Výsledok vyhľadávania obrázkov
Reklama zadarmo, zvýšenie návštěvnosti

KLIK podpor mňa klikni


banner-120x600.jpg
120-x-240-svetly-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Rolclub Money Making Forum
120-x-90-tmavy-slevovy-portal-postovne-zdarma-vychytavky-slevy-nejlepsi-ceny-levne-zbozi.jpg
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
160x600-nocnikosilky9-1429533436.jpg
160x600-4-1474093619.jpg
160x600-5-1474365393.jpg
Luxusní vibrátory Růžový slon
160x600-1-1474365393.jpg
Krasa.cz
Buďte neodolatelná! Nejširší sortiment výrobků pro vaši krásu.
www.krasa.cz
Hodinky.cz
Vybírejte z několika tisíců modelů značkových hodinek se slevou 40 – 60%!
www.hodinky.cz
Parfemy.cz
Největší parfumerie s nabídkou značkových parfémů za bezkonkurenční ceny.
www.parfemy.cz
Prozdravi.cz
Chraňte své zdraví! Široký sortiment přírodních produktů ihned k dodání.
www.prozdravi.cz
Sperky.cz
Vybírejte z tisíců originálních šperků od světoznámých značek!
www.sperky.cz
Modnidoplnky.cz
Kabelky, šály, rukavice, kravaty a další modní doplňky za skvělé ceny. Na detailech záleží!
www.modnidoplnky.cz

primulus-banner-a3-160x600px.jpg


Army shop
hodinky.cz
pr-i-uslus-enstvi-u-pro-apple-200x600px-.gif
Save on your hotel - www.hotelscombined.com


maly-rebel125x125.gif
160x600.gif
megaprsia-120x600jpg-1455710032.jpg

erexan-120x600-1455710153.jpg


120x600.jpg
120x600-1483366391.jpg
120x600-1432132208.gif

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Sviečky - Kaktusy

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png gif welcome
Súvisiaci obrázok
Invia.sk
História sviečok - Všetko o sviečkach
 
"Všetku tmu na svete nemôže uhasiť svetlo jedinej sviečky." 
                                                            Sv. František z Assisi
 
Ľudia  zdobia sviečky všetkých tvarov, veľkostí, farieb a vôní. Vytvárajú teplé, príjemné pocity a vytvárajú  priestor s útulným dojmom a pocitom. Mnoho ľudí má pocit, že sviečky im dávajú dobru náladu. Na rozdiel od niečoho iného, sviečky tlmočia posolstvo lásky, romantiky, tepla, spirituality, tajných prianí  a jasu, všetko v jednoduchom komponente vosku a knôtu.

Sviečky majú dnes svoje nezastupiteľné miesto v našej spoločnosti , a majú tiež súvislosť s našou minulosťou.
História sviečok
  
Neexistuje žiaden záznam z  histórie sviečok. Avšak, odkazy na osvetlenie sviečkami siahajú až do staroveku okolo r.3000 p.Kr. na Kréte a v Egypte. Sviečky sú uvedené v biblických spisoch už od desiateho storočia pred naším letopočtom. Fragment sviečky z prvého storočia nášho letopočtu bol nájdený v Avignone vo Francúzsku. 
Vo štvrtom storočí pred naším letopočtom, sviečky vytvárali  Starí Egypťania namočením  jadra rákosia v roztavenom loji. Volali sa  ,,nával svetla“, nemali knôt ako sviečka. 

Skorým Rimanom je  pripisovaný  vývoj  sviečok s knôtom, ktoré boli vyrobené z papyrusu .
 
V stredoveku bola predstavená látka vyrábaná včelami – včelí vosk. Sviečky z včelieho vosku bolo výrazné zlepšenie, než tie z  loja, pretože neprodukovali dymové plamene alebo nepríjemný zápach pri spaľovaní. Namiesto toho, sviečky z včelieho vosku horeli čisto. Avšak, tieto boli drahé, a preto ich mali  len bohatí a kostoly.
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gyonyoru dísz gyertyák png gif
KLIK
 
V štrnástom storočí v Anglicku, boli služobníci kráľovskej rodiny platení čiastočne sviečkami z včelieho vosku. Až do panovania Georga III, kedy došlo ku koncu používania sviečky z včelieho vosku z kráľovských palácov, keď sa dostali ku Pánovi kancelárovi ako cenný prínos za jeho pozíciu.
Od šestnásteho storočia, sa zvyšovala životná úroveň, o čom svedčí zvyšujúce sa dostupnosť  sviečok a svietnikov a ich vzhľad v domácnostiach. V tejto dobe boli sviečky zvyčajne predávané za  libry a predávali sa vo zväzkoch po osem, desať, alebo dvanásť sviečok. Každodenné sviečky boli vyrobené zo živočíšnych tukov (loj), obvykle od oviec alebo kráv. Tieto sviečky boli obvykle tmavej, žltkastej farby a pravdepodobne vydávali odporný zápach. 
Čoskoro čínske a japonské sviečky boli modelované z papierových rúr. Tieto boli vyrobené z vosku z hmyzu známe ako "cocus" a boli zmiešané so semenami rôznych stromov. Knôty boli zvalcované do ryžového papiera. 

V Indii bolo používanie živočíšnych tukov u sviečok zakázané náboženskou vyhláškou, takže sviečky boli vyrobené z odstredeného vosku pri vare škorice. 
 
Pozdĺž pobrežia severozápadu Severnej Ameriky Indiáni vyrábali svetlo vložením mastnej sušenej taveniny do štrbiny na konci tyče a zapálili. 

Na Shetlandských ostrovoch (Škótsko) vták Stormy Petrel, ako aj iné vtáci známe, že majú vysoký obsah tuku  boli lovené, zabíjané a sušené. Knôty boli vkladané do ich hrdla  a produkovali svetlo
Americké koloniálne ženy zistili, že varenie šedo zelených plodov kríkov Bayberry vyrába sladko vonný vosk, ktorý horel čisto. Avšak, extrahovanie vosku z týchto plodov bol veľmi nudný. 

V 18. storočí v Anglicku, boli zdanené sviečky a pre obyčajných ľudí boli zakázané, aby ich vlastnili. Boli tam dva cechy zásobovateľov, jeden pre lojové sviečky a druhý pre voskové.
KLIk
Súvisiaci obrázok
Invia.sk
 
 
 Oni boli jediní, kto mal licenciu na výrobu sviečok až do r. 1831. V tej dobe boli zákony zrušené.

Aj v 18. storočí rast veľrybárskeho priemyslu priniesol prvú významnú zmenu u sviečok od stredoveku. Bolo to tým, že vosk získaný kryštalizáciou spermií a  veľrybí tuk sa stal dostupný vo väčšom množstve. Rovnako ako včelí vosk aj vosk z tuku vorvaňa nevyvolal odporný zápach keď horel.
 
V 19.storočí došlo k veľkým vývojom, ktoré ovplyvňovali súčasnú sviečku. V roku 1834, vynálezca Joseph Morgan predstavil stroj, čo umožnilo kontinuálnu výrobu lisovaných sviečok. Valec, ktorý uvádzali do pohybu pohyblivé piesty vysunul sviečky, ako stuhnuté. 
V roku 1850 začala výroba prvého parafínu z ropy a uhlia. Ten  bolo vyrobený destiláciou očistených zvyškov po rope. Zistilo sa, že výsledný modravo biely vosk  horí čisto a bez zápachu.
Zdroj: internet
Súbor dobrých rád a tipov ohľadom sviečok:
Vždy uchovávajte sviečky na chladnom, tmavom a suchom mieste. Sviečky by mali byť skladované na plochom mieste ako  prevencia proti ich deformácii.
Prach a odtlačky prstov môžete odstrániť zo sviečky jemným trením povrchu s kúskom nylonu alebo mäkkou handričkou. Tkanina môže byť suchá alebo mierne navlhčená vo vode.
Kvapky vosku môžu byť odstránené z väčšiny svietnikov pod tečúcou teplou vodou. Niektorí domáci odborníci odstraňujú vosk uložením svietnika do mrazáku asi na hodinu. To umožňuje vosku zmenšovať sa a ten sa ľahko odlúpi po vybratí svietnika  z mrazničky.
Nikdy nepoužívajte nôž alebo ostrý predmet na odstránenie kvapiek vosku zo sklenenej nádobky na sviečky. To by mohlo poškriabať alebo oslabiť sklo a dôjsť k zlomeniu pri ďalšom použití.
Invia.hu
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gyonyoru dísz gyertyák png gif
Invia.hu
Vyhnite sa používaniu horiacej sviečky na sklenej podložke, ktorá  nie je špeciálne určená pre sviečky. Sklenené svietniky sú špeciálne vyrobené tak, aby vydržali teplotné zmeny, ktoré nastanú pri horení sviečky. Každé sklo nie je určené pre horiace sviečky.
Sklenené nádobky na sviečky vyčistite ľahšie potom, ak pridáte niekoľko kvapiek vody na sklo pred vložením sviečky.
Upozornenie: Nepridávajte viac než pár kvapiek vody a nepridávajte vodu, ak máte v úmysle zapáliť sviečku okamžite potom. Knôt sviečky môže absorbovať vodu a nebude horieť správne.
Vyhnite sa umiestneniu sviečok tam, kde budú priamo vystavené slnečnému svetlu alebo silnému vnútornému  osvetleniu, ako sú reflektory. Sviečky  môžu vyblednúť, ak sú ponechané v jasnom svetle na dlhšiu dobu.
Ako horia sviečky? - Veda o sviečkach
Za krásou svetla a plameňa sviečky sa skrýva veľa chémie a fyziky. Týmto faktom o sviečkach sú vedci fascinovaní už celé storočia.
V roku 1860 , Michael Faraday vydal svoj teraz už známy cyklus prednášok o chemickej histórií sviečok. Demonštroval v nej desiatky vedeckých princípov vďaka svojmu starostlivému pozorovaniu horenia sviečok.
V neskorých 90. rokoch vyniesla NASA výskum sviečok do nových výšok, vykonávaním experimentov raketoplánmi v snahe sa dozvedieť, ako sa správa plameň sviečky v nulovej gravitácií.
Ako horia sviečky?

Všetky vosky sú v podstate uhľovodíky, čo znamená, že sa z veľkej časti skladajú z atómov uhlíka a vodíka.
Keď zažnete sviečku, teplo plameňa taví vosk blízko knôtu. Tento tekutý vosk sa potom vstrebáva do knôtu.
Teplo plameňa odparuje tekutý vosk (premieňa ho na horúci plyn) a uhľovodík sa začne rozkladať na vodík a uhlík. Tieto výpary sú vtiahnuté do plameňa, kde reagujú s kyslíkom vo vzduchu a vytvárajú teplo,svetlo a vodnú paru (H2O) a oxid uhličitý (CO2).
Priblížne jedna štvrtina energie vzniknutej spaľovaním je vydaná ako teplo vyžarvané z plameňa do všetkých smerov.
Dostatok tepla je vyžarované späť aby roztopilo viac vosku a spaľovací proces tak pokračoval až do vyčerpania paliva (vosku) a straty tepelnej energie. Týmto spôsobom sa plameň “preje” skrz sviečku až nadol.
Invia.hu
Súvisiaci obrázok
KLIK
Spočiatku to trvá niekoľko minút kým sa po zapálení sviečky stabilizuje spaľovací proces. Plameň zatiaľ môže trochu blikať, alebo dymiť , ale ako náhle sa proces stabilizuje, tak plameň bude horieť čisto a pokojne v tvare slzy, ktorý uvoľňuje oxid uhličitý a vodnú paru.
Pokojne horiaci plameň sviečky je veľmi efektívnym spaľovacím mechanizmom. 
Pokiaľ ma ale plameň príliš veľa vzduchu, alebo paliva, môže blikať alebo praskať a nespálene častice uhlíka (sadze) uniknú z plameňa ešte predtým ako môžu byť úplne spálené.
Pramienok dymu ktorý niekedy vidíte keď plameň sviečky bliká sú v skutočnosti nespálené častice sadzí, ktoré unikli z plameňa v dôsledku neúplného spaľovania.
 
Veda skrývajúca sa za sviečkami a ich procesmi je plná fascinujúcich poznaní a faktov. O ďalších z nich si porozprávame nabudúce.
Farba plameňa sviečky
Nehľadeli ste niekedy na zapálenú sviečku premýšľajúc o všemožných veciach? Určite vás ale nenapadlo zaoberať sa tým prečo má jej plameň takú farbu akú má, alebo ste si o tom aj položili otázku, ale po chvíli ste nad tým mávli rukou, že to aj tak nevyriešite a že to je len nejaká fyzika. Ak si na tu otázku niekedy chcete vedieť odpovedať ( sebe ,alebo svojim deťom ). Teraz máte možnosť sa v tomto krátkom článku dozvedieť ako to je.
Začneme hneď vlastným pozorovaním:
Ak sa pozorne pozriete na plameň sviečky, uvidíte modrú plochu v spodnej časti plameňa. Nad ňou  je malá tmavo oranžovo-hnedá časť a nad ňou je veľká žltá plocha, ktorú spájame s plameňom sviečok.
Prečo to tak je?
Bohatá kyslíková modrá plocha, je tam kde sa uhľovodíkové molekuly odparujú a začnú rozpadať na vodík a atómy uhlíka. Vodík sa prvý oddelí a reaguje s kyslíkom pričom sa formuje vodná para. Niektoré uhlíkové atómy sa formujú pri horení na oxid uhličitý.

Tmavé alebo oranžovo hnedé oblasti majú relatívne málo kyslíka. Ide o  miesto, kde sa rôzne formy uhlíka ďalej rozoberajú a začnú sa formovať malé, kalené uhlíkové častice.
KLIK
Súvisiaci obrázok
Invia.sk
Pri stúpaní spolu s vodnou parou a oxidom uhličitým vytvorenými v modrej zóne, sa zahrievajú  na približne 1000 °C.

V dolnej časti žltej zóny, sa zvyšuje tvorenie častíc uhlíka (sadzí).  Pri stúpaní sa aj naďalej zohrievajú, kým sa samovoľne vznietia k žeravosti  a vydávajú celé spektrum viditeľného svetla. Vzhľadom k tomu, žltá časť spektra je najviac dominantná, keď sa uhlík zapáli, ľudské oko ho vníma ako žltkastý plameň. Keď pevné častice oxidujú neďaleko vrcholu plameňa žltej oblasti, teplota je približne 1200°C.
Štvrtá zóna sviečky (niekedy nazývaná závoj) je slabý vonkajší modrý okraj, ktorý siaha od modrej zóny na úpätí plameňa a hore po stranách kužeľa plameňa. Je modrá, pretože sa priamo stretáva s kyslíkom zo vzduchu, a je to najteplejšie časť plameňa, ktorá  typicky dosahuje 1400 °C.
Stručne by sa to asi dalo zhrnúť ,že farba plameňa sviečky závisí od teploty jej horenia, ktorú zasa ovplyvňuje zloženie materiálu z ktorého je palivo (sviečka) vyhotovená a druh plynu v ktorom sviečka horí (teda za bežných pozemských podmienok - vo vzduchu to je kyslík )
Pri tých teplotách je už určite každému jasné, že sviečka nie je žiadna hračka a vieme si predstaviť ako dokáže roztaviť, alebo zapáliť predmety ktoré sú nešťastne blízko nej položené. Napriek tomu nás plameň sviečky určite neprestane nikdy zaujímať, fascinovať a určite nikdy nevymizne z našich domovov. Sviečka bude pre ľudí vždy svetlom v tme a našou vďačnou zálohou pri výpadku prúdu.
Čo znamenaju farby sviečok?
  Biela: Biela je čistota, nevinnosť a pravda symbolu. Vynikajúca chce robyť, nových vecí, ak budete potrebovať extra energiu. Odstraňuje negatívne myšlienky a podporuje pozitívnu predstavu o všetkých oblastiach života. 3 gyertya egybenVynikajúce podanie farieb pre akýkoľvek účel, a to buď preto, že biela farba môže byť nahradená.
Červená: Podporuje nadšenie a energiu.Poukazuje emócie, silu, krv a najprimitívnejšie inštinkty. Môžete zapáliť sviečku červenu, na lásky, energiu sexualitu alebo na zdravotné účely. Použite červenú sviečku, aj keď ste ambiciózná.  
Oranžová: Táto farba sa vzťahuje na neďaleke odkazy. Ak niekto ťažko može prísť a požiadať v tejto veci, oranžová je tá pravoá voľba.
 
KLIK
Súvisiaci obrázok
Žltá: Ak chcete, aby ste zvýšili svoju kreativitu, alebo chcete viac zábavy zo života môžete použiť tu farebnu sviečku.
Zelená: Samozrejme, že farba uzdravuje v každom slova zmysle. Spojená je s emocionálnou rovnováhou, pretrvávajúce úsilie v  duchu mieru. Vzťahuje sa k nádeji, dôveru a stvorenia. Dokonca aj farba peňazí, prinesie úspech a šťastie.  
Modrá: Všestrannosť výlety,  peňiaze prídu rýchlo. To predstavuje nadšenie širokú škálu nápadov a nádeje na lepšiu budúcnosť. Milenci to môžu stále používať. Barna gyertyákVyberte si modrú, ak sú spojené s týmito túžbami. Modrá farba dáva ochranu Možno použiť u vás doma, chráni  škodlivé následky.
Súvisiaci obrázok
Indigo: Správna je tmavo modrá sviečka, pretože, bohužiaľ, len zriedkavo nájdeme skutočnú farbu indigo. Tá farba odkazuje na  váš domov, rodinu, bezpečnosť, starostlivosť o ostatné a ubráni pocit, zodpovednosti. Výživnu farbu, môžete si vybrať, pre ďalších ľudí, najmä pre rodinných príslušníkov pre  pomoc.  
Fialová a Violet: Použite túto možnosť, ak Váš duchovný  vývoj túží byť spojená s inteligenciou, vedomostou a vhodný pre tu farbu. Fialová  farba prinesie pokoj, dobrý vplyv na ľudí, ktorí sú unavení kvoli stresu.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Gif képek
Ružová: Je priateľná, príjemná a farba romanticka. To môže tiež  odkazovať na dlhodobú finančnú úspech,  vzťahujúce sa na podnikanie, môže to byť stále užitočná farba. Pink je tiež čistý, úprimný, priama farba, znamenie ušľachtilých úmyslov. Slabosť,  predstavuje lásku, vernosť a česť.  
 Bronzovej a Jesenné farby: Bronz  pre humanitárné podnikanie. Môžete ju použiť, ak chcete  pomáhať ostatným. Táto farba je viac univerzálna platí, ako indigo, ktorý sa vzťahuje len na , pomôc blízkých.
Striebro: Striebro je vnútorný rozvoj a rast symbolizuje. Ak chcete intuície alebo okultné na to ,to platí, môžete si vybrať jednu z týchto farebným sviečok. Spojená je so žiadosťami o umení a tiež všetkého, čo je krásne
Gold: Je perfektná farba a je dobrou voľbou, ak chcete niečo veľké a dôležité. Ak chcete mať nový smer vo svojom živote, by ste mali  zvoliť zlatú sviečku.
Brown: Táto farba je ten, ktorý je pevne zakotvená v krajine. Hnedé odtiene su su viazané smutkom. Použiť túto farbu, ak chcete zlepšiť chybu ktoru ste predtým spáchaly.
Čierna: Čierna farba je považovaná za negatívnu. Väčšina ľudí má  strach z čiernej sviecky.. Ak máte pocit,tak  nepoužívajte ho! Keď myslíme na symbol jin-jang tak  budeme cítiť inak. Odhaľujú tajomstvá o pravde o sebe je to preto veľmi pôsobivá farba. 
Súvisiaci obrázok
Invia.sk
Kaktus
Súvisiaci obrázok
Všetko o kaktusoch
Výtám všetkých,milovnékov kaktusou.
Starostlivosť o kaktus

Ak kaktusy a sukulenty dostanú základnú starostlivosť, vedia sa odvďačiť pekným vzhľadom a prekrásnymi kvetmi. Je veľmi dôležité, aby sme zrakom rastliny aspoň raz za mesiac skontrolovali. To znamená, pohľadom zistíme, či rastlina má dostatočné množstvo vody, svetlo, teplo, alebo či ju nenapadli škodce. Podľa potreby musíme zotrieť prah z jej listov. Kaktusom a sukulentom tiež veľmi vyhovuje občasný zostrih.
Strihanie
Väčšina sukulentov a aj niektoré kaktusy pre svoj dobrý rast a atraktívny vzhľad potrebujú byť tvarované. Odstránia sa tým všetky neproduktívne výrastky, ktoré uberajú rastline silu a podporí sa rast nových výhonkov, čím sa rastlina stáva hustejšou. Sukulentné rastliny sa strihajú na začiatku vegetačného obdobia. Pri strihaní musíme používať vždy čisté nožnice, alebo nôž, aby sa neprenášala infekcia.
Presádzanie
Všetky rastliny je treba pravidelne presádzať, inak korene vyplnia celý črepník a rastlina nemôže ďalej rásť. Rastliny pestované v nádobách presádzame každé dva až tri roky bez ohľadu, či svoju nádobu prerástli alebo nie. Substrát totiž stráca živiny, pomaly sa spevňuje a tvrdne. Voda a vzduch potom môžu len ťažko preniknúť ku koreňom. Najlepším obdobím na presádzanie je začiatok vegetačného obdobia.
Rozmnožovanie
Rozmnožovanie je spôsob, ako zo starých, alebo ohrozených rastlín získame nové jedince. Samotné množenie kaktusov a sukulentov je ľahké, lacné a stojí za vynaloženú námahu. Najrýchlejšie výsledky dosiahneme prostredníctvom odrezkov alebo delením.
Vegetatívne množenie – odrezkami
Tento spôsob je osobitne vhodný u hybridov, zo semien ktorých nevyrastajú jedinci podobní materským rastlinám. Vegetatívne množenie sa vykonáva odoberaním odrezkov zo stoniek, alebo listov. Najvhodnejšie obdobie pre zhotovenie odrezkov je vtedy, keď rastlina začne aktívne rásť. To u väčšiny druhov býva na jar. Rana musí dokonale zaschnúť, zhojiť sa a vytvoriť kalus, t.tj.evné kožovité tkanivo v mieste rany. Až potom možno odrezky sadiť do nádob. Hojenie reznej rany môže v závislosti od druhu rastliny trvať v lete dva dni, kým v zime až niekoľko mesiacov.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Pelikan.sk - letenky
Množenie delením
Prostredníctvom tohoto spôsobu rozmnožovania sa rastliny rozdeľujú na niekoľko častí tak, aby každá časť mala svoje korene alebo vegetačný vrchol. Takýmto spôsobom vegetatívneho rozmnožovania je mimoriadne vhodný pre kaktusy a sukulenty, ktoré ľahko vytvárajú stonkové, alebo hľuznaté odnože. Najvhodnejším obdobím pre rozmnoženie delením je začiatok vegetačného obdobia, tj. jar, alebo skoro v lete.
 Před zasadením jednotlivých častí do kvetináčov je potrebné na mieste rezu nechať vytvoriť kalus, aby nová rastlina získala ochrannú vrstvu proti infekciám a chorobám.

Všetky novorozdelené rastliny zalievame veľmi úsporne až kým nezačnú prejavovať známky aktívneho rastu a dobre sa neusadia. V opačnom prípade by ich stonky mohli vo vlhkom substráte začať hniť.
Delenie – rozdeľovanie koreňového systému
Tento spôsob rozmnožovania sa používa u niektorých druhov odnožujúcich rastlín na začiatku ich vegetačného obdobia ( Sedum ). Keď sa rastlina nachádza v období vegetačného kľudu, koreňové odnože alebo hľuzy musíme rozrezať tak, aby každá mala svoj rastový bod. Rezné rany poprášime fungicídnym prípravkom a počkáme, kým sa vytvorí kalus.
Štepenie
Táto technika sa používa predovšetkým u kaktusov. Jej podstatou je spojenie odrezanej časti jednej rastliny – štepu s dolnou časťou odolnejšej rastliny –podnože. Takýmto spôsobom možno tiež urýchliť kvitnutie. Podľa druhu rastliny sa třeba rozhodnúť pre jeden spôsob štepenie : do rázštepu, na plocho alebo na šikmo. Najlepšie výsledky štepenia vieme dosiahnuť na začiatku vegetačného obdobia.
Save on your hotel - www.hotelscombined.com
Všetko o kaktusoch
Kaktusy - tajuplné rastliny Nového sveta - čoraz viac priťahujú pozornosť svojím nezvyčajným tvarom, atraktívnymi kvetmi sýtych farieb a mimoriadnou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam. Autori tejto obrazovej publikácie zvolili netradičný prístup pri jej koncipovaní. Skombinovali informácie o pôvode, výskyte, anatómii, fyziológii a základných pravidlách pestovania s opismi stovky najrozšírenejších alebo najzvláštnejších druhov. Nechýbajú ani rôzne zaujímavosti a kuriozity
Listové kaktusy

Sú to epifitné kaktusy najčastejšie z rodu Epiphyllum (resp.Philocactus). Medzi epifitné listové kaktusy sa zaradzujú aj rôzne vianočné, veľkonočné kaktusy (Schlumbergera, Zygocactus).

Počas vegetačného obdobia (jar-jeseň) ich mám vonku v miernom polotieni. Majú radi dostatok vody, nevadí im ani dlhšie daždivé počasie. Potrebujú výživný humusový substrát. Koncom jesene nástupom prvých mrazov ich umiestnim do pivnice, kde prečkajú úplne nasucho až do jary.
Na jar ostrihám z nich obschnuté, staré poškodené články (listy) a umiestnim ich von.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif képek kaktusz Prvé jarné dni treba dať veľký pozor na mrazy, ktoré by ich mohli zabiť. Po vynesení z pivnice ich asi týždeň pritieňujem záclonou aby si zvykli na slnko. Prvá jarná zálievka sa uskutoční týždeň po odzimovaní.
V čase apríl-máj nasadzujú kvetné puky, ktoré sa vyvýjajú asi mesiac a vykvitnú koncom mája -júna

Počas vegetačného obdobia ich pravidelne hnojím kaktusovým resp. iným hnojivom na podporu rastu a tvorbu kvetov.
Na jeseň kaktusy nasadzujú puky opäť, lenže v mojich  podmienkach keď putujú do pivnice už nevykvitnú.  Koncom jesene by sa mali umiestniť do chladnej svetlej miestnosti (zimné záhrady, verandy, chodby) aby mohli (november-december) vykvitnúť. V tomto čase ich polievame minimálne. Po vykvitnutí ich prestaneme polievať úplne a umiestnime do chladnej miestnosti, kde prečkajú bez vody až do jary.  
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Kaktusy a sukulenty
Mojimi najobľúbenejšími rastlinami sú kaktusy a sukulenty. Špeciálna anatómia umožňuje sukulentom prežiť obdobie sucha či nedostatok svetla. Sukulenty udržiavajú vlahu v dužinatom tkanive svojich stoniek, listov a koreňov. Mnohé sa vyvinuli tak, aby nestrácali veľa vody. Ostne znižujú stratu vlhkosti a hľuzovité korene zadržiavajú vodu.
Veľkosť a tvar listov závisí od množstva vody. Keď je voda, listy sa napučia, zhrubnú a zdužinatejú, ale za sucha sa scvrknú alebo opadajú.Sukulenty zadržiavajú vodu v podzemných hľuzách alebo napučaných koreňoch. Preto môžu tieto rastliny prežiť dlhé obdobie sucha. Pod úrovňou povrchu pôdy sa voda stráca pomalšie a riziko poškodenia požiarom alebo bylinožravcami je menšie. V nepriaznivých podmienkach prestanú rásť a oddychujú.
Pre kaktusy sú charakteristické areoly – vankúšovité puky – z ktorých vyrastajú výhonky, ostne a kvety. Iba kaktusy majú areoly, ale pri identifikácii pozor – nie vždy ich vidno. 

Hoci sa kaktusy spájajú tradične s vyprahnutou púšťou a vrchmi, niektoré kaktusy rastú v tropických pralesoch. Je tu teplo a vlhko a rastliny tu skôr zápasia s nedostatkom svetla ako vody.
Keďže väčšina kaktusov a sukulentov rastie na púšti a vrchoch, v dôsledku dlhotrvajúceho sucha zostávajú v oddychovom stave väčšinu roka. Mnohé z nich si preto vyvinuli krátky životný rytmus. Keď naprší, netrvá ani mesiac, aby sa bujne rozrástli, vytvorili listy, kvety a semená. Mnohé kaktusy sa otvárajú v lete pri západe slnka a na svitaní sa zatvárajú, čiže kvitnú v noci. 
Mňa najviac zaujal kaktus s názvom MAMMILLARIA HAHNIANA, čiže „narodeninová torta“. Tento slnkomilný kaktus bohato kvitne, a to aj mladý. Na jar, po odkvitnutí sa objavia červené semenné tobolky, ktoré sedia na korune kaktusu ako sviečky na torte.
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Ako Európa objavovala kaktusy
Honba za objavením novej námornej trasy do Indie a vidina bohatstva podnietili v Európe na konci 15. storočia množstvo výprav, vďaka ktorým bolo objavených aj množstvo nových rastlín. Za prvého prieskumníka, ktorý priviezol kaktusy z Ameriky do Európy sa považuje Krištofom Kolumbusom. Bolo to v rokoch 1492 – 1497. Na Karibských ostrovoch objavil čudné rastliny Melocactus a Opuntiu, ktoré priniesol španielskej kráľovnej Izabele I. Kastílskej a nazval ich bezlistými rastlinami.
Väčšina kaktusov však uhynula už počas dlhej cesty cez Atlantik. Iba dovoz semien umožnil pestovať tieto veľké bezlisté, ale zato tŕnisté rastliny v Európe. Vďaka jedlým plodom a vhodnej klíme sa v Španielsku dokonca udomácnili a rozšírili. V rovnakej dobe ako Kolumbus splavoval brehy Ameriky, jedného z prvých bádateľov kaktusov a sukulentov v oblasti Afriky môžeme považovať Bartolomea Diaza.
Bol to portugalský bádateľ
Ktorý v rokoch 1487 – 1488 podnikol mnohé výpravy do niekoľkých zátok juhozápadnej Afriky. Prešiel celú Mosselskú zátoku a tu, medzi mnohými dovtedy neznámymi rastlinami objavil tiež druhy Aloe a Gasteria. Tieto rastliny potom previezol do rodného Portugalska.
Honba za novými objavmi a rozmach v námornej doprave umožnili portugalským moreplavcom v rokoch 1495 - 1497 objaviť mnoho rozmanitých druhov sukulentov v Afrike a Indii a na Madagaskare. Na Madagaskare objavili sukulent Adansonia suarezensis. Planiny strednej Indie sú domovom niekoľkých krovitých sukulentov, jako je Euphorbia caducifolia. Vasco da Gama, portugalský bádateľ a obchodník, pri svojich obchodných misiách do Indie, v rokoch 1497 – 1498, urobil niekoľko zastávok na africkom kontinente.
Súvisiaci obrázok
Invia.sk
V Mosselskej zátoke
A pri myse Dobrej nádeje objavil sukulenty Haworthia a Stapelia a v Indii, pri meste Kalkata, rôzne iné druhy už spomínaných Euphorbií. Podobne ako Bartolomeo Diaz, aj Vasco da Gama dopravil veľké množstvo neznámych, krásne kvitnúcich rastlín do rodného Portugalska. Počas ďalších dvoch storočí ( 16. – 17. storočie ) kolonizovali Strednú Ameriku španielski misionári, ktorí na lodiach posielali do Európy rôzne druhy kaktusov.
 Z nich najznámejšie nové druhy boli Cereus a Echinocereus. V 17. storočí vznikla Holandská východoindická spoločnosť, ktorá na svojich lodiach dostala z Indie do Holandska a Anglicka mnoho sukulentov. V tomto období vznikli prvé slávne zbierky a botanické záhrady. V Anglicku v londýnskej štvrti Kew sa založila prvá kráľovská botanická záhrada a v Amsterdame záhrada Hortus Medicus, v ktorej sa pestovali prevažne liečivé rastliny určené pre potreby lekárov.
V roku 1777 – 1787
Financoval mnohé výpravy hlavne do strednej Ameriky španielsky kráľ Karol III. a tieto rastliny priviezol do Španielska. So vzrastajúcim záujmom o kaktusy a sukulenty sa zvyšoval i počet botanických expedícií. Kapitán Arthur Phillip, zakladateľ Sydney, v roku 1788 priviezol kaktusy z Brazílie do Austrálie. Boli to hlavne Brasilicactus a Zygocactus, u nás dnes už dobre známy vianočný kaktus.
Vrchol slávy bádateľov kaktusov prišiel až v 19. storočí. Zaslúžil sa oň britský zberateľ rastlín Thomas Bridges, ktorý počas rokov 1828 – 1842 zozbieral viac ako tristo druhov kaktusov a posielal ich do Anglicka. Prešiel celé západné pobrežie Južnej Ameriky od Peru, Bolívie cez Chile až po Argentínu. K jeho objavom patrili okrem iného mnohé druhy Copiapoa, Lobivia a Mediolobivia. Po tomto bádateľovi bol pomenovaný rod Brigesii.
KLIK
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Rozsák mozgo gif
 
V rokoch 1810 – 1836
Sa o objavovanie nových druhov sukulentných rastlín pričinil aj britský botanik Thomas Nuttall. Vo Filadelfii si vytvoril základňu, odkiaľ podnikal výpravy do Severnej Dakoty, Nového Orelansu, San Diega a na juh Spojených štátov amerických. Podarilo sa mu objaviť mnoho nových druhov, okrem iného i niektoré druhy kaktusu Coryphantha.
 Všetky objavené druhy rastlín preniesol do londýnskych botanických záhrad. Pokiaľ ide o objaviteľské snahy v 20. storočí, vynikol v nich predovšetkým americký botanik, doktor Joseph Nelson Rose, ktorý sa zaoberal zberom kaktusov na Karibských ostrovov, v Amerike a na mexickom poloostrove. Mnoho novoobjavených druhov venoval Carnegiovmu inštitútu vo Washingtone.
Sukulenty

Čo je to vlastne sukulent? Sukulent je každá rastlina so zdužnatenými koreňmi, stonkami či listami prispôsobená životu v suchom prostredí. tieto rastliny sú charakteristické svoju schopnosťou uchovať si zásoby vody a živín na nepriaznivé obdobie sucha vďaka zvláštnym skupinám buniek v niektorej časti svojho tela. Medzi sukulenty samozrejme preto patria aj kaktusy. Dnes poznáme okolo 10 000 sukulentných rastlinných druhov.
Medzi sukulenty patria napríklad tieto čelade agavaceae (agávovité), apocynaceae (zimozeleňovité), asclepiadaceae (glejovkovité), commelinaceae, compositae (zložnokveté), crassulaceae (tučnolistovité), euphorbiaceae (mliečnikovité), geraniaceae (pakostovité), liliaceae (ľaliovité), mesembryanthemaceae (poludňovkovité), portulacaceae (portulakovité), vitaceae(viničovité).
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dísz kaktuszok png gif
KLIK
Užitočný spolubývajúci
Aloa (Aloe) patrí k obľúbeným izbovým rastlinám. Okrem najčastejšie sa vyskytujúceho druhu Aloea arborescens sa v poslednom čase upriamuje pozornosť na Aloe vera, a to najmä v súvislosti s mimoriadne pozitívnymi medicínskymi Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif képek kaktuszvlastnosťami. Čerstvú šťavu, ktorú získate po odlomení listov, možno použiť na ošetrenie drobných rán a popálenín.
Rastlina vynikne v modernom aj staršom interiéri, napríklad v kuchyni, predsieni alebo v obývacej izbeVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif képek kaktusz. Potrebuje svetlo, dostatok tepla, zalievať ju postačí minimálne. V letnom období ju môžete umiestniť na balkón alebo terasu a je vhodné občas ju prihnojiť. Zimovať môže aj v chladnejšom priestore. Aloa zle znáša premokrenie, na ktoré reaguje hnilobou koreňov.  Ak hľadáte kaktus do http://eva1331.thwglobal.com 
Domáci ochranca

Opuncie (Opuntia) sú pichľavé rastliny s tŕňmi, ktoré sa ľahko zapichnú do pokožky a zostávajú hlboko v mieste vpichu. Stret s nimi je teda naozaj nepríjemný. Na druhej strane ide o vysoko dekoratívne dlhoročné izbovky, ktorých pestovanie je nenáročné a v posledných rokoch aj obľúbené. Opuncie sú vhodné do moderných svetlých interiérov (s etnickým nádychom). 
 Menšie jedince vyniknú na parapete, väčšie vo voľnom priestore, napríklad v obývacej izbe. Vždy ich umiestnite tak, aby mali dostatok svetla aj tepla, nikoho neohrozovali (určite nie sú vhodné do domácností s malými deťmi) ani neprekážali. V ponuke nájdete viacero pekných druhov – niektoré sa pýšia aj jedlými plodmi, ktoré však skôr dozrejú vo vykurovanej a suchšej zimnej záhrade
 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif képek kaktusz
Klik
Pre malých pestovateľov  

Ak hľadáte kaktus do detskej izby, siahnite po bradavkovci (Mamillaria). V ponuke nájdete množstvo pekných druhov, z ktorých možno vytvoriť peknú zbierku. Bradavkovce sú menšie kaktusy s guľovitým vzrastom, výrastkami pripomínajúcimi bradavičky s tŕňmi na koncoch a s bohatým kvitnutím
Kvitnú aj v mladom veku a deti určite poteší, že sa to podarí docieliť aj im. Drobné lievikovité kvety sú usporiadané do kruhu v hornej časti rastliny. Objavujú sa vždy na jar a môžu mať rôznu farbu – cyklámenovú, ružovú alebo bielu. Bradavkovec potrebuje dostatok svetla, zimovať ho treba na chladnejšom mieste pri minimálnej zálievke. Bohaté kvitnutie podporíte aj hnojivom na kaktusy, ktoré je potrebné aplikovať v lete vo forme zálievky. Zalievať ho treba len striedmo – sucho je v jeho prípade prospešnejšie.
Pozdrav z Mexika

V bytoch milovníkov Mexika a kultúry tejto krajiny by rozhodne nemal chýbať pachycereus (Pachycereus pringlei). Pôvodne stromovitý kaktus vytvára aj v domácich podmienkach efektný, masívne pôsobiaci sivozelený až zelený stĺpik s početnými sivastými tŕňmi. Tento kaktus možno celoročne pestovať v teplejšej, veľmi svetlej miestnosti.kaktuszSvetlo by malo prichádzať zo všetkých strán, ideálne aj zhora (strešné okno)
 Vynikne samostatne aj v skupinke, pričom je vhodný skôr do väčších moderných bytov, prípadne do podkrovia, kde nesmie prekážať. Ak sa totiž raz poškodí, regenerácia spravidla trvá dlhšie. Pachycereus vyžaduje kvalitnú kaktusovú zeminu, hlbší hlinený črepník a občasnú zálievku. Jeho zaujímavosťou sú kvety, ktoré sa na starších rastlinách otvárajú v nočných hodinách a počas leta.
Kvapka živej extravagancie

Mnohé sukulenty sa okrem pestovateľskej nenáročnosti vyznačujú aj atraktívnym vzhľadom, ktorý sa znásobuje s pribúdajúcim vekom rastliny. Ak máte radi extravaganciu, zaujímavým riešením sú mliečniky s netradičným vzhľadom, napríkladEuphorbia tirucali.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gif képek kaktusz
KLIK
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dísz kaktuszok png gif
Tento krovito rastúci sukulent pochádza z Afriky a najlepšie sa mu bude dariť vo svetlých teplejších interiéroch. Vyhradiť mu treba dostatok priestoru tak, aby neprekážal. Tento druh totiž môže v interiéri dorásť až do výšky 2 m a často je aj pomerne široký. Pri ošetrovaní rastliny treba byť opatrný, keďže pri poškodení  produkuje dráždivú tekutinu. Tento mliečnik vyžaduje len minimálnu zálievku, prihnojovanie nie je potrebné.
Kolónia s množstvom kvetov 

Rebúcie (Rebutia) sú atraktívne kaktusy, ktoré v ideálnych podmienkach vytvárajú celé kolónie. Dobre sa pestujú v plochých hlinených miskách na teplejších slnečných parapetoch, na ktoré počas dňa zasahuje aj tieň (vždy v špeciálnom substráte). 
Nevyžadujú žiadnu špecifickú starostlivosť, podobne ako pri ostatných druhoch je však potrebné vyhnúť sa zamokreniu substrátu a v zime ich umiestniť do chladnejšieho svetlého priestoru, aby sa podporila tvorba kvetov. Tie  sa objavujú v lete a sú o niečo väčšie ako kvety bradavkovca. Keďže nezaberú veľa miesta, oceníte ich najmä v menších bytoch. Sú dlhoveké a vhodné aj pre detských pestovateľov. 
Drobnejší príbuzný velikánov

Agávy sú známe zo Stredomoria, kde sa vynímajú v prírode aj v záhradách. Tieto sukulenty sú často obrovské, v ponuke ale nájdete aj menšie druhy. Tie pekne vyniknú na parapetoch a poličkách v slnečných teplých bytoch.
Najkrajšia je agáva kráľovská (Agave victoriae-reginae), ktorá vyniká kompaktným vzrastom. Rastie pomaly a je mimoriadne nenáročná – zalieva sa len málo a nevyžaduje prihnojovanie. Rastlina nevytvára žiadne odnože, ktoré by narúšali jej vzhľad, ozdobou sú pozdĺžne biele linky na listoch
KLIK
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kaktuszok png gif Súvisiaci obrázok
V lete ju môžete umiestniť na terasu alebo balkón, prezimovať by mala v byte s izbovou teplotou, prípadne v chlade, na svetle a pri minimálnej zálievke.   

ri výbere rastlín do zimnej záhrady myslite na druhovú rozmanitosť, vďaka ktorej môžete vytvoriť fascinujúci celok.-When choosing plants in the conservatory Think of species diversity, allowing you to create a fascinating whole.   Bromélie zaujmú svojím atraktívnym                                                                                                               Zimné záhrady sú súčasťou nejedného rodinného domu. Výsadba v nich však neraz absentuje a bez nej to veru nie je úplne ono. Skorá jeseň je ideálna na nákup rastlín do vykurovanej zimnej záhrady. Aké druhy si vybrať a akú starostlivosť im dopriat? 
Výsledok vyhľadávania obrázkov
Invia.sk
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one