sirup, omáčka alebo likér. Nevýhodou je, že pri sušení sa stráca až 75% vitamínu C obsiahnutého v šípkach.
Lupienky ruže môžete použíť aj ako náplasť na rany a popáleniny. Na rozdiel od normálnej náplaste umožňuje pokožke dýchať.
Výborná je aj ružová voda, ktorá sa získava destiláciou ružových lupeňov. Na výrobu sa používa špecifický druh, zbieraný len v ranných hodinách, keď majú ruže najsilnejšiu vôňu.
Aj keď majú ružovú farbu, voda z nich je však priehľadná, silno aromatická. Výborná na vonkajšie aj vnútorné použitie. Používa sa v kozmetickom priemysle pri výrobe pleťových vôd a parfumov, v medicíne pre jej antibakteriálne a antiseptické účinky. Má pozitívny vplyv na psychickú pohodu, pôsobí antidepresívne a upokojujúco. Je výnimočná tým, že neobsahuje alkohol a výborne hydratuje pleť.
Základná charakteristika

Latinský názov: Rosa spp.
Čeľaď: Rosaceae/Ružovité
Jedlé: Krehké mladé listy, kvety a šípky.
Chuť: Kvety majú ovocnú a trochu sladkú chuť. Mladé listy pripomínajú chuť jabĺk. Zrelé šípky sú sladké.
Popis: Rastie ako krík a môže dosiahnuť výšku od 1 do 1,5 metra. Stonky sú tvrdé, vláknité
a tŕnisté. Kvety majú päť korunných lupienkov a vyskytujú sa v rôznych farbách. Potom, keď kvety odumrú, sa na ruži začnú vytvárať jasnočervené plody nazývané šípky. Šípky počas zimy ostávajú na kríkoch.
Obdobie zberu šípok: Koniec augusta, september, október.
Obdobie kvitnutia: Jún - júl.

Súvisiaci obrázok
Krásný-farebný-tulipán
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif tulipan
 
Tajomstvá v tulipánoch ukryté
Tulipán je jarná záhradná rastlina. Najviac mu vyhovuje skupinová výstavba.Pre svoju vegetáciu potrebuje nezamokrenú slnečnú časť záhrady.Stavba jeho tela sa skladá z dlhej stonky a kopijovitých listov, ktoré nám prípominaju tvar kalicha.Pre jeho skorú dobu kvitnutia a pestrej farby kvetov býva ozdobou každej záhrady. Na rozmnožovanie tulipánov nám slúžia mladé cibuľky, ktoré získame po odkvitnutí kvetu.V záhrádnictve ma význam ako okrasná rastlina.
Medzi najpestovanejšie jarné cibuľnaté kvetiny patria tulipány, pretože pôsobia v záhradách veľmi dekoračne a jednoducho krásne. Tulipány sú takisto symbolom jari a mladé nevesty si ich navyše rady dávajú do svadobných kytíc, pretože podľa povier sú symbolom večnej a pravej lásky.
Z histórie tulipánov
To, že Holandsko je tulipánová veľmoc, vieme všetci, ale možno už nie je toľko známe, že táto krajina nepatrí k ich kolískam. Tulipány pochádzajú z Ázie, najpravdepodobnejšie z okolia Pamíru v Číne, odkiaľ sa presunuli do ostatných častí Ázie a južnej Európy. V Holandsku sa však vyšľachtilo najviac druhov a zároveň je táto krajina ich najväčším vyvážateľom.
Najvýznamnejšie druhy pochádzajú z horských oblastí Turecka, Afganistanu, Sýrie, Iraku a Iránu, kde pre svoju nenáročnosť dokážu prežiť aj vo voľnej prírode. Slovo tulipán vznikol vďaka jednému rakúskemu veľvyslancovi, ktorý tento kvet opísal ako obrátený turban – tuliban.
Sadenie a starostlivosť
Tulipány sa sadia v septembri až do polovice októbra z cibuliek, ktoré treba namoriť fungicídom. Ten ich bude chrániť pred rôznymi škodcami, plesňami a predĺži ich životnosť. Pred sadbou je tiež vhodné použiť na obohatenie pôdy kompost, prípadne priemyselné hnojivo. Kým zem zamrzne, cibuľky sa stihnú zakoreniť.
Súvisiaci obrázok
 
 Sadíme ich do hĺbky 10 až 15 centimetrov a  približne 5 centimetrov od seba. Hneď ich je nutné aj zaliať.

Po odkvitnutí, ktoré trvá od marca do konca mája nadzemná časť tulipánu odumiera. Približne po šiestych týždňoch  sa pri materskej cibuľke vytvárajú nové dcérske cibuľky, ktoré vyklíčia zas ďalší rok.
Botanické tulipányNajskoršie kvitnúce sú botanické druhy tulipánov, ktoré nie sú určené na rez. Môžu sa pestovať aj niekoľko rokov na jednom mieste bez toho, aby sme vyťahovali cibuľky zo zeme. 
Sú mrazuvzdorné, preto ich netreba na zimu prikrývať.
Medzi najznámejšie patrí Tulipa chrysantha, ktorá pochádza z Iránu a má zlatožlté kvety.
 
Tulipa fosterian pochádza zo strednej Ázie a patrí medzi najväčšie tulipány dorastajúce do výšky 40 centimetrov. Vo výrazne červených farbách ho môžeme nájsť aj roky na tom istom mieste.

Tulipa kolpakowskianae pochádzajúci z Turkestanu vyniká svojím netypicky modrozeleným sfarbením, ktoré veľmi pekne kontrastuje v skalkách so žltými kombináciami kvetov.
Tulipa kaufmanniana je obľúbený pre svoje jemné pastelové farby ako aj pre svoju nenáročnosť. Zaujímavosťou je, že vonkajšia a vnútorná farba kvetu je rozdielna a táto farebnosť pekne vynikne v skalkách, keď je vysadený v skupinkách.
Súvisiaci obrázok
Záhradné tulipány
Záhradné tulipány kvitnú neskôr a je dobré ich v júni vytiahnuť, aby sme ich na jeseň mohli znova zasadiť. V prípade, že je pôda dobre prekyprená a pohnojená, je ich možné zasadiť aj na to isté miesto, inak sa odporúča meniť miesto sadenia. Ak nechceme, aby nám odkvitnuté tulipány kazili dojem zo záhradky, vykopané ich premiestnime na iné miesto, kde ich zahrnieme zeminou. Keď úplne vyschnú, očistíme cibule a v jeseni odložíme.
Tulipán (Tulip) je podobne ako narcis, obľúbená jarná cibuľovina. Pestujú sa botanické druhy, ale aj rôzne hybridy. Tulipány sú známe širokou škálou farieb a tvarov kvetov, ako aj výškou vzrastu. Všetky odrody však majú spoločné to, že vyžadujú slnečné stanovište. Tak, ako ostatné jarné cibuľoviny, aj tulipány sa vysádzajú na jeseň, pričom na jar budúceho roka zakvitnú. Pestujú sa ako záhonové kvety, ale niektoré nižšie odrody sú vhodné aj do nádob alebo na rez kvetov.
Tulipán rozohrá záhradu širokou škálou farieb
Tulipán Fosterov (Tulipa fosteriana) patrí k skoro kvitnúcim druhom tulipánov, takže v záhradke môže často konkurovať i typicky jarným rastlinám, ako sú snežienky alebo bledule.

reklama
Na rozdiel od ich typicky bielych kvietkov môže Fosterov tulipán oživiť záhradku celým radom ďalších farieb.
Uprostred zvyškov snehu asi najlepšie vynikne červená, ale Encyklopédia, rastliny, tulipánymôže to byť celkom dobre i žltá, hnedá alebo mnoho ďalších odtieňov a kombinácií, to už záleží od konkrétnej odrody alebo hybridu, ktorých bolo pri tomto druhu vyšľachtených skutočne veľa. Tie sa okrem farby okvetných lístkov a stredu líšia tiež výškou, takže medzi nimi nájdeme vhodných kandidátov pre skalky i veľké záhony.
Súvisiaci obrázok
Kvety Fosterovho tulipánu patria k najväčším zo všetkých botanických druhov, často dosahujú veľkosť až 15 cm a ich stred býva farebne odlíšený. Široko kopijovité listy sú obvykle sfarbené do šedozelena. Neopomenuteľnou súčasťou všetkých tulipánov sú cibule, ktoré v tomto prípade merajú zhruba 5 cm, majú guľovitý tvar a purpurovo hnedú šupku.
Pôvodným domovom planých (botanických) druhov tulipánov je oblasť Strednej Ázie, ich teritórium sa rozkladalo od Kaukazu cez severný Afganistan až po západné okraje Číny. Konkrétne Fosterov tulipán pochádza z oblasti Samarkandu, kde ho v roku 1904 objavil Josef Haberbauer. Dnes je považovaný za najdôležitejšieho predka Darwinových hybridov.
Kvetenstvo
Cenenou vlastnosťou tohto druhu je veľmi skoré kvitnutie od marca do apríla.Pestovanie
Ako väčšina ostatných druhov vyžaduje i tulipán Fosterov svetlé stanovisko, kde sa striedajú priame slnečné lúče a polotieň. Pôda má byť kyprá a výživná s menšou  prímesou piesku. Nízke odrody tulipánov sa hodia predovšetkým do skaliek a na okraje záhonov, kde môžu rásť ako samostatné rastlinky medzi kameňmi. Vyššie odrody sa prakticky uplatňujú pre skupinové výsadby.
Oddychujte na luxusnej sedačke! NovyNabytok.sk
Súvisiaci obrázok
Cibule sa vysádzajú na jeseň (najneskôr do októbra) približne do 15-centimetrovek hĺbky. Podľa kvality pôdy treba do nej pred výsadbou zapracovať väčšiu či menšiu dávku organického hnojiva a pri dlhšie trvajúcom suchu vysadenú plochu mierne zalievať. Druhé hnojenie by sme mali s opatrnosťou urobiť na jar, kým rastliny začnú kvitnúť.
Potom nastáva najkrajšie obdobie kvetu, kedy treba dbať o pravidelnú zálievku rozptýleným prúdom, aby sme kvety nepolámali. (Kto má v kôlni pripravený fóliový kryt, ktorým za prípadnej prietrži mračien zakryje kvitnúci záhon, rozhodne neurobí zle.)

Hneď ako kvety uvädnú, majú sa čo najskôr ostrihať. Spodnú časť rastliny naopak nechávame na mieste, kým listy celkom nezaschnú. To je dôležité, pretože v tejto dobe sťahujú cibule z listov živiny späť do svojich zásobných orgánov, takže sa vlastne rozhoduje Encyklopédia, rastliny, tulipány, cibuľovinyo kvalite ďalšieho kvetenstva.
Cibule tulipánov sú zimovzdorné, a tak môžu v záhone zostať i niekoľko rokov, pričom ich mráz nepoškodí. Mali by sme si však ich stanovisko označiť nenápadnými menovkami, aby nepadli za obeť ďalším záhradným úpravám. Ak nám však záleží na skutočne nádherných kvetoch, je určite lepšie ich vyrýľovať a na jeseň zasadiť znovu. Každý rok totiž vyrastá okolo materskej cibule i niekoľko cibuliek dcérskych, ktoré majú väčšinou len jeden list a nekvitnú, ale za to vyčerpávajú pôdu okolo rastliny.

Ak sa preto rozhodneme vybrať cibule zo zeme, oddelíme staré od nových a z nich vyberieme tie najkvalitnejšie pre ďalšiu výsadbu
Súvisiaci obrázok
Reč kvetov mnoho napovie
Sú nežné, voňavé, oku lahodiace, na dotyk príjemné. Kvety v sebe skrývajú obrovskú silu, ktorá dokáže vypovedať viac, ako by sme očakávali. Dokonca za nás oznámia tomu koho obdarúvame prostredníctvom istej symboliky to, čo sa možno niekedy neodvážime vysloviť nahlas.
Vyznanie lásky, ale aj udobrenie

Kyticou kvetov spraví muž žene radosť pri akejkoľvek príležitosti. Pre mužskú logiku je to možno nepochopiteľná vec a peniaze vyhodené do vzduchu, keďže rastlinky po pár dňoch zvädnú a je po všetkom krásne. V ženských očiach však celé toto gesto darovania znamená oveľa viac. Poteší nás už len ten fakt, že si na nás spomenuli a vynaložili aspoň nejakú snahu pri jej výbere. Tento pocit nás zahreje o to viac, ak stavia na naše obľúbené kvety a naznačia tým, že si pamätajú, čo máme rady.

Milujeme, ak nám ich prinesú pri rôznych sviatkoch alebo výnimočných príležitostiach. Občas spozornieme, keď nám ich dávajú so známym výrazom v očiach, pretože vieme, čo bude po nich nasledovať – priznanie sa k pochybeniu alebo istá cesta k udobrovaniu.
 Veľmi správne totiž tušia, že nám tú ťažobu o čosi uľahčia. Muži s krásnou kyticou v ruke, ktorá sa často rovná malému umeleckému dielu, totiž pôsobia neodolateľne. Škoda len, že sa z našich životov vytráca istá dávka gavalierstva, keď si dobyvateľ svoju milovanú pravidelne rozmaznával nečakanou kytičkou darovanou len tak z lásky.
Kvetinky1
Nie sme rozmarné, postačí nám aj hŕstka lúčnych kvietkov. Pre nás sú to totiž všetko drobnosti, ktoré vedia rozjasniť deň a spraviť nám ho o čosi krajší...
Čo nám chcú kvety povedať?

Pre uľahčenie komunikácie vám pomôže nasledujúci zoznam symboliky jednotlivých kvetov. No neberte to tak, že ak vám partner donesie kytičku narcisov, ktoré sú vašimi obľúbenými kvetmi, že sa snaží naznačiť vašu samoľúbosť. To vôbec. Práve naopak - vybral tie, ktoré máte najradšej.

Súvisiaci obrázok
Ruža – vo všeobecnosti sa chápe ako symbol lásky. Biela okrem toho naznačuje nevinnosť, červená vášnivé city voči tej osobe, ružová lichotí vašej kráse a žltou chceme ospravedlniť neveru a chyby.

Karafiát – i keď sa vám bude zdať možno trošku fádny, v skutočnosti je božským kvetom a svojej milovanej tým jasne poviete, že je kráľovnou vášho života.
Margarétka – vyslovuje jednoduché, ale vecné „milujem ťa“.

Tulipán – má podobnú symboliku ako ruža, no v niektorých krajinách pôsobí ako urážka. Chápu ho totiž ako myšlienku, že krása je len obalom a vnútro prekypuje hlúposťou.

Nevädza – ak vás ňou obdaruje váš milovaný, môžete skákať od radosti. Sľubuje vám totiž doživotnú vernosť.
Orchidea – je zmyselná a výnimočná. No kvôli jedinečnosti sa ňou prejavuje skôr úcta ako osudová láska.

Fialka – bola kedysi znamením plodnosti. Ten kto vám ju daruje obdivuje vašu nežnosť a pôvab a nedokáže vám odolať.
Gladiola – je prejavom neúcty. Ste pre toho človeka ľahostajná a nezastávate v jeho živote dôležité miesto. Je taktiež znamením chladnúcej lásky.

Iris – je kvetom pochopenia. Či už je to porozumenie vašim myšlienkam, citom alebo činom.
Konvalinka – najlepšie je, ak ju dostanete v začiatkoch vzťahu, keď ešte partner nevie naplno prejaviť, čo k vám cíti. Symbolizuje totiž lásku na prvý pohľad.

Slnečnica – partner vám naznačuje, že ste samoľúba a namyslená.
KLIK len nad +18
Luxusní vibrátory Růžový slon
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif orchidea fialka
Keď prehovoria farby
Nielen samotný kvet, ale aj jeho odtieň prezrádzajú isté súvislosti. Nie je preto jedno, či dostanete biely alebo žltý karafiát. Všetko je vzájomne prepojené. Reči týchto symbolov verili kedysi dávno naši predkovia a niektorí sa ňou riadia až dodnes. 
Nevhodne zvolená kombinácia môže vo vyšších kruhoch znamenať dokonca diplomatické faux paus. I to je dôkazom, že sa nejedná len o takú jednoduchú záležitosť, za akú ju mnohí pokladáme. Takže na záver už len niekoľko tajomstiev farie
Žltý kvet – znamená nový život, manželstvo, energiu, radosť, šťastie

Fialový kvet – symbolizuje priateľstvo a vznešenosť

Biely kvet – je znakom nevinnosti a cudnosti

Modrý kvet – hovorí o vašej dôvere, túžbe a čistote

Červený kvet – je synonymom vášne, lásky, slobody
Bývaj štýlovo! NovyNabytok.sk
Súvisiaci obrázok

Orchidea
Už samotné slovo znie exoticky a dobrodružne. V jej kvetoch sa snúbi nadpozemská krása s exotickým vzhľadom a tie uchvacujú a priťahujú našu pozornosť priamo magicky. 
Orchidey patria k najmladšej skupine kvitnúcich rastlín na zemi, ale nič nezabránilo tomu, aby sa stali najpočetnejšou čeľaďou rastlín. Väčšina orchideí pochádza z Ázie, Strednej a Južnej Ameriky, kde ich nájdeme predovšetkým v tropických dažďových pralesoch a horských pralesoch.
 
Stredobodom pozornosti milovníkov izbových rastlín sa stali orchidey vďaka svojim nádherným kvetom a záujem o ich pestovanie neutícha. Očaria v prvom rade exotickými tvarmi a farbami v odtieňoch červenej, fialovej, ružovej, žltej, zelenkavej až po bielu. Tie sa často vzájomne miešajú a vytvárajú rôzne odtiene a farebné prechody. Niektoré kvety intenzívne voňajú po škorici, vanilke, no sú aj druhy bez vône. 
Vďaka úspešným šľachtiteľom a pestovateľom už dávno neplatí, že na ich pestovanie je potrebný skleník. Novovyšľachtené druhy je môžné pestovať ako izbové rastliny napríklad na okennom parapete.

Orchidey uprednostňujú veľmi svetlé miesta na východnom alebo západnom okne. Južné okno im prekáža pre ostré slnko a teplo.
 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif orchidea

Orchidea: 4 kroky k bohatému kvitnutiu
Nádherné orchidey z rodu Phalaenopsis majú určité požiadavky, ale rozhodne nepatria medzi náročné rastliny. Myslite na to, čo orchidea potrebuje, a ona sa vám odmení krásnymi kvetmi.
Orchidey rodu Phalaenopsis môžu kvitnúť viac ako pol roka. Nahadzujú veľké nápadné kvety a dajú sa kúpiť takmer kdekoľvek.
1. krok: Aby mala orchidea zdravý základ

Dajte si pozor na rastliny, predávané v záťažových podmienkach. Orchidey, ponúkané v stánkoch, kde sú vystavené nie vždy vhodným poveternostným podmienkam či orchidey zo supermarketov nebývajú v najlepšej kondícii.

Ponúkaná orchidea nesmie mať zažltnuté listy a zoslabnutú kvetnú stonku.
2. krok: Aby mala orchidea vhodné stanovište

Rešpektujte teplomilnosť. Orchidey obľubujú teploty, ktoré dlhodobo neklesnú pod 18 °C. Rodu Phalaenopsis vyhovujú slabé ranné slnečné lúče, ale rozhodne neznáša poludňajšiu páľavu alebo silné priame slnečné svetlo.

Uvážte, či dokážete orchidei dožičiť požadovanú expozíciu (východ, prípadne sever).
 
3. krok: Aby mala orchidea správnu zálievku

Orchidey zalievajte trošku iným spôsobom, než ste zvyknutí v prípade väčšiny izboviek.

Nepolievajte orchideu náhodne, teda vtedy, keď si zrazu spomeniete, alebo keď máte voľnú chvíľku.

V miske pod orchideou je trvalá prítomnosť vody absolútne nežiaduca.

Súvisiaci obrázok

 
Aby orchidea vydržala čo najdlhšie, pravidelne ju raz či dvakrát za týždeň ponorte do odstatej vody aj s kvetináčom. Po vytiahnutí ju prebytočnej vody zbavte a postavte opäť do sucha.

Vo fáze vegetatívneho pokoja rastlinu zbytočne nezavlažujte.
4. krok: Aby mala orchidea ideálne podmienky na kvitnutie
 
 
Ak dokážete v starostlivosti o orchideu prejsť uvedené 3 kroky, mala by sa vám odvďačiť vykvitnutím až dvakrát ročne.

Vo štvrtom kroku jej môžete pomôcť vykvitnúť tak, že na určitú dobu znížite teplotu. Orchidea naštartuje kvitnúci mechanizmus. Nezabudnite znížiť aj objem zálievky!


Rastlina vykvitne častejšie, pokiaľ ju pravidelne mierne hnojíte.
 
Okrem bežného pestovania orchideí na okennom parapete, môžeme tieto, ale aj im príbuzné rastliny, pestovať v bytových vitrínach, alebo skleníčkoch.

Vitrína by mala byť presklená zo všetkých strán, zadnú stenu môžeme urobiť zrkadlovú. Sklo si dáte narezať v sklenárstve (nezabudnite si dať hrany zabrúsiť, aby ste sa neporezali), lepte ho lepidlom na akváriá (dostanete v akvaristike). Hrúbka skla stačí okolo 0,5 cm, ale všetko sa podmieňuje veľkosti vitríny.
Vitrína by mala mať bočné vetranie (otvory v bočných sklách), aby vzduch v nej mohol prúdiť. Aj tak je dobré do nej umiestniť malý ventilátor, ktorého fungovanie si môžeme napojiť na časový spínač, podobne ako aj osvetlenie.
 

 
Súvisiaci obrázok

 Doba osvitu vo vitríne by mala byť minimálne 10 hodín denne, ale nie viac ako 12 hodín. To je maximum osvitu v tropických šírkach našej planéty.  Ak je vitrína umiestnená pri okne tak, že do nej priamo dopadajú slnečné lúče, dobu prisvetľovania predlžujeme úmerne k celkovej požadovanej dĺžke osvitu.
 
Prisvetľujeme najlepšie žiarivkami, alebo inými svetelnými zdrojmi, ktoré neprodukujú teplo. Umiestňujeme ich maximálne 50 cm od rastliny. Pri väčšej vzdialenosti je osvit nedostačujúci a rastliny nebudú indukovať kvetné puky.

Do vitrín umiestňuje teplomilné orchidey, teda tie, ktoré nepotrebujú v zimných mesiacoch pokles teplôt. patria medzi ne Phalenopsisy, Brassie, Brassavoly, teplomilné druhy druhu 
 
Paphiopedilum, niektoré Oncídiá a Cambrie. prípadne vám vitrína môže slúžiť len prechodne pre práve rozkvitnuté druhy, aby ste ich mali viac na očiach a mohli sa v nich, počas kvitnutia, kochať. Po odkvete ich môžete zas preložiť na okenný parapet. Kvety predsa pestujeme pre seba, nie pre náhodných chodcov na ulici  tí nech si kúpia svoje.
Rastlinky prenášame do vitríny až po úplnom vyvinutí kvetných pukov, najlepšie, keď sa už otvárajú, aby boli dobre vyvinuté, do správnych tvarov, veľkostí aj farby. Nemusíme sa báť, že by púčiky opadali, orchidey nepatria medzi rastliny, ktoré zhadzujú puky pri otočení do iných svetových strán.

Sprievodné rastliny k orchideám do vitrín volíme hlavne broméliovité, papraďovité, tillandsie a pod.

 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif orchidea
Ako sa starať o orchideu?
Ako sa starať o orchideu? Pestovanie orchideí, presádzanie orchideí, starostlivosť o orchideu, či rozmnožovanie orchideí sú časté otázky v súvislosti s orchideami. My vám na tieto otázky odpovieme v praktických radách, tipoch a trikoch.
 
Kto by už len nepoznal orchidey. Ide o naozaj krásne rastliny, ktoré hýria farbami od výmyslu sveta. Na skrášlenie ľudských obydlí sa používajú už od pradávna. Poznáme niekoľko desaťtisíc rôznych druhov a odborne ich nazývame Vstavačovité.
Starostlivosť o orchideu: pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie

Podobne ako aj iné rastliny, orchidey potrebujú k životu svetlo, vodu, živiny, vzduch a vhodné teplotné podmienky – pozor však na to, ktorú odrodu doma máte, majú totižto rozdielne požiadavky.
Jedným z najlepších variantov pre začiatočníkov je odroda Phalaenopsis. Jednak je to kvôli škále farebnosti jej kvetov – takmer celé farebné spektrum, jednak aj kvôli pomerne nízkej náročnosti a dlhej životnosti. Existuje však niekoľko zákonitostí, na ktoré pri pestovaní tejto odrody nesmiete zabudnúť.
žiarenie vie listom a kvetom ublížiť. Počas poobedňajších hodín je teda vhodné tieniť, v zimných mesiacoch môžete však rastlinu kľudne umiestniť na okno smerujúce na juh.

Priveľa škodlivých lúčov sa odrazí na zafarbení lístkov, tie postupné zožltnú, až zhnednú a následne odpadnú. Týmto symptómom je lepšie predchádzať. Tieto pravidlá platia zväčša aj pre ostatné druhy orchidey.
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif orchidea
Pestovanie orchideí – ako pestovať orchideu?
Táto odroda má rada vlhký vzduch, aj tu však platí, všetko s mierou. Ideálna vlhkosť vzduchu je viac než 50%, no menej než 75%. Vyhýbajte sa teda ich pestovaniu v prekúrených, ale aj prevlhčených miestnostiach. Ideálna izbová teplota pre orchideu je 18°C až 25°C.
Vysoká teplota urýchľuje odparovanie vody a živín, tým pádom spomaľuje rastline rast, zatiaľ čo nízka ho dokáže úplne potlačiť. Existujú však aj mrazuvzdorné druhy, prípadne odrody, ktoré sa pestujú aj vo vyšších teplotách a neublíži im ani teplota nad  30°C.
Vždy je potrebné overiť si, čo za orchideu vlastne pestujeme. Všetky však obľubujú jemnú cirkuláciu vzduchu, nie však počas najhorúcejších mesiacov a rovnako nepriaznivo reagujú aj na vetrania v zime, najmä okamžite po zálievke.
Orchidea polievanie – ako polievať orchideu?starostlivost-o-orchideu-pestovanie-rozmnozovanie-presadzanie2
A keď sme už pri tom polievaní – nepísané pravidlo tvrdí, že ideálne je polievať orchideu raz do týždňa, resp. raz za desať dní. Avšak, je potrebné pozorne zrakom vnímať stav svojej rastliny a tomu aj prispôsobiť polievacie návyky.

To čo platí pre jedného pestovateľa, môže vážne uškodiť rastline druhého.
Zásadne neprelievať!

Korene by vôbec nemali byť neustále vo vode, v zimných mesiacoch sa neodporúča dokonca ani dlhodobo premočený substrát. Orchideu sa odporúča polievať buď navečer, prípadne skoro ráno, nech rastliny majú dostatok času vstrebať potrebnú vodu.

Ak nepatríte medzi fanúšikov klasického polievania zhora kanvicou, môžete celú rastlinu v črepníku ponoriť do vody na 20-30 minút, nech sama nasaje požadované množstvo vody koreňmi. Orchidea sa má polievať buď prevarenou vodou, ktorú následne necháme vychladnúť, alebo dažďovou vodou.
Súvisiaci obrázok
Rastliny sa bežne prihnojujú len za účelom rozkvitnutia. Na trhu je k dispozícii veľký výber rôznych hnojív, ktoré obsahujú potrebné minerály – najmä draslík, horčík, vápnik a fosfor.

Pamätajte teda, hnojíme len vo fáze rastu, radšej v menšej koncentrácii aspoň raz do mesiaca – po rozkvitnutí sa už o seba orchidea dokáže postarať sama, ak má, samozrejme, dostatok svetla, vody a tepla.
Orchidea po odkvitnutí
Pýtate sa, čo s odkvitnutou orchideou? U odrody Phalaenopsis nie je nutné rozkvitnuté kvety hneď ostrihať, pretože sa stále môžu tvoriť nové. Avšak je potrebné skontrolovať stonku, listy a výhonky, či nie sú príliš zožltnuté a teda suché.
Ak áno, preč s nimi. Ak je však zelené to, čo zelené má byť, je všetko v poriadku. Niekedy, ak je proces kvitnutia príliš pomalý, odrezaním niektorej z kvetných stoniek môžete podporiť vznik nových.

U orchideí, ktoré majú obdobie oddychu, odporúčame odkvitnuté kvety ostrihať, dať rastlinu na chladné miesto, zalievať len raz za desať dní a ona sa po nejakom čase opäť farebne odmení. V žiadnom prípade ich však netreba do kvitnutia nútiť, môže to byť veľmi kontraproduktívne!
Presádzanie orchideí – ako presadiť orchideu?starostlivost-o-orchideu-pestovanie-rozmnozovanie-presadzanie3
Orchidey sa presádzajú iba keď nekvitnú, raz za približne rok/dva roky (odporúčania sa líšia, rok pauza je však minimum). Na presádzanie orchideí sa používa špeciálny substrát, ktorý sa dnes dá zohnať v každom poriadnom špecializovanom obchode.
Deň, dva pred samotným procesom rastlinu dôkladne zalejeme a môžeme pridať aj živiny. Orchideu z črepníka opatrne vyberieme tak, aby sme nepoškodili korene. Ich duté a suché konce môžeme zastrihnúť, nezabudneme skontrolovať na prítomnosť škodcov.
 
Súvisiaci obrázok
Väčšinou presádzame do črepníka o čosi menšieho, nie je to však stopercentným pravidlom. V novom črepníku nevkladáme orchideu príliš hlboko, korene obsypeme novým substrátom, avšak necháme im dostatok prívodu vzduchu. Po presadení 4-5 dní nepolievame, akurát postrekujeme listy vodou.
Orchidea rozmnožovanie 
Orchidey sa môžu rozmnožovať generatívne, teda semenami, rovnako ako aj vegetatívne, teda časťami rastlín. Pomerne častým spôsobom rozmnožovania orchideí v domácnostiach, je delením. V podstate ide o to, že hlavná stonka zhrubne, zvýrazní sa jej pahľúza, z ktorej vyrastá nový výhonok.
Ako náhle sa na ňom utvorí dostatok koreňov, opatrne sa oddelí a máme novú rastlinku, ktorá sa dá presadiť (mala by mať rovnaké, alebo veľmi podobné podmienky ako pôvodná rastlina). Ide teda o akýsi vedľajší výrastok, popri materskej rastlinke.

Musí mať však dostatok vlastných korienkov, listov a byť oproti hlavnej rastline jasne vymedzený. Ak ho následne prerežete na najtenšom spojení s ňou, rozhodne jej neublížite. Dá sa to však iba u orchideí, ktoré tvoria pahľúzy.
Orchidea choroby 
Ani orchidey sa nevyhnú chorobám. Väčšinou za ich výskyt môže zlé zalievanie, zlá starostlivosť vo všeobecnosti, alebo škodcovia. V prvom rade je nesmierne dôležité zistiť si, aké podmienky sú vhodné pre ten-ktorý druh orchidey.

Preventíva je najlepšia zbraň voči zhubným vplyvom. Kontrolujte teda rastlinu na prítomnosť parazitov, akými sú napríklad vošky, ktoré často cucajú na viditeľných miestach.
Súvisiaci obrázok
Pomerne častým druhom ochorenia sú plesne a hubové výrastky. Účinnou zbraňou sú rôzne postreky a prípravky, spomedzi nich sú najefektívnejšie fungicídy. Baktérie sa na orchideu dostanú najčastejšie z vody. Pletivo rastliny je vtedy sklovité, sfarbené až dočierna.

Ideálne je postaviť ju na dostatočne vzdušné miesto, nech sa nadbytočná voda odparí a baktérie od sucha zahynú. V extrémnejších prípadoch sú k dispozícii rôzne prípravky. Ak však vašu orchideu napadne vírus, čaká ju smutný koniec.
Niekedy sa ani neprejavia navonok, občas sú ich príznakom skrútené listy, prípadne ich neprirodzené zafarbenie. Nedajú sa však liečiť, vír je pre rastlinu smrteľný. Takúto orchideu izolujte od ostatných a zbavte sa jej. Nepoužívajte jej zvyšky na kompost ani na rozmnožovanie!
Orchidea druhy
Medzi najčastejšie druhy orchideí patria:

Oncidium – aj v rámci druhu sa líšia veľkosťou kvetov; kvitnú najmä na jeseň; má rada chladnejšie prostredie;
Phalaenopsis – najpestovanejší druh; starostlivosť o ne je veľmi ľahká, aj pestovateľ-začiatočník sa ľahko naučí, ako na to
Cymbidium – obľubuje svetlejšie a chladnejšie miesta, bez priameho slnečného žiarenia; kvitne od jesene až do jari
Dendrobium – opäť rozšírený druh; existujú poddruhy obľubujúce chladnejšie prostredie – pre skúsenejších prestovateľov; aj teplomilné – aj do bytov
Ascocentrum – teplomilný druh; miluje svetlo, odmení sa exotickými farbami listov.
Súvisiaci obrázok
 Orchidea
Orchidea už samotné slovo znie exoticky a dobrodružne. V jej kvetoch sa snúbi nadpozemská krása s exotickým vzhľadom a tie uchvacujú a priťahujú našu pozornosť priamo magicky. Orchidey patria k najmladšej skupine kvitnúcich rastlín na zemi, ale nič nezabránilo tomu, aby sa stali najpočetnejšou čeľaďou rastlín. Väčšina orchideí pochádza z Ázie, Strednej a Južnej Ameriky, kde ich nájdeme predovšetkým v tropických dažďových pralesoch a horských pralesoch.
Stredobodom pozornosti milovníkov izbových rastlín sa stali orchidey vďaka svojim nádherným kvetom a záujem o ich pestovanie neutícha. Očaria v prvom rade exotickými tvarmi a farbami v odtieňoch červenej, fialovej, ružovej, žltej, zelenkavej až po bielu. Tie sa často vzájomne miešajú a vytvárajú rôzne odtiene a farebné prechody. Niektoré kvety intenzívne voňajú po škorici, vanilke, no sú aj druhy bez vône.

Vďaka úspešným šľachtiteľom a pestovateľom už dávno neplatí, že na ich pestovanie je potrebný skleník. Novovyšľachtené druhy je môžné pestovať ako izbové rastliny napríklad na okennom parapete.

Orchidey uprednostňujú veľmi svetlé miesta na východnom alebo západnom okne. Južné okno im prekáža pre ostré slnko a teplo. Rastlinám prospieva aj čerstvý vyvetraný vzduch, no neznesú prievan.
Darí sa im, keď je relatívna vlhkosť vzduchu 60 - 70 %. Ideálna teplota predstavuje dvadsať stupňov Celzia. V miestnosti s ústredným vykurovaním treba zabezpečiť odparovacie misky s vodou a dobré vetranie, ale pozor na prievan!

Ak chcete experimentovať s pestovaním viacerých náročných rastlín, mali by ste si zriadiť orchidárium, špeciálny skleník. V ňom je môžné teplotu, svetlo a vzdušnú vlhkosť regulovať podľa rastových požiadaviek.
Súvisiaci obrázok
 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif nádherné ruže   Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif dakujem za návštevu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one