Výsledok vyhľadávania obrázkov
Reklama zadarmo, zvýšenie návštěvnosti

KLIK podpor mňa klikni


banner-120x600.jpg
120-x-240-svetly-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Rolclub Money Making Forum
120-x-90-tmavy-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
160x600-nocnikosilky9-1429533436.jpg
160x600-4-1474093619.jpg
160x600-5-1474365393.jpg
Luxusní vibrátory Růžový slon
160x600-1-1474365393.jpg
Krasa.cz
Buďte neodolatelná! Nejširší sortiment výrobků pro vaši krásu.
www.krasa.cz
Hodinky.cz
Vybírejte z několika tisíců modelů značkových hodinek se slevou 40 – 60%!
www.hodinky.cz
Parfemy.cz
Největší parfumerie s nabídkou značkových parfémů za bezkonkurenční ceny.
www.parfemy.cz
Prozdravi.cz
Chraňte své zdraví! Široký sortiment přírodních produktů ihned k dodání.
www.prozdravi.cz
Sperky.cz
Vybírejte z tisíců originálních šperků od světoznámých značek!
www.sperky.cz
Modnidoplnky.cz
Kabelky, šály, rukavice, kravaty a další modní doplňky za skvělé ceny. Na detailech záleží!
www.modnidoplnky.cz

primulus-banner-a3-160x600px.jpg


Army shop
hodinky.cz
pr-i-uslus-enstvi-u-pro-apple-200x600px-.gif
Save on your hotel - www.hotelscombined.com


maly-rebel125x125.gif
160x600.gif
megaprsia-120x600jpg-1455710032.jpg

erexan-120x600-1455710153.jpg


120x600.jpg
120x600-1483366391.jpg
120x600-1432132208.gif

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Naše krásné oslavy-sviatky

Súvisiaci obrázok
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kvety k oslavám po slovensky
História narodeninových symbolov
Súvisiaci obrázok
Reklama zadarmo, zvýšenie návštěvnosti
Narodeninová pieseň Happy Birthday
Pieseň „Happy Birthday“ má viac ako sto rokov. Bola napísaná v roku 1893 dvoma sestrami, Patty a Mildred Hillovými“, ktoré boli učiteľky v Louisville, Kentucky. Melódia bola pôvodne ranný pozdrav ich študentom s názvom „Dobré ráno všetkým“ („Good Morning To All.“) Text získal autorské práva v roku 1935, 11 rokov pred úmrtím Patty a vlastnícke práva doteraz zarábajú obrovské peniaze.
 Súčasné autorské právo je v rukách Warner Communications. Kúpili ich v roku 1989 za viac ako 22 miliónov dolárov.
Pieseň Happy Birthday je známa na celom svete a bola preložená do desiatky ďalších jazykov. Je jedna z troch najobľúbenejších piesní v anglickom jazyku.
História narodeninových sviečok
Gréci vraj začali umiestňovať sviečky na narodeninové torty, aby vyzerali ako žiariaci mesiac, keď ich ponúkali ich bohyni mesiaca, Artemis. Nemci, ktorí boli kvalifikovaní výrobcovia sviečok tiež umiestňovali sviečky na ich torty, ale z náboženských dôvodov.
Narodeninové pohľadnice
Tradícia posielania narodeninových pohľadníca začala v Anglicku asi pred 100 rokmi. Pôvodne boli často pohľadnice posielané ako „ospravedlnenia“ keď osoba niekoho nemohla osobne navštíviť.
Narodeninové balóny
Predpokladá sa, že prvé balóny boli detské hračky vyrobené zo zvieracieho mechúra a/alebo čriev, často naplnené vodou. Astékovia mali vo zvyku plniť vzduch do čriev obetovaných mačiek, stočiť ich do zvieracích tvarov a ponúkať ich bohom ako obeť. Balóny na hranie boli predstavené priekopníkom gumové priemyslu Thomasom Hancockom.
Európski šašovia a trubadúri vraj niekedy nafukovali črevá nedávno zabitých zvierat a „zabávali“ nimi. Je predpoklad, že odtiaľto pochádza súvis s oslavami modernej doby, na ktorých sa používajú balóny.
Súvisiaci obrázok
Narodeninková torta
Jedna teória o pôvode narodeninovej torty je, že súvisí s Grékmi, ktorí piekli okrúhle koláče predstavujúce mesiac v splne pre ich bohyňu Mesiaca, Artemis. Umiestňovali na tortu sviečky, aby žiarila podobne ako Mesiac.
Nemci si tiež pripisujú prvenstvo používania torty a sviečky. Používali sladkú, vrstvenú tortu a dávali veľkú sviecu do stredu, aby predstavovala „svetlo života.“ Niektorí ľudia veria, že dym zo zahasenej sviečky nesie ich narodeninové želanie až do neba.
parfemy.cz
Narodeninové oslavy a párty
Kedysi sa organizovali oslavy narodenín, pretože ľudia verili, že ľudia v deň narodenín zvlášť priťahovali zlých duchov. Spočiatku to boli len králi, ktorí boli uznaní za dostatočne dôležitých, aby mali narodeninové oslavy. Priatelia a rodina mali byť prítomní na oslave a priniesť dobré myšlienky a priania, aby ich ochránili pred zlom.
Dávanie darov prinieslo ešte viac veselej radosti na odrazenie zlých duchov. Ako išiel čas, deti sa začali zúčastňovať narodeninových osláv. Tradícia detských narodeninových osláv začala v Nemecku.
Najväčšia súkromná narodeninová oslava, ktorá sa kedy udiala, bola v roku 1970 pre plukovníka Harlana Sandersa k jeho 89. narodeninám. Akcie sa zúčastnilo viac ako 35.000 ľudí.


Súvisiaci obrázok


Narodeninové oslavy vo svete I. časť
Niektoré tradície sú v rôznych častiach sveta dosť podobné: narodeninové sviečky, ktoré prinášajú priania až k Bohu, narodeninové hry ktoré ukazujú, o koľko je dieťa šikovnejšie od minulého roka, a narodeninové objatia a potľapkania, ktorými sa vyjadruje veľa šťastia do ďalšieho roku. Niektoré tradície sú však viac špecifické pre konkrétne krajiny. Je veľké množstvo tradícií okolo narodenín. Tu je zoznam odlišných kontinentov, krajín a kultúr a ich vlastné jedinečné narodeninové tradície:
Afrika 
V rôznych afrických národoch usporadúvaju oslavy pre celé skupiny detí namiesto oslavy narodenín. Keď deti dovŕšia určitý vek, začnú sa učiť pravidlá, vyznania, zvyky, piesne a tance ich rodu.
Anglicko 
V Anglicku sa pije ovocná šťava (squash) čo je polotovar s príchuťou pomaranča alebo citróna vyrobený zo sirupu. Podávajú sa torta so sviečkami a čokoládové keksy. Môžu tiež mať želé so zmrzlinou, ktoré môžu byť ozdobené malými guličkami farebného cukru. Do narodeninovej torty sú pri príprave zamiešané niektoré symbolické predmety. Ak v tvojom kúsku torty nájdeš korunu, tak budeš bohatý. Na narodeniny tvoji priatelia urobia vyhadzovačku- rukami ťa vyzdvihnú a vyhadzujú ťa prvýkrát pre šťastie, druhý krát opäť pre šťastie a tretí krát pre „kokos starého muža“.
Argentína 
Keď dievčatá dovŕšia 15 rokov, majú obrovskú párty – oslavu, ktorej hlavným bodom je tanec valčík so svojim otcom a ostatnými chlapcami. Oslávenec tiež dostáva ťahance za uši za každý rok, ktorý je na svete.

Aruba 
Deti nosia do školy sladkosti pre svojich spolužiakov a všetkých učiteľov. Každý učiteľ príjme maličkosť a odmení dieťa malým narodeninovým darčekom ako napr. ceruzka, guma alebo pohľadnica. Tiež dieťa, ktoré má narodeniny, nemusí prísť do školy oblečené v školskej uniforme.

Bolívia 
Vo veku 16 rokov dievča sa oblečie do bieleho a tancuje valčík so svojim otcom a ďalšími chlapcami.


 Súvisiaci obrázok
krasa.cz
Brazília 
Keď má dieťa narodeniny, ťahajú ho za uši toľkokrát, koľko rokov práve má. Dieťa, ktoré má narodeniny, má právo dať prvú časť torty svojmu najvzácnejšiemu priateľovi, alebo členovi rodiny, väčšinou je to mamička alebo ocko. Deti zvyčajne jedia cukríky v tvare ovocia a zeleniny. Domy sú vyzdobené na túto príležitosť oslavnými transparentmi a veselými farebnými papierovými kvetmi.
Keď dovŕšia 15 rokov, dievčatá tancujú valčík s nápadníkmi, otcom a starým otcom. Tancuje spolu s 15 partnermi, čo symbolizuje každý rok jej života.
Bulharsko
Ak žijete v Bulharsku a máte historické alebo biblické meno, dostanete ďalšiu, omnoho väčšiu oslavu na meniny navyše k oslave vašich narodenín.
Čína 
Dieťa, ktoré má narodeniny, si musí uctiť svojich rodičov a prijať peňažný dar. Priatelia a rodina sú pozvaní na obed. Podávajú sa cestoviny, čím oslávencovi prajú dlhý život.

Dánsko 
Z okna im veje zástava, ktorá hovorí, že niekto, kto žije v tomto dome, má narodeniny. Ešte kým dieťa spí, sa poukladajú darčeky okolo postele, takže keď sa dieťa zobudí, hneď vidí svoje darčeky.
Egypt
Egyptské narodeninové oslavy sú plné spevu a tanca, keď dieťa dovŕši prvý rok života. Na výzdobu oslavy sa používa veľa kvetín a ovocia ako symboly života a rastu. V Egypte majú ľudia na ich narodeninových oslavách veľa priateľov a rodiny, tak často servírujú dve narodeninové torty. Jedna torta má sviečky pokiaľ druhá ich nemá. Podávajú sa tiež sušienky, samostatné koláčiky zvané gateaux, sezamové tyčinky a malé sendviče z francúzskeho pečiva. Všetko jedlo sa servíruje v rovnakom čase. Zdobia svoje príbytky papierovými girlandami zvanými zeena, ktoré vyzerajú ako reťaze snehových vločiek. Sú povešané okolo celého domu.


Súvisiaci obrázok
Ekvádor 
Keď dievča dovŕši 15 rokov, má veľkú oslavu a dievča má na sebe oblečené ružové šaty. Otec obuje oslávenkyni prvé topanky na podpätkoch a tancuje s ňou valčík spolu s ďalšími jej 14 družičkami a 14 chlapcami.
Filipíny 
Na Filipínach sa mieša Východ so Západom. Torty sa pečú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Na oslave musia byť cestoviny, ktoré symbolizujú dlhý život, dekorácia je z balónov a samozrejme piňatas. Pred oslavou ide rodina na omšu poďakovať Bohu.
Ghana 
V deň narodenín sa deti budia na špeciálnu pochúťku zvanú „oto“ čo je plnená placka spravená z popučených sladkých zemiakov a vajec vyprážaná v palmovom oleji. Neskôr majú narodeninovú oslavu kde zvyčajne jedia dusené mäso a ryžu a pokrm zvaný „kelewele“, čo je vyprážaný kus platanu (je podobný banánom). Väčšinou sa ako jedlo podáva “watche” (hneda ryža a fazuľa), „sheto“ (čierne korenie), “mecko” (červené korenie), červená ryža s kukuricou, hovädzinou a “fufu” (pomletý yam a cassava)
Deti hrajú národnú hru zvanú Ampe.
Majoritná etnická skupina ľudí v Ghane, zvaná Asante (alebo Ashanti) oslavuje deň „krada“ (čo znamená Deň duší) v deň ich narodenín. Keď má osoba deň krada, zobúdza sa zavčasu a umýva sa s použítím špeciálneho listu namočeného cez noc vo vode (toto je očistný rituál určený na očistenie vnútornej duše). Potom popoludní majú oslavu s rodinou a priateľmi a oslávenec je zvyčajne oblečený v bielom.
Guyana
Hlavné jedlá pri oslavách narodenín sú kurča, kačka alebo jahňacina, kari s ryžou. Člen rodiny väčšinou upečie ovocie, nákyp pre chlapca alebo dievča, aby malo čo prekrojiť. Oslávenec má väčšinou oblečené niečo extravagantné.
Súvisiaci obrázok
KLIK - len nad +18
Holandsko
Holandské domy majú kalendár v kúpeľni, v ktorom má každý poznačené narodeniny, keďže narodeniny sú považované za dôležitý okamih. Kalendár je umiestnený v kúpeľni ako pripomienka, aby ste navštívili priateľov a príbuzných v ich špeciálny deň.
Deti majú tortu so sviečkami. Jedia lievance posypané práškovým cukrom a „tartjes“ (tortičky s rôznymi druhmi náplní) ktoré sú servírované s limonádou a horúcou čokoládou. Darček zabalený v bielom a čiernom sa pokladá za nešťastie. Špeciálne narodeninové roky ako 5,10,15,20,21 sa volajú „korunné“ roky. Dieťa v ten rok dostane extra veľký darček. Rodina vyzdobí stoličku a celú jedáleň sezónnymi kvetmi, papierovými stuhami a balónmi. V škole dieťa môže dať svojim kamarátom niečo na zahryznutie a učiteľ urobí pre dieťa narodeninovú čiapku, často je urobená z papierových pások a kvetín.
India 
V Indii si deti v deň narodenín oblečú nové oblečenie. V škole má dieťa oblečené farebné šaty a rozdáva čokoládu celej triede s pomocou svojho priateľa. Dieťa je na kolenách a dotýka sa nôh jeho rodičov ako znak úcty. Potom všetci idú na návštevu svätyne, kde sa modlia a dieťa je požehnané. V poobedňajších hodinách sa podáva pokrm, ktorý obsahuje pikantnú dusenú zeleninu s názvom karí a čatní, čo je pikantná ovocná pochúťka. Dezert je „dudh pakh“, čo je ryža ako puding. Môže sa tiež miešať v „pastachios“, mandliach, hrozienkach a korení nazývanom kardamón. Ak by ste dostali narodeninový darček zabalený v čiernom a bielom, znamenalo by to nešťastie.
Írsko 
Oslávenec je vyhadzovaný hore dole a potom pustený na zem pre šťastie. Vyhadzujú ho toľkokrát, koľko má oslávenec rokov a ešte dostane jeden naviac pre šťastie.

Izrael 
Malé dieťa sedí na stoličke, pokým dospeláci ho zdvíhajú hore a dolu podľa toho, koľko má rokov a ešte raz nakoniec pre šťastie.

Jamajka 
Spieva sa a tancuje do reggae rytmu. Dieťa je nakoniec obsypané múkou.
Lotyšsko 
Girlandy visia všade okolo dverí domu oslávenca. Oslávenec sedí na vyzdobenej stoličke a členovia rodiny ho vyzdvihnú 3x.
KLIK - len nad +18
Súvisiaci obrázok
KLIK - len nad +18
Japonsko 
Niektoré roky narodenia sú pre nich dôležitejšie než iné (tretie, piate a siedme) a preto sú spojené s návštevou miestnej svätyne. Počas týchto špeciálnych narodenín japonské deti sa zúčastňujú prichádzajúceho festivalu Shichi-go-san (čo znamená „Sedem-Päť-Tri“ Festival), oslavovaný každoročne 15. novembra. Počas tohto festivalu deti a ich rodiny navštevujú kaplnku alebo iné miesto bohoslužieb a vzdávajú vďaku Bohu za svoje zdravie a silu, a žiadajú o požehnanie, aby sa im aj v budúcnosti darilo a za dlhý život (to je z dôvodu, že kedysi deti umierali pred ich 3., 5. a 7. narodeninami). Pri tejto príležitosti dievčatá a chlapci sa vždy obliekajú do svojich najlepších šiat, ktoré môžu byť tradičné kimoná alebo aj oblečenie západného štýlu.
Južná Afrika 
Na 21. narodeniny sa vyrobí kľúč z čohokoľvek- od papiera, alobalu, striebra až zlata. Rodičia ho venujú ako znak, že dieťa je pripravené odomknúť dvere svojej budúcnosti.

Kanada 
V atlantickej Kanade ( Nové Škótsko, Ostrov Princa Edwarda, Nový Brunswick a Newfoundland) dieťa, čo má narodeniny, prepadnú a natrú mu nos masťou pre šťastie. Mastný nos spôsobuje, že dieťa je príliš mastné, aby sa na ňom nešťatie usadilo. Táto tradícia patrí k škótskym mravnostiam.
V Quebeku osoba, čo oslavuje narodeniny, dostane toľko šťuchancov, koľko má rokov a ešte jeden extra pre šťastie.
Kuba 
Oslavy sú veľmi podobné oslavám v USA- jedlo, ozdoby, dary, pinatas, narodeninový koláč, sviečky, pieseň„Happy birthday“ a hry. Ale pozýva sa veľa ľudí, susedia, priatelia, spolupracovníci a rodina aj keď oni nemajú deti vo veku oslávenca.

Litva 
Oslávenec sedí na stoličke a priatelia a rodina ho dvíha toľkokrát, koľko má rokov. Tradične dostane oslávenec žltý koláč, ktorý sa vola „klingeris“
KLIK - len nad +18
Súvisiaci obrázok
KLIK - len nad +18
Maďarsko 
Keď sa otvárajú darčeky, každý poťahá oslávenca za ucho a povie mu malý vinš. Tento vinš v preklade znamená: Nech ťa požehná Boh, ži dlho, až kým sa tvoje uši nedotknú tvojich členkov.

Malajzia
Priatelia alebo príbuzní, ktorí prídu na návštevu, dávajú oslávencovi darčeky alebo môžu dať „ang-bao“ čo je malý červený balíček naplnený peniazmi. Vo veku 16 rokov, keď mládež začína pozývať chlapcov a dievčatá na ich party, býva veľa tanca a hier, aby sa pomohlo s nájdením partnera (zvláštnosť je vždy mať na party rovnaký počet chlapcov a dievčat!)
Mexiko 
Piňatas, väčšinou vyformované do tvaru zvieraťa, je naplnené sladkosťami a visí zo stropu. Oslávenec má zaviazané oči a búcha do visiaceho piňata, pokiaľ sa neroztrhne. Všetky deti si rozdelia sladkosti. Spieva sa pieseň „las mananitas“. Keď dcéra dovŕši 15 rokov, robí sa špeciálna omša na jej počesť. Na párty, ktorá potom nasleduje, je oslávenkyňa predstavená ako mladá žena. Otec si s ňou zatancuje valčík
Nemecko 
Člen rodiny oslávenca vstane za úsvitu a zapáli sviečky na narodeninovej torte. Je ich tam toľko, koľko má oslávenec rokov, plus jedna extra pre šťastie. Sviečky nechajú horieť celý deň. Po večeri všetci spolu spievajú narodeninovú pieseň a oslávenec sfúkne sviečky. Ak sfúkne všetky na prvý pokus, tak jeho prianie sa splní. Otvoria sa darčeky a party môže začať.
Keď muž dovŕši 30 rokov a stále nemá priateľku, musí pozametať schody mestského úradu. Priatelia mu tam hádžu štrk a keď to už dozametá, tak mu tam opäť nejaký hodia. Týmto spôsobom každé dievča vidí, že ten muž dosiahol vek tridsiatnika a stále nemá dievča (a že je schopný upratovať dom veľmi dobre)
Nepál 
Určitá zmes ryžového jogurtu a farby sa natrie na čelo oslávenca pre šťastie.
Poistenie
Súvisiaci obrázok
Klasické pôžičky - Home Credit SK
Nigéria
1., 5., 10. a 15. narodeniny sú považované zvlášť za špeciálny okamih. Na týchto narodeninách mávajú obrovské oslavy so 100 a viac hosťami. Na ich narodeninách majú hostinu pozotávajúcu z pečenej kravy alebo kozy. Taktiež servírujú jedlo zvané „jollof ryža“ čo je ryža s paradajkami, červeným korením a cibuľou plus cassava čo je jedlo podobné sladkým zemiakom.
Na svojich oslavách deti hrajú hru známu ako Obehni okolo balíka. Hostia obiehajú okolo balíkov na hudbu a keď hudba prestane, osoba, ktorá drží balík, odbalí ho, potom ho odovzdá, až kým posledný kus nie je von z hry.
Nový Zéland 
Po tom, ako je narodeninová torta ukázaná, narodeninová pieseň nahlas a často falošne zaspievaná, oslávenec dostane potlesk za každý rok, čo prežil a ešte jeden navyše pre šťastie.

Nórsko 
Oslávenec sa postaví pred svoju triedu, vyberie si priateľa, s ktorým si zatancuje, kým ostatní mu spievajú pieseň Happy birthday.
Väčšina narodeninových osláv pozostáva z čokoládovej torty s čokoládovou polevou a jedla z červenej želatíny pokrytej vanilkovou omáčkou. Na oslave môžu ísť hostia na rybolov, ale nie kvôli rybám, hrajú hru známu ako „Lov na zmrzlinu“, kde každý vyťahuje zmrazené pochúťky pripojené na kúsok špagátu.
Panama
Piňata je najdôležitejšia súčasť. Väčšinou sú vyrobené tak, aby korešpondovali s danou témou oslavy. Je naplnená sladkosťami a drobnosťami, búcha sa do nej palicou alebo sú tam gumy na potiahnutie. Počas podávania koláča sa spieva Happy birthday pieseň v dvoch jazykoch, španielsky a anglicky. Koláč sa podáva so zmrzlinou. Pozýva sa aj vzdialená rodina a niekedy je tam pozvaných aj 100 detí.
Peru
V Peru, hostia na narodeninovej oslave môžu dostať dva druhy party drobností. Tým sa hovorí recordatorio, čo znamená suvenír. Prvá drobnosť je krabička s bonbónom alebo vrecúško a druhý je špendlík vyrobený na počesť tejto udalosti. Tieto špendlíky sú tak prepracované, že niektoré deti by ich mohli zbierať. Na týchto oslavách deti takmer vždy dostávajú zábavné papierové čiapky.
Portoriko 
Dieťa je potľapkané na rameno toľkokrát, koľko má rokov. Býva veľká oslava, ku ktorej patrí klasická večera.
KLIK - len nad +18
Súvisiaci obrázok
Rakúsko
Väčšina ľudí sú katolíci, tak je pre rodiny veľmi obvyklé mať oslavu krstín pre ich novorodeniatko.

Rusko 
V Rusku dieťa, ktoré má narodeniny, dostáva v škole darček. Učitelia často dávajú darček svojim študentom, ktorí majú narodeniny, ako sú kvety, ceruzky alebo knihy. Ostatné deti v triede môžu dať tiež malé ručne robené darčeky.
Majú narodeninovú oslavu buď v deň narodenín alebo cez víkend. Môžu servírovať narodeninovú tortu alebo koláč s narodeninovou pohľadnicou zapečenou do cesta. Prvý kúsok narodeninovej torty alebo koláča dostáva oslávenec, nie hostia.
Deti hrajú hru, v ktorej hlavnú úlohu má šnúra na bielizeň. Výhry sú na nej zavesené a každý hosť si ju skracuje a výhru si berie domov.
Saudská Arábia
V Saudskej Arábii ľudia nedodržiavajú oslavu narodenín kvôli duchovnému presvedčeniu. Náboženské sviatky a svadby sú však príležitosti pre veľké oslavy.

Srbsko
Pre Srbov nie je nutné oslavovať ich osobné narodeniny; namiesto toho oslavujú Krišna Ime alebo Krišna Slava. Slava je jedinečný sviatok Srbov; je to náboženská a etnická inštitúcia a je oslavou Srbov prijatia kresťanskej viery.
Sudán
V Sudáne deti, ktoré žijú v mestách oslavujú svoje narodeniny, na vidieku neoslavujú. Deti majú tortu so sviečkami, jedia pizzu a pijú punč, ktorý je červený a volá sa „karkady“. Je vyrobený z kvetu ibišteka.
Na ich oslave sa nedávajú hračky alebo oblečenie ako darčeky, ale peniaze. Po servírovanom jedle hrajú hry.

Švédsko
Podobne ako Dáni a Nóri, Švédi radi používajú ich národnej vlajky na vyzdobenie ich narodenín a zvláštnych príležitostí. Švédskym deťom často servírujú raňajky do postele. Narodeninové torty vo Švédsku sú podobné piškótam a sú zdobené marcipánom.
Škótsko
Za každý rok života dieťa dostane 1 libru a k tomu jednu navyše pre šťastie.

Taliansko 
Dieťa je potiahnuté za ucho toľko krát, koľko má rokov.
Súvisiaci obrázok
Klasické pôžičky - Profi Credit SK
USA
Robí sa torta vyzdobená sviečkami podľa toho, koľko rokov má oslávenec. Potom každý spieva Happy Birthday, a na konci piesne dieťa sfúkne sviečky. Ak ich sfúkne všetky naraz, jeho prianie sa splní.
Uruguay 
Základný rituál spočíva v torte, sviečkach a večnej piesni Happy birthday … na konci piesne oslávenec sfúkne sviečky a všetci hostia tlieskajú a výskajú, robia si srandičky, nahlas pískajú a capkajú oslávenca po pleci alebo hlave. Keď dievča oslavuje svoje 15. narodeniny, slávnostne sa oblečie a tancuje valčík s možnými pytačmi.

Vietnam
Každý oslavuje svoje narodeniny na Nový Rok. Nielen TET je označovaný ako začiatok nového roka, ale je aj narodeninovým dňom všetkých ľudí. Vo Vietname nevedia, alebo neuznávajú konkrétny deň, keď sa narodili. Dieťa má jeden rok v deň TET nezáležiac, v ktorý mesiac toho roku sa narodili. Deti hovoria, že sa narodili v roku symbolu lunárneho kalendára toho konkrétneho roku. V prvé ráno TET dospeláci gratulujú svojim deťom k ďalšiemu roku a obdarujú ich červenou obálkou, v ktorej sa nachádzajú peniaze pre šťastie (li xi). Tieto obálky dávajú deťom rodičia, súrodenci, rodina a blízki priatelia.
vodeodolny-drzak-na-kolo-468x60-.gif
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Klasické pôžičky - Profi Credit - podnikateľ SK
Blahoželania k narodeninám
Veľa zdravia, jasnú myseľ, nech to má aj trochu zmysel. Sviatok dnešný osláv spolu s priateľmi a známymi, do ďalších liet prajeme ti šťastie, lásku rodiny.
—–
Všetko najlepšie k Tvojmu krásnemu sviatku, hlavne veľa úprimnej lásky, ktorá vždy príjemne na srdci zohreje, pevné zdravie pre Teba a všetkých Tvojich blízkych, život plný naplnených snov a každý deň úsmev žiariaci na tvári Ti želá …
—–
Keby Ti každý dal tridsať bozkov, asi to nezvládneš a padneš pod stôl.
Dáme Ti po jednom, no budú sladké. Budú aj horúce, ale nie krátke.
Veď tridsať rokov máš práve teraz, na tento veľký deň myslel si neraz.
Tridsať sviečok Ti do očí svieti, vo váze kúpu sa oslavné kvety.
Do roka je veľa dní, do týždňa len sedem,
ale takých ako dnes, taký je len jeden.
Všetko najlepšie k narodeninám.
—–
Nech slza smútku tvoje oči nikdy nezakalí. Nech úsmev na tvojej tvári stále žiari.
Nech tvoje srdce nepocíti žiaden klam, to ti prajem k dnešným narodeninám.
—–
V knihe života tvojho strana 55 sa otvára, pripíjame si s tebou, ocko, perlivým vínom z pohára.
Na tvoju lásku spomíname s vďakou a v tichom dojatí:
Kto z nás a kedy drahému ockovi všetku tú lásku oplatí?
Klasické pôžičky - Poštová banka SK
Súvisiaci obrázok
Klasické pôžičky - Poštová banka - Konsolidačná pôžička SK
Radosť v srdiečku, pokoj na duši, úsmev na tvári a lásky po uši ti prajem k tvojim narodeninám…
—–
V deň Tvojich vzácnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: dvíhame oči nad oblohu ,vznášame vrúcne prosby k Bohu ,aby po ďalšie dlhé roky s istotou viedol Tvoje kroky. K narodeninám všetko najlepšie praje …
—–
Tým najkrajším pozdravom čo na srdci mám, tou najmilšou spomienkou svoje prianie začínam a k narodeninám prajem to čo je najdrahšie-zdravie to čo človek hľadá-šťastie a to čo človek pri troche porozumenia nájde-lásku Všetko najlepšie!
Ži ako chceš, pevné zdravie maj, narodeniny osláv tak, ako sa slávia. Popíjaj víno, pesničku si zaspievaj, s veselou náladou na svet sa pozeraj.
—–
Nejeden v deň narodenín do rúk Tvojich vloží dary, položí Ti kvety na stôl so želaním, aby rástol rokov rad Ti ako stuha a žiarila šťastia dúha. Aj ja s veľkým potešením želám Ti v deň narodenín, aby v šťastí, dobrom zdraví, bez starosti, bez obavy ďalšie roky prežila si, plne radosti a krasy.
—–
Na Tvoje zdravie sa dnes pije, do lesklých pohárov šampus sa leje. Bublinky šumia, zvonia poháre, radosť a úsmevy sadajú na tváre. Všetko najlepšie k narodeninám!
K tvojim dnešným narodkám ti prajem, aby ťa smola na míle obchádzala, šťastie sa na teba v hektolitroch lialo, a aby si bola tonami lásky zasypávaná!
Klasické pôžičky - Bezúčelový úver VÚB do 25000 € SK
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif névnap
Klasické pôžičky - FINZO
Človek často premeškáva veľa šťastia, pretože stále čaká na niečo mimoriadne. Nech ďalší rok tvojho života je plný malých šťastí, z ktorých vznikne jedno veľké a trvalé.
—–
Keď ráno skončil sen a nastal tvojich narodenín deň, keď priatelia ti ruku stískajú a šťastnú budúcnosť želajú, aj ja sa k nim pripájam a pusu na líčko posielam.
—–
Dnes pekný sviatok máš, už (x) rokov života poznáš. Život Ti dal čo Ti dať mal, niekto Ťa potešil, niekto oklamal. No pred Tebou je ešte dlhá životná púť, na ktorej Ti prajem šťastná buď, nech Tvoj život plynie v pokoji a láske, aby si si mohla povedať, že žiť je krásne…
Nech slza smútku nesteká po tvojej tvári, nech na nej len úsmev žiari.
Nech nepocíti lásky klam, to Ti prajem k narodeninám!
—–
K narodeninám Ti prajem všetko čo radosť vzbudí, prajem Ti lásku pretože spája ľudí, prajem Ti
priateľov čo dokážu pre Teba žiť, prajem Ti milovať a milovaný byť.
—–
Tvojim pekným očkám posielam pozdrav kratučký,Tvojim nežným ústam božtek sladučký a k Tvojim narodeninám len život krásnučký!
Klasické pôžičky - mPôžička Plus
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif névnap
Klasické pôžičky - FairCredit SK
Užívaj dar 50 rokov skúseností, ucti si vínom zástup tvojich hostí, ktorí sa usmievajú od radosti, že i ty pocítiš, čo cítia staré kosti. Ku krásnemu okrúhlemu jubileu praje všetko najlepšie …
—–
V deň Tvojich krásnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: nech Ťa stráži strážny anjel, nech sa Ti dni množia, nech Ťa chráni ruka Božia. K narodeninám všetko najlepšie želá …
—–
V deň Tvojich krásnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: prežívaj v zdraví , hojnosti života ďalšie kroky , k pokoju , šťastiu , radosti nech vedú Tvoje kroky 
V deň Tvojich krásnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: nech Ti šťastia slnko svieti , v ďalšom žití dobre je Ti , radosti si veľa uži , stále zdravie nech Ti slúži.
—–
V deň Tvojich krásnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: v radosti svoj život uži , maj vždy , po čom srdce túži , nech Ti zo dňa na deň rastie láska, blaho , pokoj , šťastie.
—–
V deň Tvojich krásnych narodenín prišli sme k Tebe s pozdravením: nech Ti Pán Boh nadelí hojnosť svojich milostí , veľa šťastia , radosti.
Klasické pôžičky - Cetelem SK
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif névnap
Krátkodobé pôžičky - Pôžičkomat SK
Blahoželania k meninám
Pošepkal mi malý škriatok, že máš dneska pekný sviatok,
že dnes sláviš veľký deň, ktorý patrí tebe len.
Prajem ti teda zdravia, šťastia hromadu, a vždycky dobrú náladu.

Nech je tvoj život ako násobilka, ktorá násobí radosť, delí starosť,
umocňuje lásku, odmocňuje nenávisť a všetko dobré dohromady spočíta.

Táto sms musí prejsť dlhou cestou, cez veľa čísel, aby ťa našla a povedala ti, že je na svete niekto, čo práve myslí na teba a praje ti to, čo človek najviac potrebuje: zdravie, to čo človek márne hľadá: šťastie, lásku a pochopenie.
Krásnou kyticou je vhodné dnes priať,
aspoň maličkú radosť k sviatku dať.
Všetko najlepšie, zdravie šťastie
a rodinnú pohodu z celého srdca praje..

Maj vždy zdravia celé hory,
šťastia ako kvapiek v mori,
lásky nech ti toľko patrí
ako snehu majú Tatry.

Najkrajšie moje prianie k Tebe ako meteorit letí,
nech poskladá Ti z lásky, zdravia, šťastia tie najkrajšie vety.
Hypotéky - Hypotéka SK
Výsledok vyhľadávania obrázkov
České programy - HomeCredit CZ
Popriať šťastie, slnko v duši, to sa k sviatku ozaj sluší.
Nech je aj telo zdravé, preto si treba pripiť na oslave.

Nepoznám Tvoje tajné túžby, tak neviem, čo k sviatku Ti priať.
Ak je Tvojou túžbou zdravie, tak Ti ho prajem,
ak šťastie tiež, ak úspech tak isto.
Ak však ak je medzi Tvojimi túžbami niekto, kto by Ťa vedel mať hrozne rád,
to Ti nemusim priať, to Ti môžem hneď DAŤ.
Dnes meniny máš a preto túto sms dostávaš.
Želám ti len všetko naj, aby tvoj život bol so mnou raj a bezo mňa zničený háj.
Tak všetko naj ti želá…

Vyrástla ruža v deň Tvojho mena a v mojom srdci je zasadená.
Ružičku každý deň zalievam a len na Teba pri tom myslievam.

Na meniny na tvoj noštek posielam Ti sladký božtek.
Aby sa ti dobre žilo, po čom túžiš, vyplnilo.
Nech sa Ti splní každý sník, nech pri Tebe stojí anjelik.
České programy - mPůjčka CZ
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif névnap
České programy - Creditair CZ
Nech Ti stále slnko svieti v oknách Tvojho domova, aj keď mráčik zastrie ho, zažiari Ti odznova.

Veľa zdravia, milý dedko, prajeme Ti ozaj všetko, po čom Tvoje srdce túži, dobrého si veľa uži!

Pekné očká máš, šibalsky sa nimi na svet pozeráš.
Úsmev si zachovaj, na spoločné pekné chvíle nezabúdaj.
Veľa lásky, zdravia, sladký život v šťastí želá…

Nie som žiadny básnik, čo píše básne, nie som ani maliar, ktorý maľuje krásne, som len človek, ktorý ťa má rád, a chce ti zdravie, šťastie, lásku zaželať. Všetko najlepšie!

Sú slová, ktoré nevyslovíme, je bolesť, ktorú pretrpíme, sú lásky, na ktoré spomíname a priatelia, na ktorých nezabúdame. Všetko najlepšie!

Želať ti šťastie? Na to máš právo. Želať ti priateľov? Tých nemáš málo.
Preto ti zaželám čo iným chýba, nech život ti dá všetko krásne čo v sebe skrýva.
České programy . Japonská půjčka CZ
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif
Svadobné blahoželanie
. V túto sobotu sa z mojej sestry stane žena,
do polnoci v bielom, potom začepčená….
…..doteraz bola si len sama svoja,
ododnes navždy sa vám ruky spoja….
…. držte sa za ruky, držte sa veľmi pevne,
nech vás nerozdelí nič, čo vás stretne…
…. šťastie sa so smolou vždy v živote strieda,
no ruka v ruke a s láskou prehrať sa nedá..
…ľúbte sa veľmi, objímajte vrúcne,
nech vaše ticho detský plač utne…
….veď najkrajší dar lásky, čo možete mať,
je malé telíčko v náručí kolísať….
…do manželstva vstúp pravou nohou sestrička milá,
nech po všetkých búrkach života ti príde pekná chvíľa…
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif
Svadobné zvyky na Slovensku
Tradičná slovenská svadba bola od nepamäti spájaná s množstvom obradných úkonov a zvykov, ktoré museli mladomanželia pred a počas vstupu do spoločného života absolvovať. V minulosti svadbu dohadovali rodičia, preto sa často stávalo, že sa ľudia sobášili skôr pre majetok, ako z lásky. Rodičia dievku alebo mládenca, ktorí sa so svadbou nemohli zmieriť, utišovali slovami: „Veď si zvykneš.“ Množstvo rituálov sa dodnes zachováva v pôvodnej alebo upravenej forme, a to najmä v dedinskom prostredí, v ktorom aj pôvodne vznikli, no sú aj také, ktoré zanikli a ostávajú už len v povedomí starších ľudí.
Hlavnými a najdôležitejšími osobami na svadbe sú samozrejme nevesta a ženích, na východnom Slovensku bralta a braldián. Svadba sa nezaobišla bez starejšieho, ktorý zaisťoval riadny priebeh celej svadby a jeho funkcia pretrváva na svadbách dodnes. V dávnej minulosti mohol starejší dokonca právoplatne oddávať. Starejším bol najčastejšie ženatý muž z rodiny, prípadne sused, ale existoval aj obecný starejší. 
Kedysi na svadbe figurovali hneď dvaja, jeden zo strany ženícha – „pytač“, a druhý zo strany nevesty – „oddavač“. StarejšíOkrem starejšieho existovala aj starejšia. Bola to vydatá žena z rodiny nevesty, najčastejšie jej krstná mama, ktorá nevestu vyvádzala zo sviečkového tanca, pri zavíjanke jej zakladala čepiec a vykonávala množstvo ďalších magických úkonov, ktoré mali manželom zabezpečiť šťastný a úspešný život. Dôležitú funkciu zastával, a takisto v súčasnosti zastáva, prvý družba, ktorý je hlavným predstaviteľom slobodných mládencov. Hlavnou predstaviteľkou slobodných dievok je družička, niekde nazývaná aj družica.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif
Predsvadobné prípravy
Potom, čo prebehli pytačky a zásnuby a rodičia budúcich manželov sa dohodli na svadbe, mohli sa začať predsvadobné prípravy. Po zásnubách, v niektorých dedinách pred nimi, išli budúci manželia na faru spisovať ohlášky. Počas ohlášok, ktoré sa robia dodnes, sa v kostole tri nedele pred svadbou verejne ohlasovala budúca svadba. Dievka nosila do kostola partu, mládenec pierko a stuhu. Farár bol za ohlášky odmeňovaný pradeným ľanom a mládenec sa mu odvďačil prácou. V niektorých častiach Slovenska dievka nemohla od ohlášok až do svadby vstúpiť do domu svojho milého.
Kedysi neexistovali svadobné oznámenia, tie sa začali posielať až začiatkom 20. storočia. Pozývanie hostí na svadbu sa robilo prostredníctvom zváča, ktorý chodil po dedine pešo alebo na koni. Zváčom bol väčšinou prvý družba, starejší, niekedy hostí pozývali budúci manželia alebo ich rodičia. Obyčajne sa pozývalo v čase ohlášok, týždeň pred svadbou. Niektorých museli na svadbu pozývať dva alebo trikrát. Zváč bol rovnako ako starejší špeciálne vystrojený, mal paličku, niekde fokoš (obradný nástroj starejších), pierko, šatku, stuhy a so sebou nosieval koláč pre pozvaných hostí. Ak zváč dostal za pohárik páleného, znamenalo to, že pozvanie bolo úspešné.
Súvisiaci obrázok
V minulosti bolo zvykom, že ak pochádzala nevesta z chudobnej rodiny alebo sa stala sirotou, chodila najčastejšie s krstnou matkou pred svadbou po dedine pýtať dary. V tom čase si medzi sebou menili darčeky aj budúci mladomanželia, ženích dal neveste najčastejšie čižmy, ona jemu vyšívanú košieľku. Nevesta do nového domu prinášala dary, ktorými sa mala svokrovcom zapáčiť. Hovorilo sa, že rodičom nevesty sa nedávajú žiadne dary, lebo všetko čo dostali od ženícha je vlastne platenie za nevestu. Hostia dávali mladomanželom domáce suroviny, z ktorých sa prichystala celá svadobná hostina, koláče, ale i peniaze, ktoré sa zbierali v rôznych zbierkach počas svadby. Mladomanželom dala konkrétne materiálne dary iba krstná mama, ktorá neveste nachystala vankúše, odev a utkala plátno. 
Vitie pierokRozlúčka so slobodou sa konala aj v dávnejších dobách, konkrétne v predvečer svadby. Kým mládenec išiel so svojimi kamarátmi oslavovať do krčmy a „prepíjali slobodu“, rozlúčka budúcej nevesty sa konala v jej rodičovskom dome a mala skôr obradný charakter. V mnohých slovenských dedinách so svojimi kamarátkami, družicami, vili pierka z rozmarínu, venčeky, svadobný stromček alebo zástavu a nevesta mala oplakávať svoje panenstvo. Svadobný stromček, ktorý dievčatá chystali, symbolizoval slobodný stav nevesty, preto sa musel zničiť, aby bolo jasné, že už vstúpila do manželského stavu.
Súvisiaci obrázok
Svadobný deň v minulosti
Typická svadba na Slovensku sa kedysi začínala prevažne v pondelok. Časté boli aj svadby v utorok, niekedy štvrtok alebo v nedeľu. Sobáš sa nikdy nekonal v stredu alebo piatok. Ešte pred odobierkou a samotným sobášom sa v dome nevesty uskutočnilo obradné obliekanie nevesty. Mladuchu obliekali do kroja, no nie vo všetkých kútoch Slovenska bola typická jeho biela farba. V niektorých krajoch nevesty odievali do smútočných farieb – čiernej a fialovej. Zaužívané vo väčšine dedín bolo, aby bol aspoň kus nevestinho odevu červenej farby.
Červená ju mala ochrániť pred urieknutím a čarami. Nevesta na sebe nosila aj pás, ktorý symbolizoval manželskú vernosť a na nohách mala čižmy. Špecifický bol aj jej účes. Vlasy mala predelené cez prostriedok na tzv. „pútec“ a zapletené do vrkoča. Na hlave mala partu alebo veniec, v ktorom bol použitý rozmarín. Rozmarín sa do svadobných pierok a vencov používal a používa preto, že symbolizuje vernosť, lásku a šťastie, ktoré má priniesť mladomanželom.
Závoj mal nevestu uchrániť pred zlými pohľadmi cudzích ľudí. Staršie vydaté ženy dávali nevestám niekoľko rád, ako doplniť svoj svadobný odev. Do čižmy si mali dať cesnak alebo peniaz, aby odohnali zlých duchov, a aby boli v budúcnosti bohaté. Pod partu si mali dať sušenú materinu dúšku, aby mal mladý pár zdravé deti. V mnohých obciach na Slovensku sa nevesta počas obliekania nemala pohnúť z miesta, na strednom Slovensku dokonca počas obliekania stála v drevenom šafli (nádobe), aby bola aj ona o chvíľku taká široká ako tá nádoba.
Vyberte si pohodlné kreslo! NovyNabytok.sk
Súvisiaci obrázok
Ženích to v minulosti nemal vôbec ľahké, keď chcel svoju nastávajúcu vôbec vidieť. Pred odobierkou musel prekonať rôzne prekážky. V niektorých dedinách mu zahatili cestu, bránu alebo dvere do domu, musel odpovedať na rôzne hádanky, boli mu predvedené falošné nevesty alebo si musel v dome nevestu sám nájsť. Častokrát sa ku neveste dostal až keď zaplatil za pierko, veniec či za výchovu nevesty.
Odobierka (odpýtanie, preprašenie) sa robila u ženícha aj u nevesty a opakovala sa po sobáši. Počas odobierky museli mladí kľačať buď na šatke, matkinej zástere, múčnom vrecku, alebo na kožuchu. Text, ktorým mladomanželia pýtali rodičov o odpustenie a za všetko ďakovali, predriekaval buď starejší, alebo prvý družba. Ženích aj nevesta museli texty trikrát zopakovať, boli pokropení svätenou vodou a rodičom bozkávali ruky.
Po odobierke sa vytvoril svadobný sprievod, ktorý bol väčšinou veselý až bujarý. Na čele sprievodu bol starejší, nevesta nikdy nemohla ísť prvá. Sprievod bol hlučný a svadobčania plieskali bičom preto, aby odbúrali zlo. Prosperitu nového života mladomanželov chceli ľudia v sprievode zabezpečiť obsypávaním ženícha a nevesty plodinami, chlebom a kropením svätenou vodou. Niekedy bol svadobný sprievod rozdelený a na sobáš išla zvlášť rodina nevesty a zvlášť rodina ženícha, ktoré sa stretli až pred kostolom.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obručky png gif
Svadobný sprievod bol po svadbe v mnohých prípadoch zastavený a nevesta so ženíchom ostro sledovaní. Ľudia z dediny sledovali či nevesta počas sprievodu plače alebo sa smeje. Ak plakala, bol to dobrý znak, že sa bude počas života so ženíchom iba smiať. V dedine Priechod na strednom Slovensku bol ženích s nevestou zastavený a musel „biť kohúta“. Tí, čo sprievod zastavili, mu zaviazali oči, dali mu do rúk cepy a musel nimi trafiť figurínu kohúta. Ak ju netrafil, musel zaplatiť. 

Na sobáši bolo v minulosti zaujímavé to, že počas neho často zostávali svadobčania pred kostolom. Vo Východnej išli do kostola iba mladomanželia.
Svadobná hostina (Branovo - Požitavie)Svadobná hostina sa uskutočňovala v dome nevestiných alebo ženíchových rodičov podľa toho, kto z páru sa ku komu po sobáši presťahoval. Najčastejšie to však bolo v rodičovskom dome nevesty. Jedlá na stoly nosili družičky a družbovia. Hojnosť pokrmov symbolizovalo budúcu prosperitu páru. Mladomanželia jedli z jedného taniera, jednou lyžicou i príborom, čo bol znak toho, že patria ku sebe.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
České programy - FairCredit CZ
Aj v oblasti svadobných jedál bola istá obradovosť, pretože na svadbe nemal chýbať pokrm zo sliepky a kohúta, ktoré mali zabezpečiť plodnosť páru. Častokrát pri hlavnom svadobnou stole s mladomanželmi nesedeli ich rodičia. Medzi najčastejšie pokrmy patrila slepačia polievka s rezancami, bravčové alebo baranie mäso a kapusta. Alkohol hosťom ponúkal len poverený svadobný funkcionár. Záverečným chodom hostiny bola už spomenutá kapusta, kaša a dôležitá súčasť svadby koláč – radostník, ktorý rozdával starejší.
Na svadbe nesmela chýbať muzika. Každý, kto si rozkázal zahrať pesničku, musel za ňu muzikantom zaplatiť. Svadba v mnohých častiach Slovenska trvala aj dva či tri dni. V dedinke Matiášovce na Zamagurí sa počas svadby nekonala typická svadobná hostina. Pozvaným hosťom sa podávala len pálenka, ak bol niekto z hostí hladný, išiel sa domov najesť a vrátil sa naspäť. V mnohých slovenských dedinách trvala hostina do polnoci a potom sa hostia presunuli z domu nevesty do ženíchovho domu, kde v zábave a pojedaní pokračovali.
Keď sa nevesta a hostia presúvali do domu ženícha, vykonávali sa podobné obrady ako pri odobierke. V dome ženícha boli dôležité miesta, pri ktorých prijímali mladú gazdinú do domu. Išlo o pec, ohnisko, stôl, prah a kúty. Pred samotným vstupom do domu musel ženích preniesť nevestu cez prah.  Svokra potom skúšala nevestinu šikovnosť pri zdvíhaní metly a ponúkala jej cukor a med, aby mala šťastný život. V niektorých častiach Slovenska dala svokra neveste pod pazuchu chlieb a tá s ním musela trikrát obísť stôl bez toho, aby ju ženích chytil. Ak ju dolapil, znamenalo to, že nevesta bude celý život „pod papučou“. Na starých slovenských svadbách sa viac ako kytica hádzal koláč. Družička, ktorá ho chytila, sa mala vydať ako ďalšia v poradí. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Skladanie vienka, ukladanie páru na lôžko a čepčenie
Nevesta prichádza o svoj vienok (Bystrany - Spiš)Skladanie vienka sa považovalo za vrchol svadby. Vienok a parta boli znaky nevestinho panenstva a dievčenskej slobody. Z hlavy sa vienok skladal buď vidličkou, nožom, kosou, alebo šabľou. Funkciu skladania vienka mal prvý družba alebo staršie ženy. Družba sa nevesty trikrát pýtal či chcú radšej svoj vienok sňať, alebo hlávku sťať, pričom na tretí raz si ho už nevesta s plačom nechala zložiť z hlavy. 
Po zložení jej mal prvý družba rozpliesť vrkoč, ktorý bol typický iba pre slobodné dievčatá. V niektorých prípadoch sa mladej neveste aj odstrihlo z vlasov. Zložený vienok sa zapichol do hrady v izbe. Pred zložením vienka chodili okolo nevesty družičky so zapálenými sviečkami a spievali. V minulosti, keď svadba trvala aj dva-tri dni, v prvú noc o polnoci neveste sňali vienok a čepčili ju až na druhý deň po prvej svadobnej noci.
Po zložení vienka nasledoval obrad ukladania mladého páru na lôžko. Tento akt sa nazýval aj „konzumácia manželstva“. V ešte dávnejšej ako dávnej minulosti mal právo na prvú noc s mladou ženou prvý družba. Neskôr to už bol ženích, ale ich prvá noc mala svedkov. Ženy, ktoré im stlali svadobné lôžko sa museli držať rôznych pravidiel. Nesmeli búchať po perinách, aby muž ženu v manželstve nebil, perinu pokvapkali medom, pod podušku dávali peniaze, lôžko posvätili svätenou vodou a posolili. V miestnosti pred uložením na lôžko mohli byť okrem mladomanželov len niektorí ľudia, ktorí dávali pozor aj na to, či nemá nevesta u seba ukrytú fľaštičku s holubäcou krvou, aby ňou zatajila svoju nepoctivosť. Pred prvou nocou vyzúvala nevesta ženíchovi topánky, na znak svojej podriadenosti, alebo si ich vyzúvali navzájom. 
Čepčenie nevesty (Rejdová - Gemer)Čepčenie (zavíjanka, predaj nevesty) sa uskutočňoval v druhý deň svadby. Až v 20. storočí, keď sa skracovali svadby, sa konal hneď po skladaní venca. Čepčenie nevesty bolo v minulosti výlučne záležitosťou starších žien. Nevesta počas tohto obradu väčšinou sedela na drevenej nádobe s vodou, na ktorej bol položený piest, prípadne pri nej boli ešte mužské nohavice. Tieto symboly mali neveste zaistiť ľahší pôrod a mužského potomka. Kým neveste založili čepiec (kápku), pokropili jej hlavu svätenou vodou. Po zavíjanke nasledoval tanec. Ako prvý s nevestou tancoval starejší, potom prvý družba a až ako tretí v poradí jej manžel.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Obrady a zvyky po svadbe
V niektorých častiach Slovenska bola počas alebo po svadbe zaužívaná aj očista. Išlo o obradné očistenie mladého zosobášeného páru, ktorý sa tým po svadbe, plnej nezvyčajných obradov a úkonov, zaradil do normálneho spoločného života. Očista sa robila vodou, ohňom alebo dokonca bitím. 

S výbavou, rúchom, sa chodilo buď pred svadbou, počas nej, alebo až po svadbe. Nevestina výbava, okrem perín, bola vždy starostlivo uschovaná v truhlici (láde). Súčasťou výbavy boli teda najmä periny, vankúše (hlavnice), bielizeň, šaty a riad, niekde sa do výbavy dávalo aj obilie. Väčšinou sa rúcho prevážalo na voze alebo ho niesli družičky, družbovia a svadobní hostia v rukách.
Súvisiaci obrázok
Svadobčania idú s rúchom
Po svadbe sa ešte konali takzvané otrusky, poprávky či opáčky. Tieto posvadobné zvyky sa uskutočňovali dva až tri dni, prípadne týždeň po svadbe. V tomto období sa chodilo ku mladomanželom s ovsom, ktorý viezli od nevesty. Išlo vlastne o prvú posvadobnú návštevu mladomanželov. V sprievode, ktorý ku mladomanželom putoval, sa často vyskytovali aj rôzne masky, najčastejšie muži prestrojení za ženy. Počas tohto obdobia sa dávali mladomanželom ďalšie dary.
České programy - creditON CZ
Sobáš, zvyky a tradície:
Úspešná svadba

Úspech každej svadby je založený hlavne na spolupráci medzi starejším, Dj, hudobníkmi a snúbencami.

Treba si uvedomiť, že vzorom pre svadobných hostí sú mladomanželia. Svadobní hostia sú ochotní akceptovať len to, čo akceptujú mladomanželia. Ak hudba a starejší majú nejaké aktivity, ktoré mladomanželia nie sú ochotní akceptovať, vedome ich pred svadobnými hosťami atakujú a vtedy nie je možné zapojiť hostí do programu.
Mali sme pár prípadov, kde mladí odmietli spoluprácu na programe a tomu potom zodpovedal aj výsledok. Hosťom sme nemohli ponúknuť okrem tanca a jedla nič, čo by im spestrilo večer. Treba si uvedomiť, že svadba trvá 12 – 14 hod. a potom je to stereotyp.

Na svadách, na ktorých sa mladomanželia zapájajú do programu, graduje dobrá nálada a atmosféra. Mladomanželia sa tak stávajú svetlým vzorom pre všetkých hostí a ukazujú svojim prístupom, že im nesmierne záleží na tom, aby sa svadobní hostia na svadbe dobre cítili a aby si odnášali zo svadby krásne spomienky.
Nezabudnúť doklady, obrúčky, kyticu, pierko pre ženícha (nevesta ho má pri sebe)
Väčšinou sú už doklady pripravené na podpis pred sobášom, no niekedy je potrebný pri podpise svedkov aj občiansky preukaz. Preto nič za to nedáte, ak svedkom pripomeniete, aby mali OP pri sebe. Už sa stalo, že na civilnom sobáši svedok nemal OP a všetci museli čakať, pokiaľ si svedok preň išiel domov a vrátil sa späť na úrad. Na šťastie po sobáši už žiadny ďalší nebol, preto to zdržanie tolerovali. Keby bol za našim obradom ďalší, museli by obrad preložiť a už by nastávali komplikácie. Načasovaný fotograf, jedlo v sále atď. Preto ešte raz požiadajte svedkov, aby si prekontrolovali či majú OP so sebou.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Tak isto aj kytica, pierko a svadobné obrúčky sú nesmierne dôležité, preto treba dbať na to, aby sa nezabudli.

Človek si myslí, že takúto dôležitú vec nemôže zabudnúť, no stres a množstvo povinností počas dňa urobia svoje.
Pierko pre starejšieho, na sako aj na valašku

Keď sa príde k ženíchovi, družica má pripravené pierko pre starejšieho, ktoré mu sama pripne so súčasným snímaním kamerou.

Jedno pierko sa pripína starejšiemu na sako a druhé pierko sa mu zvykne uviazať na valašku. Pokiaľ nebudete mať pre starejšieho pierko pripravené, upozornite ho na to, aby si ho zabezpečil sám. (občas sa stane že v kraji nie je zvyk dávať starejšiemu pierko, preto ho nemajú pripravené, alebo ho snúbenci zabudnú dať urobiť.) 
Čo treba dohodnúť u zaťa?

      1. Dohodnúť pieseň, ktorá sa bude spievať, keď
          sa bude prichádzať k neveste
      2. Povinnosti družbov - čo majú hovoriť a robiť
      3. O odobierke u ženícha

Čo sa udeje u nevesty?

      1. Dohadovanie vo dverách
      2. Objasnenie prečo sa prišlo k neveste
      3. Hľadanie nevesty
      4. Poďakovanie rodičom
      5. Odobierka
      6. Odprevadenie nevesty
      7. Inštrukcie hosťom, čo sa bude diať v
          nasledujúcich dvoch hodinách
Ringit - oblékni sa do štýlu
Súvisiaci obrázok
Vypýtanie nevesty za ženu starejším a zaťom

Vypýtanie nevesty za ženu by maslo byť veselé a vtipné. Tento akt má naladiť svadobných hostí tak, aby počas celej svadby panovala radostná a veselá nálada.

Mladý zať, so svojou rodinou a so starejším prídu k domu nevesty, aby ju vypýtali za ženu. Starejší predstavuje hovorcu za mladého zaťa a jeho rodinu.

Pri samostatných odobierkach pýtanie najčastejšie prebieha pri vchodových dverách domu nevesty. (ak je tam dosť priestoru pre všetkých)
Svadobný sprievod zaťa víta nejaká hádavá (výrečná) osoba a veselými poznámkami sa ich snaží vyspovedať, prečo vstupujú do ich domu.
Jej vynaliezavosti a v otázkach sa medze nekladú. Musia byť však ladené v slušnom tóne bez nádychu možných urážok.
Doporučujeme, tento akt pri dverách časovo nenaťahovať, aby sa nestal otravný a zachoval si veselosť.

Po pozvaní svadobného sprievodu zaťa do domu nevesty, pokračuje akt: vyberaním si nevesty.
(Mladý zať má možnosť vybrať si nevestu z troch dievčeniec, ktoré mu postupne privedú.)

Opakujeme, tento ceremoniál má za úlohu naladiť celý priebeh svadby na radostnú a veselú náladu a dá sa výborne zorganizovať i pri spoločnej odobierke.
Výsledok vyhľadávania obrázkov Výsledok vyhľadávania obrázkov
Vypýtanie nevesty za ženu starejším a družbami

Po príchode k ženíchovi si starejší zvykne pripraviť družbov, ktorí mu budú asistovať po príchode k neveste. Potrebuje dvoch slobodných chlapcov (družbov), ktorí pôjdu hľadať nevestu. Do vrecka saka sa im môže dať po fľaške (ťapke) pálenky, ktorým sa hovorí aj lampáše, aby si mohli posvietiť na cestu a aby vybrali pre ženícha tú pravú.

U nevesty sa medzi tým zamaskujú dve ženy a môže z toho byť aj jeden chlap, ktorých im podstrčia namiesto nevesty. Nevestu ponúknu družbom ako tretiu v poradí.

Ide o rozveselenie hostí a odbúranie napätia, ktoré vládne medzi hosťami. Keď družbovia privedú tú pravú nevestu, nasleduje odobierka.
Odobierka s krstným otcom

Odobierka je veľmi slávnostný akt svadby pred svadobným sprievodom, počas ktorej si rodičia a snúbenci (i všetci prítomní) vzájomne ďakujú za všetko, čo (počas uplynulých rokov) spoločne krásneho zažili a pre seba urobili.

Túto príležitosť využívajú i na to, aby si počas nej vzájomne odpustili všetko, čo ešte nestačili, lebo, pre získanie šťastia v novom živote, je potrebné a nevyhnutné vykročiť bez tejto záťaže.

V minulosti robievali krstní otcovia budúcich mladomanželov samostatné odobierky, zvlášť u ženícha a u nevesty. A až po nich nasledoval akt vypýtania nevesty.
KLIK len nad +18
Výsledok vyhľadávania obrázkov
V súčasnosti sa najprv začína odobierkou u ženícha. Potom, svadobný sprievod zaťa, ide vypýtať nevestu a až po vypýtaní sa pokračuje odobierkou nevesty. No a odtiaľ sa už ide na sobáš.

Takýto scenár sa zvolí vtedy, keď nevesta a ženích pochádzajú z blízkeho okolia a presun svadobného sprievodu od jedného k druhému trvá len krátko.

Dnes, v čase neobmedzených možností, kedy by častokrát presun od jedného k druhému trval i niekoľko hodín, je výhodnejšie spraviť spoločnú odobierku, ktorej predchádza akt vypýtania nevesty. Podľa našich skúseností, sa celkom dobre osvedčilo zorganizovať odobierku priamo v sále, v ktorej potom prebieha aj svadobná hostina.

S toho vyplýva, že spoločná odobierka je praktickejšia.
Odobierka starejším

Počas odobierky najprv starejší robí poďakovanie rodičom a potom vyzýva nevestu, respektíve ženícha, aby predstúpili pred rodičov.
V tomto čase, na zvýraznenie aktu odobierky sa zvyčajne spieva sloha svadobnej piesne:
"Pokľakni nevesta (pokľakni ženích) na čiernu žemičku, budeš odprosovať otca aj mamičku".

Nie je nutné, aby si nevesta respektíve ženích v krásnych svadobných šatách kľakali na zem a riskovali ich zašpinenie.

No nájdu sa i takí, ktorí chcú svoju úctu prejaviť rodičom a pokľaknú. Treba uznať, že takéto gesto je nielen krásne, ale určite rodičov veľmi poteší. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Pripínanie pierok

Družice, ktoré majú na starosti pripínanie pierok hosťom treba popredu poprosiť, aby hosťom pripínali pierka buď pred odobierkou ak je tam časová rezerva, alebo až po nej.

Nikdy nie počas odobierky. Veľmi to ruší hostí, nastáva tam šum a všetky tieto šumy sú na zázname z kamery. Nehovoriac o tom, že hostia nemajú ten správny zážitok s odobierky, ktorá je veľmi dôležitou časťou celého programu.

Pierka sú síce tiež dôležité, ale nie až natoľko, aby narušili celý priebeh odobierky.
Kto sprevádza mladomanželov počas oficiálnej časti odobierok?

Mladomanželov sprevádza počas oficiálnej časti odobierok buď mama, otec, alebo prvá družica, prvý družba.

Vždy je to otázka dohody a zvyku v danej oblasti. Doporučujeme, aby mama u zaťa a otec u nevesty vyviedli svoje dieťa aspoň pred dom a tam ho odovzdali prvej družici, či družbovi.

Robilo sa to a robí, aj pre určité naplnenie hrdosti rodiča a je to aj znak súhlasu.
Sobášny obrad

Kde a o koľkej začína sobášny obrad v kostole alebo úrade. Od týchto informácií sa odvíja naplánovanie všetkých svadobných udalostí. Rozplánovanie si všetkých presunov počas oficiálnej časti má veľký vplyv na nervozitu v svadobnom kolektíve. Treba to naplánovať s časovou rezervou a počítať ako s nastupovaním a vystupovaním do dopravných prostriedkov,tak aj s možným tzv.mládeneckým prieväzom, či nepredvídaných krokov u nevesty zo strany nevestinej rodiny.
Napriek snahe a všetkým plánom sa to bohužiaľ niekedy aj tak veľmi presne nestihne, ale myslíme si, že nie je nikdy dobré dávať to do nejakej veľkej pozornosti. Sobášiaci s nejakým spozdením aj tak väčšinou rátajú,no problém nastáva, keď nasleduje za sebou viac obradov.
Preto zvažujte čas na všetky úkony a presuny reálne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Príjazd na sobáš

Väčšinou idú snúbenci na sobáš jedným autom, ktoré je na čele kolóny, ale niekedy idú zvlášť. Ženích ide s družicou, alebo svadobnou mamkou a nevestu vedie družba alebo svadobný otec. Je to na rozhodnutí snúbencov podľa ich možností a zaužívaných zvykov. Ak idú snúbenci zvlášť, tak ženích je na čele sprievodu, potom idú všetci hostia a nevesta prichádza posledná.
Príchod snúbencov pred oltár

Spôsobov, akými snúbenci prichádzajú pred oltár je viac. Vždy je to však otázka dohody, resp. zvyku. Teda aj to, kto ich pred oltár privedie môže byť rôzne.

1. Kňaz privíta snúbencov a celú skupinu svadobčanov pri vchode do kostola a privedie ich pred oltár a to nasledovnými spôsobmi, buď ide sám vpredu a za ním ide zať s nevestou, alebo ich privedie tak, že sa držia tzv. štoly kňaza. Za mladým párom idú spravidla vždy svedkovia, ktorí sa za nich postavia už na prahu kostola.

2. Kňaz čaká celú skupinu svadobčanov pred oltárom a celú skupinu privedie mladý pár, za ktorým idú svedkovia a ostatní svadobní hostia.

3. Kňaz čaká pred oltárom a do kostola prvá vchádza nevesta s otcom (niekedy prvým družbom) za ňou ide ženích s mamou (niekedy prvou družicou),za nimi svedkovia a ostatní hostia.
4. Najprv si do lavíc posadajú hostia a nakoniec prichádzajú snúbenci so svedkami.

5. Pri vchode do kostola hostia vytvoria koridor (špalier), cez ktorý mladý pár aj so svedkami vchádza do kostola.

6. Tak nazývaný západný spôsob - hostia si posadajú ako prví. Potom prichádza zať s mamou a so svedkami. Pred oltárom sa zať postaví bokom k oltáru a svedkovia sa rozostúpia čelom k sebe. Potom prichádza nevesta s otcom, ktorý vloží ruku nevesty do zaťovej po príchode na jeho úroveň.
Súvisiaci obrázok Súvisiaci obrázok

Upozorňujeme, že je možná aj kombinácia spomínaných spôsobov, záleží na mladomanželoch, ktorý sa im najviac pozdáva. Vždy však treba každý konzultovať jednak s kňazom ale aj s organistom, pretože každá zmena sa musí prejaviť buď na zmene piesni, alebo hlasu hudby. Inak príchod pred oltár nevyznie.
V niektorých oblastiach pred nevestou,alebo aj zaťom kráča dieťa (deti) ktoré buď posýpa pred nimi kvety, alebo nesie na vankúšiku krížik (na ktorý mladý pár skladá prísahu). Občas na vankúšiku bývajú aj obrúčky mladomanželov.

V každom prípade príchod má byť pomalý bez náhlenia!
Sobáš ja najdôležitejšia časť svadobného dňa a preto celej jeho príprave treba venovať najväčšiu pozornosť.
Usadenie svadobčanov v kostole

Úlohou starejšieho je upozorniť hostí akým spôsobom, resp. kde sa majú v kostole usadiť.

Svadobní hostia si sadajú a zapĺňajú lavice odpredu. Pre usadenie rodičov a najbližšej rodiny sa ponecháva len jedna (prvá) lavica na každej strane. Nezáleží však na tom, či hostia sedia vpravo, alebo vľavo. V zadných laviciach sedia teda ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť bohoslužby, alebo sa prišli len pozrieť, či pogratulovať mladomanželom.
Súvisiaci obrázok
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk
Špalier (koridor)

Po obrade býva pekným zvykom ak svadobní hostia vytvoria pre mladých tzv. špalier, cez ktorých sobášiaci vyvedie mladomanželov až na miesto, kde im ako prvý pogratuluje a následne aj všetci ostatní zúčastnení.

Špalier vyjadruje symbolické vyprevadenie mladých do života zo strany pozvaných hostí. Pri jeho dobrom zorganizovaní sa vytvorí vynikajúci priestor pre postupné gratulácie, čiže najprv najbližšia rodina a až potom ostatní hostia.

Pri gratuláciách by nevesta mala držať len svoju kyticu a preto je dobré, ak nevesta poprosí pri organizovaní svadby niektoré družičky, aby stáli pri gratulovaní za ňou a darované kytice kvetov odoberali. Kytice sa postupne odnášajú do kufra niektorého auta a po príchode na sál sa naaranžujú do pripravených váz.
Fotenie

Fotenie odporúčame pred sobášom, nakoľko sú snúbenci čerstvo upravení (vlasy, make – up) a hlavne preto, že celý priebeh svadobnej zábavy je stavaný na mladomanželoch. Keď chýbajú v sále, tak nie je možné baviť hostí. V takom prípade je v sále hosťom dosť dlho, nakoľko tanec bez mladomanželov sú len málokedy ochotní akceptovať,  pretože aj zábavu otvárajú mladomanželia.
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov
foto-prislusenstvi-468x60-.gif
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif dakujem
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one