Výsledok vyhľadávania obrázkov
Reklama zadarmo, zvýšenie návštěvnosti

KLIK podpor mňa klikni


banner-120x600.jpg
120-x-240-svetly-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Rolclub Money Making Forum
120-x-90-tmavy-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
160x600-nocnikosilky9-1429533436.jpg
160x600-4-1474093619.jpg
160x600-5-1474365393.jpg
Luxusní vibrátory Růžový slon
160x600-1-1474365393.jpg
Krasa.cz
Buďte neodolatelná! Nejširší sortiment výrobků pro vaši krásu.
www.krasa.cz
Hodinky.cz
Vybírejte z několika tisíců modelů značkových hodinek se slevou 40 – 60%!
www.hodinky.cz
Parfemy.cz
Největší parfumerie s nabídkou značkových parfémů za bezkonkurenční ceny.
www.parfemy.cz
Prozdravi.cz
Chraňte své zdraví! Široký sortiment přírodních produktů ihned k dodání.
www.prozdravi.cz
Sperky.cz
Vybírejte z tisíců originálních šperků od světoznámých značek!
www.sperky.cz
Modnidoplnky.cz
Kabelky, šály, rukavice, kravaty a další modní doplňky za skvělé ceny. Na detailech záleží!
www.modnidoplnky.cz

primulus-banner-a3-160x600px.jpg


Army shop
hodinky.cz
pr-i-uslus-enstvi-u-pro-apple-200x600px-.gif
Save on your hotel - www.hotelscombined.com


maly-rebel125x125.gif
160x600.gif
megaprsia-120x600jpg-1455710032.jpg

erexan-120x600-1455710153.jpg


120x600.jpg
120x600-1483366391.jpg
120x600-1432132208.gif

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Papagáj - Pes - Mačka

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png hello
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png papagáje
KLIK - na vynikajucé cesty
Papagáje
 Papagáje (Psittaciformes)

Zaraďujú sa do ríše živočíchov, kmeňa chordátov, triedy vtákov, podtriedy letcov a konečne do radu papagájov. Tento rad zahŕňa asi 326 druhov a 816 poddruhov. Všetky papagáje zaraďujeme do čeľade papagájovitých (Psittacidae). Vyskytujú sa v tropických lesoch ale aj v na otvorených priestranstvách (savany, buše atď.) na štyroch kontinentoch: v Strednej a Južnej Amerike, Afrike, Ázii a Austrálii. Majú zväčšený koncový mozog, čo im umožňuje zapamätať si ľudskú reč (dobre trénovaný papagáj sa dokáže naučiť až 200 slov, rekord je dokonca 1700 slov).
Vyznačujú sa silným zahnutým a neobyčajne pohyblivým zobákom. Majú na ňom vyvinutý hmat, kde veľmi citlivo reagujú na teplotu či tvar povrchu, preto radi všetko skúmajú práve zobákom. Prvý a štvrtý prst sú obrátené dozadu, čo im umožňuje ľahké prichytenie sa na konáre. Svoju potravu si dokážu nohou prichytiť a podávať si ju do zobáka.  Živia sa plodmi, semienkami, korienkami, hmyzom a drobnými živočíchmi.
O druhu nestor kea  (Nestor notabilis) vieme, že požiera mäso uhynutej zveri a povráva sa, že napáda aj živé opice. Spôsobom života sa papagáje navzájom veľmi podobajú. Nevieme však o ňom veľa  -  napríklad hniezda mnohých druhov ešte nikto nevidel. V zajatí hniezdia ako ďatle (v dutinách), ako sovy (v zemných dierach), na holej zemi a niektoré dokonca v mraveniskách. Viaceré lietajú obratne, niektoré ťarbavo, iba kakapo sovovitý (Strigops habroptilus) nelieta. Dĺžka života je rôzna, a to od 10 do 50 rokov.
970x250-2-1474365393.jpg
Súvisiaci obrázok
728x90-1484814129.jpg
geologických dobách s teplejšou klímou ako dnes sa vyskytovalo omnoho viac papagájov. Potvrdzuje to aj nález doteraz najstaršej fosílie kosti papagája - jedná sa o zvyšok krídla (vek bol určený na 55 miliónov rokov) v kameňolome v Dánsku, čo je zároveň aj najsevernejší nález na svete. Druh bol pomenovaný ako Mopsitta tanta. Írsko-Rusko-Dánski vedci vytvorili teóriu, podľa ktorej  sa tieto vtáky vyvinuli na severnej pologuli (kde muselo byť teplejšie ako dnes) a neskoršie sa rozšírili na juhu a v trópoch.
Najznámejšie sú azda papagáje svojimi kognitívnymi schopnosťami a schopnosťou ako - takej reči. Tieto schopnosti sa papagájom pravdepodobne vyvinuli v strednej Afrike kvôli ich spolupráci pri vyhľadávaní potravy. Experimenty s papagájmi chovanými v zajatí ukázali, že niektoré slová dokážu spojiť s ich významom, teda nie je to len reprodukcia nacvičeného zvuku. Tie najinteligentnejšie papagáje dosahujú úroveň intelektu päť- až šesťročného dieťaťa.
História chovu papagájov ako domácich miláčikov je stará viac ako 4 000 rokov. Vyobrazenia týchto vtákov môžme vidieť už v egyptských hieroglyfických textoch. V antickom Grécku sa papagáje chovali ako domáci spoločníci. Tento zvyk od Grékov prebrali aj starí Rimania. Držali ich v zdobených klietkach zo slonoviny a striebra. Afrického sivého papagája vlastnil aj anglický kráľ Henrich VIII a na svoje dlhé výpravy si ich často brávali aj portugalskí dobyvatelia.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png papagáje
970x250-stylovetenisky4-1437216697.jpg
V súčasnosti je medzi chovateľmi najrozšírenejší nenáročný papagájec vlnkovaný (Melopsittacus undulatus, ľudovo nazývaný andulka), korely, rozely, ale aj exotické a náročne druhy (ary, alexandry, aratingy alebo vlastné papagáje). Na viacero druhov sa vzťahuje tzv. CITES. Je to medzinárodný dohovor o ochrane ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Na druhy vzťahujúce sa pod tento zákon je nutné mať citesové osvedčenie a patričné povolenie na chov od Štátnej ochrany prírody SR.
Veľmi známy papagáj je africký papagáj sivý  alebo  žako (Psitaccus erithacus). Vyskytuje sa v konžskom dažďovom pralese, tmavšia forma bola pozorovaná na ostrove Principe a Fernando Póo.  V guinejskom dažďovom pralese na západ od rieky Cavalla je  zas rozšírená forma s červenohnedým chvostom (žako liberijský, Psittacus erithacus timneh).
;feature=related

Dorastá do veľkosti 35-40 cm. Perie má sivé okrem červeného chvosta. Ako potrava slúžia rôzne orechy, semienka, ovocie a dokonca kôra a listy niektorých stromov. Tieto papagáje sú inteligentné, majú schopnosť opakovať slová, ktorých význam dokonca rozumejú. V septembri minulého roku zomrel vo veku 31 rokov papagáj 
728x90.jpg
Súvisiaci obrázok
bannery-caje-zelene-v2-728x90-1461757848.png
Alex, ktorý dokázal rozlíšiť a pomenovať 50 rôznych predmetov, sedem farieb a napočítať do šesť. Výrazne prispel vo výskume komunikačných schopností papagájov, pretože sa skutočne naučil jazyk, a nie len reprodukciu.

Ďalším zaujímavým druhom je kakadu ružový (Eolophus rosseicapilla).
Nápadný je svojím ružovo - sivým sfarbením, dĺžka tela je do 35 cm. V súčasnosti tvorí na území Austrálie obrovské kŕdle a nahrádzajú pôvodné endemické druhy, a to vďaka zmenám, ktoré do Austrálie priniesla európska kultúra. Ničením úrody spôsobujú obrovské škody miestnym farmárom.
Ara modrožltá (Ara ararauna) žije v pralesoch, v korunách vysokých stromov a paliem, v blízkosti vodných tokov a riek. Obýva územia Južnej Ameriky až do výšky 3500 m n. m. Môže dosiahnuť až 76-86 cm dĺžku a hmotnosť medzi 900 - 1 300 gramami. 
 
Súvisiaci obrázok
KLIK - na vynikajucé zájazdy - pobyty
Patrí medzi najväčšie papagáje sveta. Hniezdia v stromových dutinách, mimo hniezdenia v malých kŕdľoch. Najvýraznejšie sú ich svetlomodré krídla a chvostové perá v kontraste s jasnožltou brušnou partiou. Vrch hlavy má ara modrožltá pokrytý svetlozeleným perím. Zobák má prispôsobený na lúskanie orechov
 Vďaka svojmu nápadnému sfarbeniu a schopnosti reprodukovať ľudskú reč sa ary chovajú už od roku 1580. Patria medzi najčastejšie dovážané druhy papagájov, chovaný je takmer v každej zoologickej záhrade, aj keď sú na chov veľmi náročné.

Niektoré druhy sú agresívne (papagáj mayerov napáda aj svoju dlhoročnú partnerku) a neprítulné (napríklad papagáj senegalský má veľmi ťažké obdobie dospievania a je vtedy veľmi nervózny), niektoré radi ničia vybavenie svojich voliér (napr. ara malý).
Papagáje pútajú pozornosť exotickým vzhľadom a inteligenciou. Od pradávna v tropických krajinách ich chovali ako domáce zvieratá,moreplavci ich privážali do Európy už v piatom storočí pred našim letopočtom.

Minulosť papagájov:
Starí Rimania papagáje zatvárali do klietok zo slonoviny so striebornými mriežkami,v stredoveku zdobili kráľovké dvory.Britskí námorníci v 18.st.prinášali papagáje zo svojich dobrodružných ciest,námorníkom sedeli na pleci.
aromakava-728x90-1461758137.jpg
Súvisiaci obrázok
Šikovnosť prstov a zobáka:
Spoločným znakom papagájov je zahnutý zobák a krátke silné nohy s ohybnými prstami.Dva sú orátené dopredu,dva dozadu,čo vtákom umožňuje šplhať sa po konároch,ale aj uchopiť potravu.V zobákoch dokážu chrúmať,hlodať,hrýzť,držať,rezať,ale aj napiť sa nektáru.

Hovorenie:
Papagája patria popri vranách havranoch a ďatloch k vtákom s najvyššou inteligenciou.Výskum ukázal,že papagáje dokážu nielen opakovať,ale aj hovoriť tak,že rozoznajú význam.
Ľudia chovajú papagáje doma veľmi radi.Dožadujú sa hlavne exotických druhov.Tie majú vlohy naučiť sa opakovať a niektoré samostatne rozprávať.Tie,ktoré sú trénované už od malička,rozoznávajú slová patriace rôznym farbám,tvarom a materiálom.

Papagáje sú spoločenské tvory.Preto by ich mali chovať ľudia,ktorí na nich majú čas,aby sa o ne mohli plnohodnotne postarať.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png papagáje
728x90-1484813415.jpg
Co by ste mali vedieť o Andulkách
1. Jednu? To radšej žiadnu

Ak chcete chovať andulky, chovajte aspoň dve. Jednu len dovtedy, kým si na vás nezvykne a čiastočne neskrotne (približne 3-6 mesiacov). Potom je vhodné zaobstarať jej partnera. Ak nechcete hniezdiaci párik, môže to byť andulka rovnakého pohlavia a je jedno, či ide o dve samičky, alebo samčekov.  Andulky sú spoločenské vtáky žijúce vo veľkých kŕdľoch, preto je chovanie anduliek osamote, pre andulky iba trápením.
 2. Vhodný vek na hniezdenie

Samčekov je vhodné nechať hniezdiť najskôr vo veku 6 mesiacov. Samičky minimálne vo veku 8 mesiacov, najvhodjšie je aspoň 12 mesiacov. Je to dôležité pre odchov nielen zdravých mláďat, ale aj dobrého stavu hniezdiaceho páru. 
3. Čo robiť, aby andulky mali mláďatká?

Predpokladom je dostatočne starý párik v dobrom zdravotnom stave, ktorý sa viditeľne k sebe správa doslova "zamilovane". To znamená, vzájomne si andulky čistia perie, samček kŕmi samičku, samička sa k samčekovi správa priateľsky a neútočí na neho.  Toto samozrejme neplatí u veľkoľkochovateľov anduliek, ktorí poväčšinou andulky jednoducho dajú do jednej klietky a čakajú, či sa andulky spária alebo nie. Ďalej je potrebné mať párik vo vhodnej voliére s hniezdnou búdkou. Potrebná je aj potrava, ktorá andulky stimuluje k páreniu. Podrobnejšie sa o uvednom dočítate v sekcii CHOV A ODCHOV.
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png papagáje
zo-jecmen-728x90-1.jpg
4. Veľkosť klietky

Najvhodnejšie rozmery klietky pre chov dvoch anduliek sú aspoň 60cmx30cmx60cm (dĺžka, šírka, výška). Vhodnejšie sú klietky dlhšie a nižšie, pretože andulky rady vysedávajú na najvrchnejších bidllách (preto sú príliž vysoké klietky nevyužité v ich spodných častiach) a hlavne vedľa seba. Je vhodné mať vklietke minimálne 2 kŕmitká s prosom, jednu, prípadne dve napájačky, jedno kŕmitko s pieskom, jedno napr. s ovsenými vločkami, prípadne ovocím a hlavne prírodné drevené bidlá z konárov stromov. 
5. Môžu andulky znášať vajíčka aj keď nemajú búdku?

Môžu. Stáva sa to síce zriedka, ale stáva. Samička, ak chce, znesie vajíčka nielen do búdky, ale aj do ktoréhokoľvek iného miesta, kam má prístup a má tam "kľud". Najčastejšie je to polička s knihami, šuflík, prípadne iný nejaký tmavší kút, niekedy dokonca aj kúpelnička (samozrejme bez vody) a mnoho iných miest. Ide hlavne o tie prípady, kedy sú andulky veľkú časť dňa pustené mimo klietky v našich bytoch. 
KLIK - Cestuj z INVIO
Súvisiaci obrázok

MAČKA A JEJ HISTÓRIA
História mačiek ako ľudských miláčikov siaha až do starovekého Egypta, kde ich uctievali ako bohov, cez stredovek, kedy ľudí, ktorí mali doma mačky, popravili, pretože mačky boli spájané so Satanom, až po obdobie čierneho moru, kedy mačky zas stúpli v očiach ľudí, lebo zabíjali potkany roznášajúce mor.

Naši terajší mačací miláčikovia pochádzajú z africkej divej mačky – malej hnedej mačky s bielymi škvrnami, ktorá je v súčasnosti ohrozeným druhom. Podľa najstarších záznamov sa mačka stala domácim miláčikom približne pred 8000 rokmi. Najstaršie vykopávky kostí mačiek, myší a ľudí v spoločných hroboch sa našli na ostrove Cyprus. Tamojší ľudia si ich tam priviezli.
Austrália a Antarktída sú jedinými kontinentmi, ktoré pôvodne nemali mačky. Podľa všetkého sa v niektorých častiach Austrálie nachádzali mačky už pred príchodom Európanov, no boli to pravdepodobne mačky, ktoré sa zachránili zo stroskotaných lodí alebo utiekli z lodí obchodníkov. Mačky boli chované na lodiach, aby chytali potkany.
970x250-nocnikosilky1-1429533066.jpg
Súvisiaci obrázok
bannery-caje-bylinne-v2-728x90-1461757234.png
Starovek

Vďaka úrodnej zemi sa obilniny stali hlavným zdrojom bohatstva v starovekom Egypte (a neskôr aj v celej Afrike a južnej Ázii). Keďže úroda sa mohla zbierať len raz, maximálne dvakrát ročne, bolo treba nájsť spôsob, ako ju dobre uskladniť. Hlodavce veľmi rýchlo našli cestu k ľahkej obžive.
Už dávno si ľudia všimli, že mačky sa živia hlodavcami, ktoré chodia za ich úrodou. A tak mačky s radosťou vítali a chceli si ich udržať v blízkosti, preto ich začali lákať dobrotami ako mliekom či rybami. Mačkám to len vyhovovalo a vzniklo tu prirodzené puto. Egypťania prijali veľa zákonov na ochranu mačiek.

V Egypte trestali zabitie mačky smrťou. Počas vlády faraónov si ich vážili natoľko, že ich po smrti mumifikovali a ukladali do ich hrobky zabalzamované myši.
Celá rodina oholila obočie na znak smútku, keď im zomrela mačka. V jazyku starých Egypťanov sa mačka povedala „mau“.

Z Egypta sa mačky, ako obľúbení lovci hlodavcov, rozšírili do Ázie, kde si ich tiež vážili ako bohov. V Európe sa mačka rozšírila vďaka Rimanom a Grékom, u ktorých dostala aj novú funkciu – spoločník a miláčik.
Súvisiaci obrázok
728x90-1483540674.jpg
Stredovek

V stredoveku nastali mačkám smutné časy. Verilo sa, že sú poslami diabla a že majú magické sily. Pápež Gregor IX vyhlásil mačku za „diabolské stvorenie“. Ľudia, ktorí mali mačky, boli považovaní za čarodejníkov a popravení aj so svojimi mačkami. Mačky boli zabíjané a vyháňané z obcí. Takmer došlo k ich vyhynutiu.
Keďže čiernu mačku nevidno v tme, bola považovaná za hlavný symbol čarodejníctva. Čarodejníci ich využívali buď na spoluprácu pri obradoch alebo ako obetu. Niektorí čarodejníci sa vraj dokázali prevteliť do mačkinho tela 9 krát, preto sa dodnes hovorí, že mačka má 9 životov.
V stredoveku sa začalo veriť, že ak čierna mačka prejde pred vami cez cestu, je to symbol smrti alebo nebezpečenstva. Počas festivalu sv. Jána, na námestiach upaľovali mačky zaživa.
Súčasnosť

Prvá výstava mačiek sa uskutočnila v roku 1871 v Crystal Palace v Londýne. V islamskom svete sa mačke dostáva veľa rešpektu, pretože v príbehoch o prorokovi Mohamedovi sa tvrdí, že mal mačky rád. V jednom takom príbehu mačka Mohamedovi zachránila život, keď ho uhryzol smrtiaci had. V inom si zas prorok odstrihol rukáv košele, aby nevyrušil svoju mačku Muezzu, ktorá na ňom zaspala.
KLIK - Je to bomba - cestuj
Súvisiaci obrázok
970x250-pantofle3-1437216595.jpg
Na španielskej známke na počesť rekordu, ktorý dosiahol Charles Lindbergh svojím letom z New Yorku do Paríža, je aj jeho mačka Patsy prizerajúca sa jeho vzlietnutiu. Patsy s Lindberghom často lietala, no jeho slávneho letu v roku 1930 sa nezúčastnila. Uprostred budovania Grand Coulee priehrady v štáte Washington zastavil inžinierov problém – ako previesť kábel cez potrubie. Ich výstavbu zachránila mačka. Pripútali ju ku káblu, tento neznámy malý hrdina preliezol potrubím a úspešne dokončil úlohu.

Turecká Van je veľmi staré a zriedkavé plemeno mačiek pochádzajúce z Turecka. Od iných plemien sa líši hlavne tým, že má nezvyčajne rada vodu. Preto je známa aj ako „plávajúca mačka“. Je neuveriteľne silná, rýchla a športovo založená. Je vynikajúcim spoločníkom na zemi aj na mori. Čierna mačka v bojovej pozícii je historicky dôležitým symbolom anarchizmu.

V Anglicku, vláda chová tisíce mačiek. Ich úlohou je postarať sa, aby vo vládnych budovách neboli žiadne hlodavce. Dnes je mačka po psovi druhým najobľúbenejším domácim miláčikom. Odhaduje sa, že v USA ľudia chovajú približne 30 miliónov mačiek. Toto číslo nezahŕňa milióny mačiek, ktoré boli vyhodené alebo opustené svojimi majiteľmi, trpia chorobami, hladom na uliciach miest, v poliach či lesoch, kde sa snažia prežiť - ale veľmi často ich stihne krutý osud.
aromakava-468x60-1461758137.jpg
Súvisiaci obrázok

Predkovia mačky domácej
Mačka domáca patrí medzi jedno z najobľúbenejších domácich zvierat na svete. Jej vonkajšia krása je doplnená špecifickou osobitou povahou. Pôvodne divoká, nezávislá šelma je dnes príjemnou a vyhľadávanou spoločníčkou ľudí, bez ohľadu na ich vek, pohlavie či životný štýl. Mačky s nami žijú v bytoch , domoch, chatách, záhradkách ba dokonca i voľne. 
Spoločnosť nám robia i na lodiach, motorkách či cestujú ako závozníci v kamiónoch a autách. Aj napriek rôznym poverám, nepresným faktom či mýtom, mnohé mačky si s nami rady zaplávajú, niektoré i surfujú, iné zvládajú turistické výpravy, hru na hudobné nástroje, či akrobatické čísla v cirkuse. Mačka je ideálny spoločník moderného človeka, ktorá vie doplniť jeho osobnosť a zdieľať s ním životný štýl. Stačí si len vybrať tú správnu.
Predkovia mačiek

Mačkovité šelmy sú podobne ako my ľudia cicavce (Mammalia). Prví predstavitelia tejto triedy sa vyvinuli z plazov pred viac ako 200 miliónmi rokov. V tej dávnej dobe mali plazy výhradné a dominantné postavenie. To sa skončilo masovým úhynom dinosaurov za dodnes nevyjasnených podmienok v období približne pred 65 miliónmi rokov.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák
KLIK - Cestuj celý rok
Miacis
Postupne sa vyvinulo niekoľko mäsožravých čeľadí, kam patrí aj čeľaď Miacis. Boli to prehistorické mäsožravé tvory. Vzrastovo malé šelmy mali päť pazúrov, čo im umožňovalo ľahký pohyb i po stromoch. Ich lebka bola malá, telo štíhle, mali krátke nohy a dlhý chvost. V tlame mali 44 ostrých zubov prispôsobených na trhanie mäsa. 
Vzhľadom na veľkosť tela mali pomerne veľký a členitý mozog, čo značilo ich nesmierny intelekt. Prebývali v lesoch a chodili po stromoch. Živili sa najmä malými cicavcami, plazmi, vtákmi, ale i ich vajíčkami a ovocím.
Žili v oblasti Severnej Ameriky a Európy a v období raných treťohôr, čiže pred 60 – 35 miliónmi rokov a rozšírili sa zo Severnej Ameriky cez Beringovu úžinu do celej Eurázie. Postupne sa z nich vyvinuli predchodcovia dnešných mäsožravých čeľadí, vrátane mačiek.
Mačkovité šelmy patrili medzi rýchlo sa vyvíjajúce tvory s veľkou inteligenciou. Prvé sa objavili už v eocéne pred 40 miliónmi rokov. Ich dravosť a adaptabilita ich predurčovala k ďalšiemu vývoju. V oligocéne sa ich fyzický zjav, konštitúcia a stavba podobala dnešným mačkám.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák

V rámci klasifikácie hovoríme dnes o troch rodoch mačiek:
Panthera – veľké mačkovité šelmy (napríklad lev a tiger) , na spodnej časti jazyka majú malú jazylku, ktorá sa voľne pohybuje a môžu vďaka nej vydávať silné zvuky,
Felis– mačky malé (napríklad mačka divá, domáca, stepná, púštna), majú pevnú jazylku, nemôžu teda vydávať silné zvuky,
Acinonyx – do tohto rodu patria výlučne gepardy, tie ako jediné nemajú schopnosť úplne zatiahnuť obrovské pazúry.
Zoologická klasifikácia mačky
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Vývojový stupeň Epitelovce Eumetazoa
Skupina Dvojstranovce Bilateralia
Vývojová vetva Druhoústovce Dueterostomia
 
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Podtrieda (subclassis) Živorodé Theria
Nadrad (superordo) Placentovce Eutheria
Rad (ordo) Mäsožravce Carnivora
Podrad (subordo) Suchozemské Fissipedia
Čeľaď (familia) Mačkovité Felidae
Podčeľaď (subfamilia) Malé mačky Felinae
Rod (genus) Mačka Felis
970x250-lodicky2-1437216537.jpg
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák
Prapredok mačky domácej – Felis silvestris libyca

Za prapredka mačky domácej je považovaná mačka plavá (Felis silvestris libyca). Ide o voľne žijúcu šelmu v Afrike. Práve Afrika je teda pokladaná za miesto zrodu mačky domácej. Zaujímavosťou je, že Afrika je aj miestom, kde sa vyvíjal človek. Už v roku 1871, v diele Pôvod človeka a pohlavný výber, Darwin označil Afriku za kolísku ľudstva.
Felis silvestris libyca je známa tiež ako africká divoká mačka či púštna mačka. Z hľadiska zaradenie je poddruhom mačky divokej (Felis silvestris). Podľa štúdií mitochondriálnej DNA (mtDNA – v nej je ukryté tajomstvo materskej línie) divokých mačiek z Európy, Ázie a Afriky sa Felis silvestris lybica odštiepila od európskej divokej mačky pred 173,000 rokmi a od ázijských poddruhov Felis silvestris ornata a Felis silvestris cafra pred 131,000 rokmi. 
Takže jej predkami boli teda divoké mačky Európy a Ázie.
Štúdia ďalej na základe genetických faktov zistila, že dnešná moderná domáca mačka je potomkom piatich „mitochondriálnych pramatiek nazývaných aj Eva“. Pre porovnanie, ľudská populácia Európy má sedem „mitochondriálnych Ev“, čiže pochádzame zo siedmych pramatiek.
Súvisiaci obrázok

Počiatky domestikácie

Štúdia zároveň hovorí, že niektoré Felis silvestris lybica boli domestikované už pred 10 000 rokmi na Strednom Východe (región Západnej Ázie a Severnej Afriky). Mnohé zdroje ale uvádzajú, že domestikácia sa začala len 4000 až 5000 rokov pred naším letopočtom v Egypte. Iné zase hovoria, že to bolo ešte o tisícročie skôr a v Ázii, pričom domestikované v tom čase boli aj iné poddruhy divokých mačiek, ako napríklad Felis silvestris ocreata a Felis silvestris ornata.

Podľa mnohých autorov sú však najstaršie známe dôkazy spolužitia človeka a mačky a ich vzájomného vzťahu z doby pred 4 500 rokmi. Zdomácnenie mačiek malo začať v oblasti povodia rieky Nílu v Egypte. Dôkazmi o budovaní vzťahu medzi človekom a mačkou sú maľby mačiek. Tie bohato zdobia steny hrobiek. Rovnako z tohto obdobia pochádzajú aj ďalšie artefatky ako sošky či mumifikované telá.
Charakteristika Felis silvestris lybica

Africká divoká mačka má pieskovo hnedý až žlto šedý odtieň kožucha s čiernymi znakmi na chvoste. Je krátkosrstá, má veľké uši, je štíhla a dlhonohá. Dĺžka jej tela je približne od 45 cm do 75 cm, chvost 20 až 38 cm a jej váha sa pohybuje v rozmedzí 3 až 6,5 kg. Fyzicky a proporciami je teda veľmi podobná mačke domácej.
Výskyt
Miestami jej prirodzeného výskytu je Afrika a Stredný Východ. Prežíva na stepiach, savanách a v buši.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák
Správanie
Africká divoká mačka je typický predstaviteľ mäsožravej šelmy. Vzhľadom na svoju veľkosť a miesto výskytu sa živí primárne malými cicavcami ako sú hlodavce (myši a potkany a iné). Okrem toho príležitostne konzumuje i malé vtáky, plazy a obojživelníky či hmyz. 
K svojej obeti sa pomaly prikráda a prekvapí ju rýchlym skokom. Následne ju zachytí pazúrmi. Skočiť dokáže do diaľky jedného metra.
Ako väčšina mačiek aj táto je najaktívnejšia po zotmení a v noci. Podobne, ako naše domáce miciny, ak sa dostane do konfrontácie, naježí chlpy, aby vyzerala väčšia. Počas dňa obvykle oddychuje a skrýva sa v buši.
Jeden samec má vymedzené teritórium s viacerými samicami. Svoje územie si bráni pred narušiteľmi.
Samica rodí dve až šesť mačiatok, obvykle tri. Zázemie pre pôrod a výchovu potomstva tvorí nejaká nora či diera v zemi.
Gravidita trvá 56 až 69 dní. Mačiatka sa rodia slepé a plne závislé od svojej matky. Najviac mačiat sa rodí v období dažďov, keď je aj dostatok vody a potravy. S matkou zostávajú po dobu piatich až šiestich mesiacov. Schopné rozmnožovať sa sú od jedného roka.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák

Pár druhy mačiek

Tonkinská 

Táto elegantná mačka príťažlivého vzhľadu vznikla v 60-tych rokoch 20. storočia v USA a v Kanade, skrížením barmy so siamskou mačkou. Má vydarený pomer vlastností oboch rodičovských plemien. Je štíhlejšia ako barma ale menej hranatá ako siamská a má milo čudácku a skúmavú povahu orientálnych mačiek. Je spoločenská a inteligentná. Pre tieto vlastnosti sú dnes tonkinské mačky jedným z napopulárnejších plemien.
Americký curl dlhosrstý 

Táto mačka pochádza z USA - z Kalifornie a jej typickým, dominantným znakom sú "pokrútené" uši, ktoré sa obracajú dozadu od tváre smerom k stredu hlavy. Má zvláštnu, "škriatkovskú" tvár, plnú zvedavosti. Je to veľmi pokojné a mierumilovné plemeno. Má hodvábnu, našuchorenú srsť s minimálnou podsadou. Vyskytuje sa v mnohých farebných varietách. Hoci je toto plemeno uznané v celej Severnej Amerike, v Európe zatiaľ nebolo uznané.
    
Balineská 

Táto dlhosrstá mačka pochádza z USA a jej predkami sú siamské mačky. Balineská mačka má jemnú kostru a veľmi elegantný vzhľad. Je neskutočne zvedavá a neúnavná pri skúmaní nákupných tašiek a rôznych iných zaujímavých predmetov. Najlepšie sa cíti v spoločnosti človeka a v centre diania. Je veľmi energická a schopná priam artistických výkonov. Je neprekonateľná v úniku a dokáže sa pretiahnuť cez neuveriteľne malé otvory.
Súvisiaci obrázok
Cornish rex 

Veľmi nezvyčajná mačka, s kučeravou srsťou usporiadanou v riadkoch ako kukurica. ktovie či je jej názov odvodený od anglického výrazu pre kukuricu, alebo od dediny Cornwalle, kde má toto plemeno pôvod. Jeho srsť je úžasne jemná na dotyk a pripomína strihaný zamat. Cornish rex je mimoriadne živá a zábavná mačka, ktorá vám rovno zo zeme bez problémov vyskočí na ramená aby vás privítala.
Devon rex 

Bol vyšľachtený vo Veľkej Británii okolo roku 1960. Typickými znakmi tohto zvláštne - škriatkovsky vyzerajúceho plemena je krátka zvlnená srsť, upreto hľadiace, nadmerne veľké oči a nízko nasadené uši. Chovatelia devonov však na nich oceňujú viac ako vzhľad ich zábavnú povahu, vďaka ktorej dostal devon aj prezývku mačka - pudlík. Jeho srsť, údajne, na rozdiel od srsti iných mačiek, nevyvoláva alergie.
Egyptská mau 

Plemeno vzniklo v 50-tych rokoch 20. storočia v Egypte a Taliansku z egyptských túlavých a talianskych domácich mačiek. Mau sa v mnohom podobá na mačky, ktoré možno vidieť na nástenných maľbách v Egypte a slovo Mau znamená v starej egyptčine mačka. Sú to priateľské a inteligentné mačky so širokými očami a bezbranným, krotkým výrazom. Sú spoločenské ale majú aj vrodenú sebestačnosť svojich predkov. Srsť má škvrnitý vzor v odtieňoch prirodzenej hnedej farby.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák
Habešská 

Vznikla v Etiópii okolo r. 1860 a jej predkami sú etiópske domáce a zdivočelé mačky. Jej základným charakteristickým znakom je "divé" sfarbenie - aguti, ktoré je spôsobené tým, že na každom chĺpku je niekoľko priečnych prúžkov čo sa nazýva ticking. Habešanky sú prítulné, no i veľmi živé mačky, ktoré sa rady a dobre šplhajú a zvedavo všetko skúmajú. Sú viazané na svojich majiteľov, vyžadujú si ich neustálu pozornosť a hry.
Kartúzska 

Kartúzska mačka je znášanlivejšia a menej hlučná, ako iné mačky a len zriedka sa ozýva vysokým mňaučaním alebo pradením. Má kratšie nohy, pomerne zavalitú postavu a hustú priliehavú srsť, ktorá môže byť tmavšia, či svetlejšia, ale vždy modrá a na celom tele rovnaká. Predkovia tohto plemena pochádzajú pravdepodobne zo Sýrie odkiaľ boli tieto mačky dovezené loďou do Francúzska. Už pred rokom 1700 plemeno popísal prírodovedec Buffon ako "francúzsku mačku" a pomenoval ju latinsky ako Felis catus coeruleus.
Ocicat 

Ocicat vznikol v roku 1964 v USA, nečakane, šťastnou náhodou, pri krížení habešských mačiek so siamskými. Je to svalnatá a prekvapivo pevná mačka hravej, zvedavej a priateľskej povahy. Miluje spoločnosť, ľahko sa vycvičí a zle znáša samotu. Najvýraznejším znakom plemena sú škvrny, ktoré musia byť u výstavných mačiek dokonalé.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif mačkák cicák

Perzská 

Ako už názov napovedá, plemeno pochádza z Perzie. Tieto mačky patria k najpokojnejším a najmenej aktívnym plemenám. Ľahko si zvykajú na život v dome a celkom im vyhovuje ležať na pohovke a pokojne pozorovať okolie. Krivdili by sme im však, keby sme tvrdili, že sú pasívne. Ak majú príležitosť pohybovať sa vonku, strážia si vlastné územie a s radosťou vyhľadávajú a chytajú korisť. Ich dlhá srsť vyžaduje každodennú starostlivosť.
Ragdoll 

Ragdoll je elegantná mačka s dlhším telom a dobre vyvinutým svalstvom. Nos je ľahko prehnutý, veľké oči sú oválne a vždy modré. Srsť majú polodlhú s menším množstvom podsady. U ragdollov sú uznané tri rôzne varianty: colour point, mitted a bicolour. Bicolour je najviac nápadnou variáciou. Neexistuje žiadne iné plemeno, ktoré by malo tieto unikátne biele škvrny v kombinácii so sfarbenými znakmi. Povaha ragdolla je kľudná, jemná ale aj zvedavá. V ohrození sa pokúsi radšej ujsť a pazúry použije obvykle len v krajnej núdzi.
Siamská 

Asi najznámejšie a najtypickejšie plemeno na svete, s útlym telom, dlhými štíhlymi nohami, pretiahnutou hlavou so zošikmenými očami, s typickým siamským vyfarbením (znakmi). Prvé takéto mačky sa objavili v Ázii asi pred 500 rokmi a neobyčajne sa rozšírili. V Thajsku boli kedysi určené výlučne mníchom a vládcom. Povahou sú tieto mačky veľmi družné a ich hravosť je priam povestná.
 
Zdroje použitej literatúry:
Monografické publikácie
Súvisiaci obrázok
Pôvod psa
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
930x180-1479809022.jpg
Pes je najstarším zdomácneným zvieraťom. O tom svedčí mnoho vykopávok viac alebo menej zachovaných kostier psov z doby okolo 10 000 až 15 000 rokov pred naším letopočtom, teda z doby kamennej, keď človek žil v prvotno– pospolnej spoločnosti. Z toho usudzujeme, že prapredok dnešného psa sa pridal k vtedy žijúcemu prečloveku najmä preto, aby si ľahšie zaobstarával obživu zo zvyškov ulovenej zveri. 
Postupne sa s človekom zblížil a človek začal využívať jeho vlastnosti pre svoju potrebu, najmä na stráženie svojich sídlisk a na lov. Psy v dnešnej podobe sa prvý raz v Euroázií zjavili pred 12 000 až 14 000 rokov. Z ktorého rodu sa vyvinuli? Pôvodne sa predpokladalo, že ich predkom bol šakal, alebo kríženec šakala a vlka. Dnes sú vedci presvedčení o tom, že predkom psa bola neveľká južná variácia sivého vlka ( Canis lupus pallipes ), s ktorým sa stretávame v Indií.
 Inými možnými predkami psa sú vlnosrstý vlk zo severnej Indie a Tibetu a púštny vlk zo Stredného východu. V početných vykopávkach pravekých sídlisk nachádzame rozličné druhy psov, z ktorých potom odvodzujeme dnešné plemená a ich vzájomnú príbuznosť. Napríklad v kolových stavbách z doby asi 10 000 rokov pred naším letopočtom nachádzame zvyšky kostier psa nazývaného pes barinný alebo rašelinný (Canis familiaris palustris).
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák

O jeho pôvode však nevieme nič bližšie. Od tohto psa odvodzujeme vznik početných plemien dnešných špicov, pinčov a teriérov. Ich spoločným znakom je predovšetkým menšia, nanajvýš stredná postava, veľmi živý temperament, ostražitosť a ostrosť. Najväčšími z potomkov psa barinného sú dnešné najmladšie plemená – veľký bradáč, doberman, airedalský teriér, ktoré sa práve pre uvedené vlastnosti používajú ako služobné psy.
Skupina dogovitých psov má samostatného predka nazývaného Canis familiaris decumanus. Krížením severských plemien s dogovitými plemenami pravdepodobne vznikli dnešné bernardíny i newfoundlandské psy, ktoré sa vyznačujú spoločnými vlastnosťami, ako je pokojná povaha, prítulnosť k človeku, ostražitosť a nebojácnosť. Vývojovo najmladším predkom našich psov je pes bronzový ( Canis familiaris matris optimae ), ktorého zvyšky sa našli v mnohých sídliskách z bronzovej doby.
ISTÓRIA PSA

 
Skrotenie psa sa datuje od predhistorickej doby. Prirodzene je teda v tejto otázke mnoho nejasností. Dostupné materiály, pojednávajúce o zdomácnení psa, sú vedeckými hypotézami. Práce sovietskych vedcov vychádzajú z podstaty vznikom druhov prírodným výberom, tj. z darwinizmu.
 
Sú podložené nálezmi vykopávok a zoologickou analýzou šeliem psovitých, ktoré zovšeobecňujú značný počet druhov. Dokazujú, že psovi sa najviac podobá vlk a šakal. To sú predkovia dnešných psov. Navzdory tomu psovi čiastočne podobné zvieratá ako líšky, hyeny a brazílske psy, nie sú predkami nášho psa. Nedajú sa so psom krížiť. Na základe archeologických bádaní je dokázané, že v dobe kamennej sa na území Európy a Ázie vyskytovali tri druhy psov.
Súvisiaci obrázok
PES RAŠELINNÝ
Lebky týchto psov boli nájdené na Sibíri, v európskej časti Ruska a v západnej Európe. Prapredkom tohto psa bol šakal. Za potomkov rašelinného psa sa dnes považujú: lovecká lajka, chow-chow, špic, pinčovia a teriéry.

PES INOSTRANCEVOV
Za prapredkov tohto typu sa považujú niektoré druhy európskych a ázijských vlkov. Tento druh psa dal základ vzniku silných psov. Za potomkov sa považujú psy tibetské, stredoázijské, mongolskí ovčiaci, bernardíny, novofoundlanské psy, mastifovia, dogy a iné plemená veľkých psov. Psa Inostrancevovho typu sa používal na ochranu stád, na lov veľkej zvery a neskôr ako vojnových psov.
PES PUTATINOV
Je tretím typom psa doby kamennej. Pre málo zachovaných pozostatkov nie je presne popísaný. Za jeho prapredka je považovaný európsky vlk. Lebka tohto psa je nápadne podobná lebke psa Inostrancevovho, ale je o dosť kratšia a má dlhšiu tvárovú časť. Predpokladá sa, že potomkami tohto psa sú dingovia, orientálne psy a niektoré lajky.
História psa
V ďalších prácach, pojednávajúcich o dobe bronzovej, sa stretávame s názvom „bronzový pes" a „popelnicový pes". Bronzový pes je už považovaný za pomocníka človeka pri strážení stád. Jeho prapredkom je indický vlk, s ktorým má anatomicky zhodnú lebku. Potomkovia sú ovčiarske psy európskeho pôvodu. Popelnicový pes je pravdepodobne výsledkom kríženia psa rašelinného a bronzového.
Súvisiaci obrázok
 

 Za jeho potomkov sa dnes považujú všetky druhy loveckých psov.Dnešný vzhľad psa je výsledkom procesu jeho zdomácnenia, umelého výberu a rôzneho kríženia. Zmenil sa typ nervovej činnosti psa. Vzhľadom k prispôsobeniu k novým životným podmienkam zaniklo mnoho už nepotrebných inštinktov psov. Domestikáciou naopak vznikali inštinkty nové. Zánik pôvodných vrodených inštinktov trval stovky generácií, rovnako ako vznik vrodených inštinktov nových, odovzdávaných potomstvu.
PRVÉ PSIE PLEMENÁ
 
Niektoré psie plemená existujú už tisícročia. Archeológovia našli v Izraeli v hrobe starom 10 000 rokov ľudskú kostru, ktorej ruka objímala šteňa. Kostra šteňaťa bola podobná plemenu kanaánskeho psa, ktorý je dnes typickým plemenom tejto oblasti. Pes dingo sa dostal do Austrálie s osadníkmi pred 3 000 rokmi.
Perzský chrt sa chová na Strednom východe niekoľko tisícročí, zatiaľ čo pekinský palácový psík v Číne sa nezmenil už 2 000 rokov. Pôvodné obyvateľstvo Nového sveta tiež chovalo psov, a to od aljašského malamuta až po plemeno čivava, ktoré sa chovalo v Mexiku. Podobný bol aj vývoj v Európe, kde vznikli strážne a ovčiarske plemená z pôvodných vlkov, zatiaľ čo menší ázijský vlk bol predchodcom psích plemien, ktoré sa rozšírili na Strednom východe a v strede Afriky
DIVOKÉ A VOĽNE ŽIJÚCE DRUHY
Dingo je blízky príbuzný „spievajúceho psa" z Papuy - Novej Guiney a dostal sa do Austrálie s domorodcami. Voľne žijúci psi, často nazývaní prérioví, stále žijú v rôznych častiach sveta. Žijú vo svorkách a dobre sa množia, na rozdiel od opustených domácich psov, ktorí sú väčšinou samotári.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
Americký vlk
Veľká rozmanitosť farieb a veľkostí, ktorá sa vyskytuje u amerického vlka, bola zdrojom genetického materiálu pre vývoj mnohých psích plemien.

Európsky vlk
V severnej Európe poskytoval pôvodný vlk ideálny genetický materiál, z ktorého sa vyvinulo veľa psích plemien.

Ázijský vlk
Vzhľadom na svoje rozmery poskytoval ázijský vlk výborný genetický materiál na šľachtenie malých plemien, ako je napr. pekinský palácový psík.
Psia mapa

ZDRAVIE A PRVÁ POMOC
Pes dobrovoľne opustil divočinu, aby sa stal sprievodcom človeka. Prinieslo mu to určité výhody: dostatok potravy, teplý, bezpečný domov a neustálu náklonnosť jeho majiteľa. Na druhej strane má civilizácia svoje riziká v podobe chorôb, rýchlych áut, exhalátov, jedovatých návnad proti hlodavcom... Pamätajte si, že blaho a zdravie vášho psieho kamaráta závisí len od vás.
 Samozrejme to predpokladá využívať možnosti preventívnej starostlivosti, rozpoznať príznaky začínajúceho ochorenia a dokázať psovi poskytnúť účinnú prvú pomoc.

Nájdite vášmu šteniatku „osobného lekára", ktorý sa bude oňho starať od útleho veku až do staroby. Veterinár, ktorý dobre pozná svojho pacienta, má oveľa ľahšiu prácu. Na prvú návštevu choďte hneď potom, čo šteniatko prinesiete domov. Veterinárny lekár skontroluje zdravotný stav vášho psíka a odporučí vám ďalšiu preventívnu starostlivosť (očkovanie, odčervenie a pod.).
SYMPTÓMY, KTORÉ VÁS MÔŽU ZNEPOKOJIŤ
Či má váš pes nejaké zdravotné problémy alebo či s ním nie je niečo v poriadku, spoznáte bedlivým pozorovaním jeho vzhľadu a správania. Pokiaľ sa váš kamarát necíti dobre, správa sa inak než zvyčajne.

nechce sa hrať
odmieta potravu
spí viac ako zvyčajne
jeho srsť stráca lesk alebo dochádza k jej lámavosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gik utyák kutyusok
Pokiaľ si všimnete niektorého z nasledujúcich príznakov: zvracanie alebo hnačka, strata hmotnosti alebo chuti k jedlu, zvyčajne to znamená, že sa s vaším maznáčikom niečo deje a mali by ste ho vziať k veterinárovi.

Pes musí byť pred i po očkovaní úplne zdravý! V priebehu asi 10 dní po vakcinácii sa v organizme vytvárajú protilátky a imunitný systém je oslabený. Vyhnite sa kúpaniu psa, prechádzkam v chladnom počasí, psíka nevystavujte veľkej fyzickej či psychickej námahe.
Kedy ísť hneď k veterinárovi
akékoľvek zlyhanie alebo ohrozenie životných funkcií (krvácanie z tepny, zlyhanie činnosti srdca apod.)
vysoká horúčka
silné namáhavé zvracanie alebo hnačka
nadúvanie v oblasti žalúdka s bezvýslednými pokusmi o zvracanie (riziko torzie)
záchvaty nervového charakteru
zlomeniny, vyvrtnutia
Kedy máte ešte trochu času
mierne zvýšená teplota
kašeľ, nádcha
výtok z očí alebo z uší
zmeny na koži (vyrážka, lysiny)
krívanie
rany bez silného krvácania
prehltnutie cudzieho telesa
Čo sa dá zvládnuť doma
drobné povrchové zranenia
slabé zvracanie a hnačky
zaseknutie cudzieho telesa medzi zubami či v tlame (iba ak neblokuje dýchanie)
Súvisiaci obrázok

OCHRANA PRED INFEKČNÝMI CHOROBAMI
Šteniatka chránia v prvých týždňoch života protilátky z materského mlieka, ktoré ale zároveň bránia vytvoreniu aktívnej imunity po očkovaní. Bez laboratórneho vyšetrenia nie je možné presne zistiť hladinu materských protilátok v krvi. Preto sa šteniatka očkujú niekoľkokrát za sebou (tzv. revakcinácia).
KOMUNIKÁCIA SO PSOM
Niet pochýb o tom, že pes myslí, cíti a dokáže sa učiť. Robí to ale trochu ináč ako my - ľudia. Pripisovať psovi ľudské vlastnosti a duševné pochody je rovnako zradné ako ho degradovať na úroveň obyčajnej veci slúžiacej určitému účelu. Šťastné a bezproblémové súžitie človeka a psa je založené na pochopení jeho duše: na poznaní prirodzených spôsobov správania, potrieb a reči, ktorou sa s vami zhovára.

Pes v sebe nezaprie svojho dávneho predka - vlka. Z tohto dedičstva sa odvíja väčšina jeho prejavov: správanie sa vo svorke, zmysel pre poriadok a hierarchiu, teritoriálne pudy aj spôsob komunikácie.
KTO JE TU „ŠÉF"?
Vlci sú spoločenskí tvorovia. Žijú v stálych komunitách, kde panuje pevný poriadok a vzorná spolupráca. Na čele stojí tzv. Alfa-vlk, ktorý riadi život a činnosť svorky, koordinuje lov a udržiava poriadok medzi svojimi podriadenými. Má tiež patričné výhody: vyberá si najchutnejšie sústa, najlepšie miesto na spanie, teší sa všeobecnej úcte a rešpektu. Pes celkom prirodzene považuje za svoju svorku vás a ďalších členov vašej rodiny. Ak má medzi vami a psom vládnuť harmonický a bezproblémový vzťah, musíte zaujať postavenie Alfa-vlka.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
Pes, ktorý má vo svojom pánovi síce prísneho, ale spravodlivého „šéfa" sa rád uspokojí s podriadeným postavením. Ak ale dôjde k záveru, že vo veciach neexistuje žiaden poriadok a pravidlá, nezostáva mu nič iné, len vziať vládu do svojich labiek. Potom vám urobí zo života peklo:

vyhryzie vás z pohovky „Na najlepšom mieste spí šéf!"
zje vám večeru „Prvý jem ja!"
bude určovať trasu a dĺžku vychádzok „Ja to tu vediem!"
znepríjemní vám odchod do práce „Svorka má byť pohromade!"
Problémové správanie sa psov má svoje korene už vo výchove v mladosti
Roztomilá bezbrannosť šteniatok nás často zvádza k prílišnému rozmaznávaniu a ústupnosti. Hneď od začiatku určujte pravidlá hry vy! Nesmiete tolerovať žiadne prejavy neposlušnosti alebo agresie voči vám a členom vašej rodiny. Výhovorka, že „On to tak nemyslí!" nie je správna. Pretože on to tak myslí! Každý pes sa inštinktívne snaží zaujať v hierarchii svorky čo najvyššie postavenie. Správny „šéf" svorky je pre psa hotovým požehnaním. Dáva mu pocit istoty a bezpečia, je preňho autoritou a oporou. Takého pána potom poslúcha ochotne a rád.
DESATORO SPRÁVNEHO „ŠÉFA"
jednajte pozitívne
buďte dôslední a trvajte na splnení každého povelu
netolerujte žiadne prejavy agresie voči svojej osobe
jednajte okamžite
buďte vnímaví a uznanliví
buďte prísni, ale spravodliví
majte pochopenie
nechovajte sa náladovo
nedávajte najavo strach pred vlastným psom ani pred cudzími psami
nemajte nesplniteľné požiadavky
Súvisiaci obrázok
_adsys_id = 30595;
_adsys_size = 2;

DENNÝ REŽIM PSA
Dospelý pes prespí pri normálnych podmienkach a dve tretiny dňa. Ak budete postupovať správne, vaša neprítomnosť sa preňho stane vítanou chvíľkou ničím nerušeného odpočinku.

Najlepším prostriedkom sú výchova a niektoré pravidelné činnosti:
krátke ranné vychádzky so psom
učenie psa vykonávať potrebu na jednom mieste
kŕmenie psa v určitú, pevne stanovenú dobu
pochvala po každej činnosti
ZHOVÁRANIE PSOV
evyhnutnou podmienkou fungovanie každého spoločenstva je umenie dohovoriť sa medzi sebou - dať najavo svoje pocity, nálady a zámery. Psy, ako zvieratá žijúce v svorke, majú veľmi dobre vyvinuté komunikačné schopnosti. Tieto „rozhovory" sa točia okolo troch hlavných oblastí:

momentálneho citového a telesného stavu „Je mi s tebou fajn!"
vzájomných sociálnych vzťahov „Príliš si ku mne nedovoľuj!"
vyjadrenie svojich túžob a želaní „To, čo držíš v ruke by som si rád dal!"
Úplné podriadenie Známky agresie Dominantný pes Výzva ku hre
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
PSI HOVORIA CELÝM TELOM
Postojom, chvostom, očami, papuľou a zježením srsti. Okrem toho majú bohatý hlasový repertoár: štekanie, vrčanie, kňučanie, funenie, vytie, kvílenie a celú škálu ďalších zvukov. Okrem samotného druhu vydávaného zvuku, je rozhodujúca tiež jeho výška, intenzita, zafarbenie, frekvencia. Napríklad hlboké tiché vrčanie je jasnou vyhrážkou a asi sa čoskoro strhne bitka, vrčanie vo vyššej tónine, občas prechádzajúce až do pískania, prezrádza neistotu a bojazlivosť.
 
A AKO PSI ROZUMEJÚ NÁM?
Podľa amerických štúdií sú údajne schopní rozlíšiť viac ako stovku slov. Či už je toto číslo pravdivé alebo nie, v každom prípade psi až neuveriteľne citlivo vnímajú tón ľudského hlasu, gestá, mimiku a emocionálne rozpoloženie. Už z nepatrných odchýlok v správaní dokážu vydedukovať vaše úmysly. Celý deň chodíte po byte a pes pritom pokojne odpočíva na mieste.
Potom sa zodvihnete z gauča - v vášho pohľadu úplne rovnako ako pred chvíľou - a pes už čaká pri dverách, že sa ide von. Nie je to žiadna telepatia, iba ste nevedomky urobili nejaké gesto, ktoré psovi prezradilo váš úmysel ísť s ním na prechádzku.

Základom harmonického vzťahu s vaším psom je porozumieť psej reči a dokázať pretlmočiť vlastné požiadavky do jazyka zrozumiteľného pre psa! Potom ste už spolovice vyhrali. Lepšie odhadnete jeho náladu a úmysly, ľahšie zvládnete jeho výcvik a výchovu.
PLEMENITBA
Pri celosvetovom nadbytku nechcených psov je nezodpovedné rozhodnúť sa pre chov, ak nezabezpečíte pre psích potomkov domov. Je kruté nechať suku prejsť utrpením pôrodu a potom šteňatá utratiť. Nemali by ste pripustiť ani rozmnožovanie psa, ktorý má genetickú poruchu. Ak sa predsa len rozhodnete pre plemenitbu, potom je potešením pozorovať, ako obdivuhodne suky zvládnu pôrod a starostlivosť o šteňatá. Túto životnú situáciu im môžete uľahčiť poskytnutím vhodnej výživy a životného prostredia.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
970x250-erotickepradlo9-1429533360.jpg
CHOVNÁ KONDÍCIA
Psy a sučky používané na plemenitbu musia byť v chovnej kondícii. Túto kondíciu charakterizuje výborný výživný stav. Vo všetkých tkanivách a orgánoch musí byť určitá zásoba potrebných živín všetkých kategórií. Chovnú kondíciu dosiahneme kvalitným krmivom bohatým na bielkoviny, minerálne látky a vitamíny a dostatočným pohybom. Žiadajú sa aj pravidelné veterinárne prehliadky. Podmienkou je, aby plemenné psy boli ustajnené v priestranných kotercoch. Dôležité je každodenné ošetrovanie srsti a pravidelné odčervovanie.
VEKOVÁ HRANICA
Minimálny vek psa malých plemien (do 35 cm výšky v kohútiku) pri použití na plemenitbu je 15 mesiacov, sučky 12 mesiacov. Pes stredných plemien (do 50 cm výšky v kohútiku) musí mať pri použití na plemenitbu 18 mesiacov, sučka 15 mesiacov, pes veľkých plemien (nad 50 cm výšky v kohútiku) 24 mesiacov a sučka 18 mesiacov.
PSIA PRIRODZENOSŤ

Pes má všetky schopnosti svojich divých predkov, ale má aj takmer unikátnu zručnosť, ktorá je prospešná preň ale aj pre človeka. Je viac než ktorýkoľvek iný druh zladený s ľuďmi: s ich gestami, hlasmi, a čo je neuveriteľné, dokonca aj s ich myšlienkami. Psy sú citlivé aj na tie najmenšie zmeny v okolí. Svojimi vysokovyvinutými zmyslami rodených dravcov nás pozorujú omnoho citlivejšie ako my ich
 Zachytávajú signály ľudskej reči tela, aj tie, ktoré ľudia vydali bez toho, aby si vôbec uvedomili. Pokiaľ ide o ne, používajú svoj výborný a meniaci sa hlas na presnú a rozmanitú komunikáciu:

vytím zvolávajú členov svorky
vrčia v ohrození alebo v hneve
štekajú od radosti
kňučia na výstrahu
Aj keď psy nie sú také svižné ako mačky, vynikajúco skáču a vedia plávať. Pre mnohé psy neexistuje väčšie potešenie ako čľapkať sa vo vode.
Súvisiaci obrázok
bannery-caje-ovocne-v2-728x90-1461757485.png
Tak ako my pokladáme určité vône za výnimočné, príťažlivé, pôsobia aj na psy niektoré pachy vyzývajúco natoľko, že sa vyváľajú v skutočnosti v hocičom. Obzvlášť príťažlivý je pre psí ňufák rozkladajúci sa organický materiál.

Keďže psy sú rovnako zdochlinožravce ako dravce, žerú a hryzú mnohé potraviny bez ohľadu na to, či sú čerstvé, alebo nie.
Hryzú napríklad paličky a kosti a niektoré zahrabávajú krmivo, ktoré považujú za nadbytočné, aby ho mohli vyhrabať v čaše núdze. Pretože sú to svorkové tvory, pri zrádle si konkurujú. Dominantný pes žerie prvý. Všetky psy zhltnú svoju potravu prakticky nepožutú, aby zabránili iným členom svorky zožrať ju skôr - a to dokonca aj vtedy, keď jednými zvyšnými členmi svorky ste vy a vaša rodina.
Spoločenská družnosť psov sa prejavuje aj v tom, že psy rady s niekým spia, aj keď spôsob spania variuje podľa plemena, veku, pohlavia, teploty okolia a celkového individuálneho pocitu bezpečia. Najmä príbuzné psy sa rady vzájomne čistia lízaním, škrabaním a hryzením alebo vŕtaním v tráve či prachu.
Zatiaľ čo každý jednotlivý psi zmysel je sám osebe dobre prispôsobený potrebám spoločenského lovca, jednotlivý zmysel len zriedka slúži samostatne, ale obvykle harmonicky spolupracujú všetky zmysly. Pes môže v komunikácii s iným psom spočiatku niečo zachytiť sluchom, potom dešifruje zrakom reč tela druhého psa a jeho emocionálny stav zistí čuchom. Ale je to na jeho mozgu, najmä na, vyvinutej mozgovej kôre (vynikajúco mysliacej časti mozgu), aby sa všetky tieto údaje priebežne spracúvali
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif psi

VÝBER A VÝBAVA PSA
Pred kúpou psa treba všetko starostlivo premyslieť v rodinnom kruhu. Odhadnúť časové, priestorové i finančné možnosti. Predovšetkým je potrebné, aby mali na príchod psa rovnaký kladný názor obaja manželia. Potom sa treba rozhodnúť pre plemeno. Plemien psov je veľa, a tak má každý možnosť vybrať si podľa vkusu, chovateľských možností a potrieb.
Medzi učenlivosťou a inteligenciou jednotlivých plemien psov vo všeobecnosti nie sú veľké rozdiely; iná vec je však už otázka ich využiteľnosti. Kto sa chce venovať športovému výcviku psov služobných plemien, môže si vybrať z množstva plemien uznávaných za služobné. Paleta plemien poľovníckych psov je veľmi široká, takže nijaký poľovník si nemôže sťažovať na malý výber.
 Na stráženie si vyberáme z plemien pracovných psov, na dostihy z plemien chrtov. Veľká je aj paleta plemien spoločenských psov. Práve z tejto skupiny si ľahko môžu vybrať vhodné malé plemená tí, ktorí chcú držať psa v mestskom byte.

Dbajte na to, aby ste si vybrali psa takého plemena, ktoré sa hodí k vášmu životnému štýlu, a to nielen dnešnému, ale i budúcemu. Intenzita výcviku psa, kŕmenie, denná starostlivosť o srsť a celková pozornosť je u každého plemena iná a závisí od vzhľadu a povahy. Niektorí psi malých plemien vyžadujú napr. viac výcviku ako ich väčší príbuzní.
VÝBER TYPU PSA
Čistoktvný pes
Keď si vyberiete čistokrvného psa, môžete vopred odhadnúť nielen jeho veľkosť v dospelosti a nároky na výživu, ale aj jeho povahu. Vyberte si psa s takým charakterom, ktorý sa bude hodiť k vašej povahe.
970x250-3-1474093619.jpg
Súvisiaci obrázok
Kríženec
Kríženci sú milí, ale potrebujú skutočný domov. Vzhľadom na ich pôvod je menšie riziko, že budú trpieť vrodenými chorobami, ako je to u čistokrvných psov.

Hybrid
Psi, ako napríklad kríženec teriéra Jack Russell a Border teriéra, dedia väčšinou dobré vlastnosti oboch rodičov. Opačný prípad býva zriedkavý.
PES PRE VÁŠ ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Rodinný pes
Veľký münsterlandský stavač má radosť z ľudskej a psej spoločnosti. Vyžíva sa v intenzívnom pohybe.


Veľký aktívny pes
Rotvajler potrebuje veľký priestor na každodenný pohyb. Nedôveruje neznámym ľudom a psom. Toto plemeno by mali chovať iba tí, čo majú skúsenosti v zaobchádzaní so psom.


Malý spoločník
Malá čivava robí človeku spoločnosť podobne ako iné malé plemená. Niekedy môže byť i neobyčajne výborným strážnym psom.
728x90.jpg
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif psi
KDE ZÍSKAŤ PSA
Útulky pre zvieratá
Útulky sú vždy plné psov, čakajúcich na nový, lepší domov. V serióznych útulkoch sa s vami porozprávajú, až potom vám nejakého psa dajú. Vzhľadom na to, že psi už mali v minulosti svoj domov, buďťe pripravení na neočakávané reakcie. Bude trvať nejaký čas, než si pes z útulku zvykne na nové prostredie a upokojí sa.

Čistokrvné šteňatá
Chovatelia psov alebo vaši priatelia a susedia sú lepšími zdrojmi čistokrvných šťeniat než obchody so zvieratami.
PSÍKA ALEBO SUČKU
Toto je azda najčastejšia otázka, akú si nastávajúci majitelia psa dávajú. Väčšinou sa rozhodnú pre psa, z obavy pred komplikáciami, ktoré z chovu sučky a z jej dvakrát za rok sa opakujúcej ruje vznikajú. Je však dosť ľudí, ktorí dávajú prednosť sučkám, aj keď nechcú odchovávať šteňatá. Sučky majú väčšinou miernejšiu povahu a bývajú poslušnejšie a ovládateľnejšie. Pri držaní v byte majú tú výhodu, že keď ich ráno vyvedú von, vyprázdnia sa spontánne a zakrátko sa môžu vrátiť do bytu.
Pes však potrebuje obísť celý „svoj revír," aby na príhodných miestach zanechal značku niekoľkými kvapkami moču. Máloktorý sa vymočí spontánne, takže ich ranné vyprázdňovanie trvá dlhšie. S rujou sučiek nie sú až také problém, ako sa mnohí nazdávajú. Sučka v byte nie je vystavená „dvoreniu" psov a keď s ňou ideme na vychádzku, zastriekame jej zadok a labky sprayom Labiodor, ktorý odpudzuje záujem psov 2 - 4 hodiny.
Sučky chované v koterci treba chrániť asi 21 dní. Pri vychádzkach používame tiež tento spray. Psy, najmä služobné a pracovné, bývajú statnejšie a vytrvalejšie. Bývajú aj odolnejšie voči nepriaznivému počasiu. Niekedy sú pri výcviku náročnejšie, no v pracovnom využití možno od nich žiadať viac než od sučiek. Nie je to však pravidlo. Nevýhodou býva, že keď zacítia pach sučky v ruji, odmietajú poslušnosť majiteľovi a radšej poslúchnu hlas prírody. Pohlavne vydráždený pes má často snahu utiecť za sučkou i z domu. Ak sa mu to viackrát podarí, môže sa z neho stať tulák.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif psi

CESTOVANIE A DOVOLENKY
V čase dovoleniek často riešime otázku, čo s rodinným miláčikom. Existujú dva základné varianty: buď cestuje s nami, alebo využijeme pomoc svojich blízkych alebo služby psieho hotela.

Pokiaľ sa rozhodneme vyraziť na cesty so svojim štvornohým kamarátom, sú určité zásady, ktoré je dobré dodržiavať:
Tesne pred jazdou zviera nekŕmime
Psovi zaistíme pre cestu dostatočný priestor a zásadne ho neprevážame na prednom sedadle
Hitom poslednej doby sú „psie bezpečnostné pásy" - špeciálne šité deky.
 Tento postroj sa zapne do zámku bezpečnostných pásov v aute
Psíci radi vystrkujú hlavu z okienka a nastavujú ju náporu vzduchu, lenže pritom môžu prechladnúť alebo si privolať zápaly očí
Nezabúdajme na prestávky, najmä pri dlhých cestách. Je to vítaná chvíľa na vystretie tela celej osádky automobilu a samozrejme i zvieratiek
Pokiaľ ale cestujete so psom do zahraničia, je nutné splniť určité 
povinnosti.Všeobecne sa vyžaduje:
Medzinárodný preukaz pre malé zvieratá („pas") - je to jednotný doklad platný vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Pas získate u svojho veterinárneho lekára.
Očkovanie proti besnote - zvieratá musia byť očkované od 3 mesiacov veku. Toto očkovanie vykonáva veterinárny lekár v súlade s vakcinačnou schémou danej očkovacej látky.
Identifikácia zvieraťa - existujú dva možné spôsoby, a to tetovanie a označenie zvieraťa mikročipom.
 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák
Tetovanie vykonáva poradca chovu alebo veterinárny lekár, u šteniat s preukazom pôvodu. Tetovanie musí byť čitateľné.
Označenie mikročipom vykonáva veterinárny lekár. Zvieratá, ktoré nie sú zapísané v plemenných knihách musia byť označené mikročipom.
Sérologické vyšetrenie na besnotu (preukaz protilátok proti besnote v krvi) - na toto vyšetrenie odoberie veterinárny lekár vzorku krvi a odošle na vyšetrenie do schváleného laboratória.
CESTOVANIE MIMO EÚ
Pri cestách so zvieratami z tzv. tretích krajín, neuvedených na zozname schválenom Európskou úniou, napr. Srbsko a Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, je vyžadované splnenie ďalšej podmienky:

Pri návrate späť z dovolenky na územie EÚ zo spomenutých krajín bude vyžadovaný nielen pas, ale taktiež potvrdenie o vyšetrení na prítomnosť protilátok proti besnote. Pokiaľ v pase nebude mať psík toto potvrdenie, môže byť izolovaný do karantény až do splnenia tejto požiadavky.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif kutyák kutyák
KLIK - Adriatic.hr - cestujte-relaxujte - čaká Vás krásná dovolenka.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif png papagáje
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one